Kierowco, dziś akcja policji " Prędkość"...

  • 5.01.2018, 11:19
  • info za KPP Płońsk
Kierowco, dziś akcja policji " Prędkość"... bezpiecznadroga.org.pl
Dziś od rana, 5 stycznia na terenie pow. płońskiego tak jak na całym Mazowszu policjanci ruchu drogowego prowadzą działania „Prędkość”. Funkcjonariusze główną uwagę zwracają na to czy kierowcy stosują się do obowiązujących ograniczeń prędkości. Apelujemy o zdjęcie nogi z gazu i rozważną jazdę!

Policyjne działania mają charakter ogólnopolski. Ich głównym celem jest zapobieganie wypadkom drogowym przez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego.
Jak wynika z policyjnych statystyk głównym zagrożeniem w ruchu drogowym jest nadmierna prędkość pojazdów, gdyż im większa prędkość tym trudniej uniknąć wypadku i tym poważniejsze są obrażenia u ofiar. Utrzymujący się wysoki poziom zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym w kraju, jak również na terenie garnizonu mazowieckiego spowodowany jest m.in. nagminnym łamaniem obowiązujących przepisów ruchu drogowego przez kierujących, a w szczególności dotyczących ograniczeń prędkości.

Z przeprowadzonych badań wynika, że kierujący jadący pojazdem z prędkością 75 km/h, zareaguje na niebezpieczeństwo po przejechaniu około 21 metrów, a droga hamowania wyniesie około 31 metrów. Samochód zatrzyma się więc po przejechaniu 52 metrów od momentu zauważenia niebezpieczeństwa przez kierowcę. W obszarze zabudowanym kierowca najczęściej dostrzega pieszego na jezdni około 36 metrów przed pojazdem, wobec tego do potrącenia dojdzie przy prędkości 53 km/h. Jak pokazują międzynarodowe badania spadek średniej prędkości o 5% powoduje spadek liczby wypadków o 10% (na podstawie artykułu „Zasady uspokajania ruchu na drogach za pomocą fizycznych środków technicznych”.)

Autor: kwp radom. podinsp. Radosław Rybak/K.D-Z

info za KPP Płońsk
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe