Budżet 2018 przekroczył 100 milionów złotych. Na co wydamy pieniądze w tym roku?

  • 4.01.2018, 14:52
  • Sylwia Sobótka
Budżet 2018 przekroczył 100 milionów złotych. Na co wydamy pieniądze w tym roku? Fot. Sylwia Sobótka/ Tabele UM Płońsk
Na ostatniej sesji miejskiej w2017 roku, radni uchwalili budżet Płońska na rok 2018. Po raz pierwszy budżet przekroczył pułap 100 milionów złotych, co podkreślał burmistrz Andrzej Pietrasik. Jednak opozycja wskazuje, że jest to spowodowane programem 500+, z którego pieniądze rządowe jedynie przejdą przez miejską kasę. Burmistrz mówi o rozwoju sfery prywatnych przedsiębiorstw – opozycja krytykuje założenia budżetu: dług spłacamy długiem. Łącznie wydatki miasta to 102 678 604,66. Planowany dochód to kwota 100 701 916, 66 zł.

Burmistrz zgłosił poprawki do projektu budżetu, które większością głosów radnych zostały zaaprobowane. Andrzej Pietrasik omawiając założenia i cele budżetu wskazywał, iż od kilkunastu lat systematycznie powiększa się pula pieniędzy do rozdysponowania. Przypomniał, że jeszcze kilkanaście lat temu budżet opiewał na „zaledwie” 35 milionów złotych. Prześledził również stopę zadłużenia miasta, która zwiększała się lub zmniejszała, zależnie od natężenia inwestycji. Tegoroczny budżet ocenił, jako świadczący o nieustającym rozwoju prywatnego sektora gospodarczego, ponieważ wpływy do budżetu od przedsiębiorców są rokrocznie wyższe. Burmistrz przedstawił plan dochodów i wydatków, które można prześledzić poniższych tabelach:

Stopień zadłużenia miasta w 2018 roku wyniesie 29%, podobnie jak w latach 2016-2017.

Krzysztof  Tucholski z Mazowieckiej Wspólnoty Samorządowej skrytykował projekt budżetu. Stwierdził, że po raz pierwszy w historii Płońska dług będziemy spłacać długiem. – Jestem kilkanaście lat radnym.(…) Z emisji obligacji w przyszłym roku spłacimy ponad 3 miliony wcześniej zaciągniętych długów. Nie pamiętam takiego budżetu, żebyśmy doszli do takiej sytuacji.  – mówił. W opinii radnego zbyt małą kwotę przeznacza się między innymi na pomoc stypendialną dla najzdolniejszych uczniów. Jest to kwota 50 tysięcy złotych. Radny zestawił tę kwotę z 45 tysiącami, które w ramach budżetu obywatelskiego zostaną wydane na świąteczne bombki 3D.

Wypowiedź radnego opozycji spotkała się z krytyką ze strony Burmistrza Miasta.

Radni opozycji poruszyli również temat publikacji projektu budżetu w Gazecie Płońskiej - biuletynie urzędu. Radny Marcin Kośmider powiedział, iż opublikowanie planu budżetu jeszcze przed uchwaleniem to „kompletna deprecjacja i poniżenie radnych miejskich”.

 - To jest policzek w radę miejską.(…) To jest moim zdaniem zachowanie bez precedensu w skali kraju, że budżet ogłasza się w gazecie propagandowej przed głosowaniem Rady Miejskiej- komentował z kolei radny Krzysztof Tucholski, dopytując jednocześnie radnych z pozostałych ugrupowań popierających Andrzeja Pietrasika jak czują się w sytuacji, gdy nie mają nic do powiedzenia w sprawie budżetu, bo decyzja o nim została już z góry podjęta za nich. Radni opozycji wskazywali, że budżet powinien zostać zaprezentowany mieszkańcom w styczniu 2018, gdy już zostanie uchwalony, a nie jeszcze przed głosowaniem Rady.

Inwestycje 2018 roku

Rok 2018 nie zapowiada wielu spektakularnych inwestycji. Największą i najkosztowniejszą będzie przebudowa ulicy Mazowieckiej za ponad 8 milionów złotych. Nieco ponad 2 miliony złotych Płońsk wyda na ożywienie szkolnej infrastruktury sportowej. Kolejne 2 miliony na przygotowanie terenów inwestycyjnych do prowadzenia działalności gospodarczej. Niespełna 2 miliony wydamy na płoński program budowy dróg lokalnych. Podobnie jak w roku ubiegłym miasto będzie współpracowało z powiatem. W 2018 roku przekaże powiatowi ponad 1mln 600 tysięcy złotych na przebudowę ulicy Płockiej i Warszawskiej. Oprócz tego miasto zrealizuje projekty dotyczące budowy ścieżek rowerowych, monitoringu, bloku komunalnego, terenów zieleni, chodników. Koszt wszystkich inwestycji i projektów zamknie się w kwocie ponad 17 milionów złotych.

Wyniki głosowania radnych

Uchwała budżetowa została przyjęta większością głosów. Za przyjęciem uchwały budżetowej głosowali: Małgorzata Adamska-Jasińska, Marek Adamuszewski, Arkadiusz Barański, Małgorzata Bidas , Alina Braulińska, Andrzej Kwiatkowski, Benedykt Nowakowski, Ewa Piątkowska, Agnieszka Piekarz, Mariusz Prusak, Grzegorz Przedpełski, Henryk Zienkiewicz, Maria Ziółkowska

Przeciw głosowali: Zygmunt Aleksandrowicz, Wojciech Bluszcz, Agnieszka Gzylewska, Marcin Kośmider, Krzysztof Tucholski, Marcin Uniewski, Marianna Żebrowska.

Sylwia Sobótka
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Były strażak ochotnik.
Były strażak ochotnik. 7.01.2018, 13:31
Czy miasto ma jakiś udział finansowy w budowie strażnicy Komendy Straż Pożarnej ? Strasznie ślimaczy się ta budowa.

Pozostałe