Powiatowe pomysły na służbę zdrowia

  • 05.12.2017, 08:51 (aktualizacja 05.12.2017, 09:06)
  • MBM
Powiatowe pomysły na służbę zdrowia
W środę, 29 listopada odbyła się kolejna sesja Rady Powiatu Płońskiego. Tematem przewodnim listopadowego spotkania była służba zdrowia. Kluczowe były kwestie ośrodka zdrowia w Baboszewie i planu naprawczego szpitala. Rozmawiano również na temat niewystarczającej opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w środowisku szkolnym oraz dyżurów aptek na terenie powiatu. Czy znajdą się w końcu salomonowe rozwiązania zgryzot trawiących płońską służbę zdrowia? A może partyjne podziały w przeddzień wyborów wezmą przewagę i nie uda się dojść do porozumienia? W ślad za tymi pytaniami obrady rozgorzały w dyskusji nad pojęciem zdrowia i usług medycznych.

Ośrodek w Baboszewie - katastrofa koncepcyjna, czy najlepsze rozwiązanie?

 

Rozwiązaniem zakończyła się natomiast niezwykle kontrowersyjna sprawa zbycia budynku ośrodka zdrowia w Baboszewie na rzecz gminy w formie darowizny. Należy tu zaznaczyć, że użytkowana przez długi okres nieruchomość została zaniedbana przez dzierżawcę i wymaga gruntownego remontu. Jej status przez długi czas pozostawał niewyjaśniony a stan prawny oraz prawo własności było podważane i ostatecznie przyznane powiatowi płońskiemu. Temat pomysłu co zrobić z nadmienioną nieruchomością poruszany już od początku kadencji obecnych władz i nadal wzbudza niemałe emocje. Stanowisko w tej sprawie zajął w pierwszej kolejności radny Leonard Milewski. Zaznaczył, że mimo iż jest przeciwny zbywaniu majątku który można by było wykorzystać do działalności w ramach usług świadczonych przez szpital, jednak satysfakcjonuje go ograniczenie przeznaczenia budynku po przekazaniu (zgodnie z uchwałą ma służyć celom społecznym), a także zabezpieczenie jednego z pomieszczeń na rzecz wysokospecjalistycznej opieki świadczonej przez szpital. To rozwiązanie zdaniem radnego wkomponowuje się we współpracę. Innego zdania był radny Artur Czapliński. Zajął swoje  jednoznaczne stanowisko odczytując oświadczenie. Zarzucił władzom pochopne działanie, degradację i brak wieloletniej perspektywy. Wyraził także sprzeciw wobec zmniejszania wartości i statusu szpitala oraz pozbywanie się „lekką ręką” własności. Rozbudowana i szerokoramowa wypowiedź odnosząca się do wszystkich argumentów za zbyciem budynku, łącznie z brakiem funduszy na remont została także sprowadzona na tor ściśle polityczny.

- To nie jest tak, że to powiat nie ma pieniędzy. Jest tak, że Państwo z PSL nie poradziliście sobie z tym problemem i za darmo oddajecie część płońskiego szpitala.- Zarzucił radny w swojej wypowiedzi. Dodał także:

- Jako radny powiatowy jestem zobligowany do dbania o interes wszystkich mieszkańców powiatu.

Choć zrozumiała troska radnego o wszystkich mieszkańców spotkała się z aprobatą, to wypowiedź wzbudziła zarówno poparcie jak i sprzeciw. Wójt gminy Baboszewo Tomasz Sobecki zaznaczył, że gminie nie zależy na własności a na funkcjonowaniu a środki na remont budynku w wysokości 250 tysięcy złotych już zostały zabezpieczone.

Głos w sprawie na prośbę Elżbiety Wiśniewskiej zabrał także dyrektor szpitala Paweł Obermeyer. Zaznaczył, że jeśli powiat da mu zadanie zagospodarowania i uruchomienia w ramach działalności szpitala jednostki w Baboszewie to zadanie wykona dobrze i zgodnie z doświadczeniem, jednak skala pacjentów byłaby tam niewielka. Problemy szpitala są dużo większe niż wynikające z tego jednego obiektu.

- Trochę się broniłem przed przejęciem budynku, wystarczająco dużo problemów mam na miejscu - powiedział dyrektor - Jeśli gmina to wyremontuje i my jako szpital spróbujemy zorganizować tam specjalistykę, budynek będzie w dużo lepszej formie niż jest do tej pory. Nie uchylam się od współpracy, ale z ośrodkiem POZ w tym miejscu mógłby być duży kłopot.

Ostatecznie jednak znacząca część radnych zaznaczała, że jest to odważne najlepsze rozwiązanie a priorytetem jest ustabilizowanie sytuacji szpitala choć nie jest on właścicielem spornej posesji.

Definitywnie, choć niejednogłośnie uchwała dotycząca darowizny została przyjęta.

 

Szpital płoński do naprawy

 

Idąc w ślad za ogólnymi zamiarami poprawy kondycji służby zdrowia na terenie powiatu płońskiego, a dokładnie w jednostkach będących w strukturach powiatu po wielomiesięcznych analizach, wielu pomysłach i wielu godzinach spędzonych na naradach i dyskusjach uchwalono program naprawczy dla płońskiego szpitala. Kondycja finansowa i organizacyjna od dawna wzbudza ogromne kontrowersje, protesty i głosy oburzenia. Tę dyskusję trafnie podsumował radny Leonard Milewski:

- To jak znaczna poprawa jest w funkcjonowaniu szpitala to każdy z nas widzi i nie tylko od strony obsługi świadczonych usług, ale też poprawy wizerunku. Tutaj trzeba podziękować panu dyrektorowi i zespołowi. Chciałbym podkreślić, że samo przygotowanie programu naprawczego jest dosyć czytelne i poparte analizą ekonomiczną i finansową i pokazuje też kierunek poprawy szczególnie kondycji finansowej poprzez działania komercyjne i dodatkowe pododdziały. Pan dyrektor, co warto podkreślić, rozszerza działalność edukacyjną, która jest wyjątkowo ważna.

Regulacja ustawy o sieciach szpitali daje duże możliwości na przesuwanie środków pomiędzy różnymi procedurami.

Poprawa funkcjonowania szpitala małymi krokami zdaje się zmierzać ku dobremu i staje się realna, pomimo iż wiele zależy teraz od Narodowego Fundusz Zdrowia. Będzie to wymagało także elastyczności i obniżenia kosztów. Radny Milewski zaznaczył jednak, że elastyczność ta będzie także potrzeba względem planów na zwiększenie przez NFZ środków na specjalistyczną opiekę a co za tym idzie skrócenia kolejek nie tylko w szpitalu. Choć na wyraźne efekty z pewnością będzie trzeba poczekać to widoczne w tunelu światełko staje się coraz bardziej uchwytne.

 

Zdrowie po raz pierwszy, po raz drugi, trzeci i czwarty

 

W odniesieniu do sprawozdania z międzysesyjnej działalności Zarządu Powiatu powrócił temat dotyczący uchwał regulujących nocne dyżury aptek. W tej sprawie wszyscy zdają się być zgodni, choć temat wzbudza kontrowersje za każdym razem kiedy Powiat zgodnie ze swoim obowiązkiem uchwala grafik dyżurów, a Izba Aptekarska opiniuje ją negatywnie każdego roku. Zgodność ta przeplata się z bezradnością, bowiem nikt nie jest w stanie znaleźć złotego środka. Należy zaznaczyć, że problem dotyczy nie tylko naszego powiatu, jest ogólnopolski. Czy temat dyżurów aptek ma szansę zostać ustabilizowany? Czy Okręgowa Izba Aptekarska już zawsze będzie miała ostatnie słowo?

- Jest pewna luka prawna, która prędzej czy później zostanie naprawiona, która powoduje że nie jesteśmy w stanie wyegzekwować przestrzegania naszej uchwały. Myślę, że znajdą się narzędzia prawne, które pomogą. Dobrem najwyższym  są pacjenci, którzy mogą potrzebować pomocy w nocy. Przypomnę, że funkcjonuje nocna pomoc lekarska w Płońsku i pacjenci zdiagnozowani też gdzieś powinni mieć możliwość wykupienia lekarstw - powiedział Andrzej Stolpa.

Na ten moment pozostaje nadzieja na zmiany, w oczekiwaniu na stabilizację spraw związanych z nocnymi dyżurami temat pozostaje więc otwarty.

 

W trosce o zdrowie dzieci i młodzieży

 

Radni zapoznali się również z informacją o opiece lekarskiej i pielęgniarskiej w szkołach powiatowych. Okazuje się, że najmłodsi mieszkańcy powiatu nie mogą liczyć na kompleksową ochronę zdrowia w szkołach.

W informacji czytamy:

„Opieka lekarska i pielęgniarska nad dziećmi i młodzieżą powinna stanowić wyodrębniony system medycyny szkolnej. Niestety względy finansowe spowodowały, że włączona została ona (poza badaniami profilaktycznymi uczniów szkół zawodowych) do podstawowej opieki zdrowotnej. Szczegółowy jej zarys określa NFZ w umowie (kontrakcie) zawieranej z kierownikiem zakładu POZ i nie zawsze odpowiada zakresowi wynikającemu z ww. Rozporządzenie Ministra Zdrowia, stąd też dyrektorzy szkół często określają tę opiekę jako niewystarczającą”.

Radna Elżbieta Wiśniewska zaapelowała o rozważenie możliwości wdrażania programów profilaktycznych na bazie środków zewnętrznych. Mowa tu między innymi o profilaktyce chorób kręgosłupa, czy otyłości, które tak często występują u wspomnianej grupy.

 

Istotne wątki niezwiązane ze zdrowiem

 

Po otwarciu zgromadzenia choć gorąca dyskusja wisiała już w powietrzu znalazł się czas na przyjemny akcent. Prezes Terenowego Koła Hodowców Koni w Płońsku Jerzy Borowski złożył na ręce starosty Andrzeja Stolpy dyplom i podziękowanie za życzliwość i współpracę wraz z życzeniami dalszej owocnej kooperacji. Starosta zaznaczył, że współdziałanie z Kołem jest nie tylko owocem jego pracy, ale wszystkich zgromadzonych.

Jednym z istotniejszych i widocznych działań powiatu był w ostatnich miesiącach remont nawierzchni i infrastruktury przylegającej do ulicy Związku Walki Młodych. Radna Elżbieta Wiśniewska poprosiła obecnego na spotkaniu Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Płońsku Marcina Piechockiego o dokładne informacje o terminowości, prawidłowości inwestycji i… żółtych barierkach. Jak wyjaśnił Piechocki inwestycja została oddana z opóźnieniem, planowy termin ustalony był na 31 października, jednak zgodnie z podpisanym aneksem spowodowanym niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi ostał przesunięty na 15 listopada. Dwudniowe opóźnienie (wykonawca zakończył prace 17 listopada) ma skutkować naliczeniem odsetek umownych. Przy odbiorze zostały uwidocznione usterki (źle zamocowane bariery, błędy w galanterii betonowej i ubytki nawierzchni), których ostateczne naprawienie miało nastąpić do końca minionego tygodnia a ostateczny odbiór prac ma się odbyć w dniach 4-5 grudnia. Natomiast jeśli chodzi o barwę barierek ochronnych, która radnej zdecydowanie nie przypadła do gustu, to zgodnie z ustawą mają one kolorystykę ostrzegawczą ze względu na spadek terenu o więcej niż 50 centymetrów- takie same bariery zostały użyte na obwodnicy oraz na ulicy Kopernika i nikt do tej pory zastrzeżeń nie zgłaszał a współfinansujące projekt Miasto miało wgląd do dokumentów. Bariery mają na celu zabezpieczenie pieszych i rowerzystów, a ich barwa jest zgodna z przepisami. Każda inna również mogłaby mieć swoich oponentów.

MBM

MBM

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe