III Krajowe Dni Pola w Poświętnem za nami!

  • 14.06.2022, 10:00 (aktualizacja 08.08.2022, 11:51)
III Krajowe Dni Pola w Poświętnem za nami! Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 11-13 czerwca 2022 roku na terenie Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Oddział Poświętne w Płońsku odbyły się III Krajowe Dni Pola. Impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno wśród wystawców, jak i zwiedzających.

III Krajowe Dni Pola służyły przede wszystkim prezentacji potencjału polskiego rolnictwa, ale także wypracowaniu kierunku zmian w rolnictwie, które w przyszłości pozwolą na sprawne, bezpieczne, dochodowe i stabilne finansowo, funkcjonowanie sektora rolnego w Polsce.

Na płońskich III Krajowych Dniach Pola obecni byli: Wicepremier, minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi  – Henryk Kowalczyk, wiceminister – Rafał Romanowski, europoseł  - Zbigniew Kuźmiuk, dyrektor MODR Warszawa – Sławomir Piotrowski oraz Tomasz Skorupski i Adam Tarkowski – zastępcy dyrektora MODR Warszawa. Oczywiście nie zabrakło szefa MODR-u o/Poświętne w Płońsku – Jarosława Grabowskiego. Na tak dużej imprezie obecni byli płońscy samorządowcy w tym: Starosta Powiatu Płońskiego Elżbieta Wiśniewska, Burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik czy Wójt Gminy Płońsk – Aleksander Jarosławski.

III Krajowe Dni Pola cieszyły się dużym zainteresowaniem. Do Oddziału/ Poświętne w Płońsku zjechało się  ok. 270 wystawców . A było co oglądać. Począwszy od wystaw wszelkiego rodzaju sadzonek kwiatów i krzewów owocowych, jak również serów, wędlin, miodów, nalewek czy nawet stoiska artystycznego z malarstwem. itd.

 Zwiedzający  mogli zobaczyć kolekcję odmian 30 gatunków roślin uprawnych  na polu doświadczalnym. Rolnicy spotkali się ze specjalistami i wzięli udział w wystawach ciągników, maszyn, urządzeń i środków do produkcji rolniczej.

Ponadto namiot Koła Gospodyń Wiejskich oraz Tradycja i Rękodzieło zapraszał na degustacje potraw i pokazy: wycinanek, haftu, decoupage, malowania witraży, strojów ludowych oraz warsztaty: kowalskie, włókiennicze, garncarskie, rzeźbiarskie i wiele innych. Nad funkcjonowaniem kulinarnym i rękodzielniczym namiotu odpowiedzialne były: Anna Siewierska – kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich i  Danuta Bronowska  - główny specjalista ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich o/Poświętne Płońsk.

Pierwszego dnia wystawy tj. w sobotę 11czerwca odbyło się także podsumowanie konkursów: ,,Hit Targowy 2022” oraz plastycznego ,,Mazowiecka Przyroda Kredką Malowana”. Drugiego dnia wystawy w niedzielę, 12 czerwca podsumowano kolejne konkursy: ,,Najlepszy produkt naturalny”, ,,Najciekawsze stoisko 2022”, ,, Bezpieczne Gospodarstwo” – KRUS.

W trakcie III Krajowych Dni Pola nie zabrakło XXV Amatorskich Zawodów w powożeniu zaprzęgami konnymi czy występu sygnalistów myśliwskich.

Przez dwa dni zarówno wystawcom, jak zwiedzającym dopisywała piękna słoneczna pogoda, lecz trzeciego dnia aura była już deszczowa. Ale mimo deszczowej pogody  w poniedziałek, 13 czerwca płońską wystawę w Poświętnem odwiedzili uczniowie szkół rolniczych.

Organizatorem najważniejszego święta dla rolników w2022 roku był Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe