Trzy pytania do Mateusza Walczewskiego – fizjoterapeuty z Płońska

  • 18.03.2022, 08:36 (aktualizacja 05.08.2022, 18:00)
Trzy pytania do Mateusza Walczewskiego – fizjoterapeuty z Płońska Fot. zbiory prywatne rozmówcy
Jeśli kiedykolwiek borykaliśmy się z chorobą kręgosłupa, który wpłynął na naszą zdolność poruszania się, udajemy się do fizjoterapeuty, byśmy mogli znów stanąć na nogi. Fizjoterapeuta wówczas współpracuje tak z pacjentami, aby pomóc im radzić sobie z bólem, równowagą i funkcjami motorycznymi. O problemach związanych z kręgosłupem rozmawiamy z fizjoterapeutą - Mateuszem Walczewskim.

Extra Płońsk: Pracuje Pan z osobami z różnym przedziale wiekowym. Co jest najczęstszą przyczyną dolegliwości bólowych w okolicach kręgosłupa lędźwiowego, a co szyjnego?

Mateusz Walczewski: Ból kręgosłupa lędźwiowego jest bardzo często spotykaną dolegliwością, która utrudnia codzienne funkcjonowanie i powoduje dyskomfort fizyczny i psychiczny. Dotyka to w większości wszystkie grupy wiekowe: dzieci, młodzież i dorosłych. Przyczyn bólu jest wiele. Najczęściej przyczyną bólu jest przeciążenie kręgosłupa, nieprawidłowa postawa ciała spowodowana np. długim siedzeniem przed komputerem, brakiem aktywności fizycznej czy otyłością. Ból lędźwiowy może być też objawem wielu poważnych chorób, jak choroba nowotworowa czy przepuklina kręgosłupa, lub może mieć podłoże neurogenne lub psychogenne.

Ból pleców u dzieci i młodzieży to najczęściej: przeciążenia mechaniczne wynikające z nieprawidłowego stylu życia np. zbyt długie przebywanie w jednej pozycji np. podczas gry na komputerze lub długie siedzenie na niewygodnym niedopasowanym siedzeniu , albo też przeciążenie związane z noszeniem zbyt ciężkiego plecaka, wady postawy czyli odchylenia od postawy uznawanej za prawidłową, brak aktywności fizycznej, urazy oraz guzy kręgosłupa i rdzenia.

Ból kręgosłupa szyjnego to kolejna powszechna dolegliwość, która dotyka coraz większą liczbę osób w tym także młodych. Najczęstszymi przyczynami bólu kręgosłupa szyjnego są zmiany zwyrodnieniowe, w tym dyskopatia szyjna, która pojawia się na skutek wieloletnich zaniedbań, zbyt małej aktywności fizycznej, siedzącego trybu życia, nieergonomicznej pozycji podczas wykonywania pracy.

Nie należy zapominać także o stresie, który powoduje nadmierne napięcie w obrębie całej szyi. Powodując jej usztywnienie, ograniczenie ruchomości kręgosłupa - co w konsekwencji powoduje dolegliwości bólowe głowy i odcinka szyjnego.

 

Extra Płońsk: Dlaczego jest nam potrzebna rehabilitacja?

Mateusz Walczewski: Rehabilitacja kręgosłupa wprawdzie nie cofnie zmian degeneracyjnych, ale skutecznie zahamuje i zniesie lub znacznie zmniejszy dolegliwości bólowe pleców, czy to w odcinku lędźwiowym czy też szyjnym. Podstawowym celem rehabilitacji jest przywrócenie maksymalnie najlepszej sprawności w codziennym funkcjonowaniu.

Rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego opiera się głównie na ćwiczeniach. Rehabilitant dobiera je indywidualnie do potrzeb pacjenta. Niektóre ćwiczenia można wykonywać samodzielnie w domu a inne tylko pod kontrolą fizjoterapeuty.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego rozwijają się przez długie lata. Jedynie rehabilitacja jest w stanie zatrzymać negatywne procesy zwyrodnieniowe.

 

Extra Płońsk: Na jakim etapie choroby warto zwrócić się do specjalisty lub fizjoterapeuty?

Mateusz Walczewski:  Bardzo często zadajemy sobie pytanie: kiedy zgłosić się do lekarza czy fizjoterapeuty? Każdy człowiek zna doskonale swoje ciało i jak tylko odczuje dyskomfort w narządzie ruchu, ból czy też drętwienie kończyn powinien zgłosić się niezwłocznie do gabinetu lekarza czy terapeuty. Szybka diagnostyka oraz podjęta rehabilitacja zwiększa możliwość pełnego wyleczenia schorzenia. Dlatego tak ważne jest zwracanie uwagi na swój organizm i wszystkie nowo powstałe dolegliwości stale eliminować.

Fizjoterapia to proces, w którym pracuje terapeuta poprzez stosowanie odpowiednich technik jak i sam pacjent, który wykonuje pewne ćwiczenia wplecione w codzienne czynności. Jeżeli rehabilitacja jest dobrana odpowiednio może przynieść rewelacyjne efekty. Pacjenci pozbywają się zaburzeń występujących kilka tygodni, miesięcy a nawet lat. Niektórzy pacjenci walczą z bólem tabletkami przeciwbólowymi czy przeciwzapalnymi, ale to są metody, które niwelują objawy tylko na chwilę uciszając np. dolegliwości bólowe. Nie likwiduje to jednak przyczyny schorzenia.

Warto więc zadać sobie pytanie: co jest lepsze dla mojego organizmu i mojego zdrowia -tabletka przeciwbólowa, która ma wiele skutków ubocznych, czy też właściwa rehabilitacja, która eliminuje przyczynę schorzenia? Odpowiedź może być tylko jedna. Podejmujmy mądre decyzje, ponieważ zdrowie mamy tylko jedno.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
omc pacjent
omc pacjent 13.04.2022, 18:25
Bardzo interesujący wywiad. Szkoda, że nie ma adresu .

Pozostałe