Płońsk pomaga uchodźcom z Ukrainy

  • 08.03.2022, 12:10 (aktualizacja 14.06.2022, 11:10)
Płońsk pomaga uchodźcom z Ukrainy Fot. Katarzyna Rólka
Polskie hotele i wszelkie obiekty noclegowe od pierwszego dnia napaści Rosji na Ukrainę, pokazują swoją solidarność ze wschodnimi sąsiadami. Płońsk również dołącza się z pomocą i przyjmuje uchodźców, organizując zbiórki żywnościowe dla nich.

Jak informuje Urząd  Miejski w Płońsku obecnie  przebywa w naszym mieście 132 uchodźców z Ukrainy, w tym 53 dzieci w hotelach, hostelu, w prywatnych mieszkaniach i domach.

Nasza redakcja odwiedziła dwa obiekty hotelowe gdzie są już uchodźcy z Ukrainy: hotel w Poświętnem i hotel WEST przy ul. Wolności w Płońsku.

W związku z obecną sytuacją poprosiliśmy o wypowiedź dyrektora MODR-u  o/Poświętne -  Jarosława Grabowskiego, który powiedział m.in. - ,,W tej chwili mamy 50 osób. Na następne przyjazdy realizujemy umowę z Urzędem Wojewódzkim w Warszawie, który kieruje do nas uchodźców(…) Głównie są to matki z dziećmi. Podstawowy zakres jest to nocleg i wyżywienie. Oprócz  tego realizujemy na bieżąco, robimy rozeznanie jakie potrzeby mają uchodźcy  i zabezpieczamy, czy to w postaci ubrania, czy to środków czystości, wszystko, bardziej od potrzeby. Odzew z jakim się tutaj spotkaliśmy w otoczeniu jest ogromny. Też nie chcemy też dopuścić, że zostaniemy jakby zawaleni tą pomocą nie do końca może celną, a może za duże ilości, także musimy to koordynować i pilnować(…) Mamy  przeznaczonych dla nich 60 miejsc. Gdyby była  naprawdę sytuacja kryzysowa, że już w ogóle nikt w okolicy nie może pomieścić, możemy uruchomić awaryjne pomieszczenia budynku szkoleniowego, dostawialiśmy miejsca do spania, są łazienki, ale nie są takie warunki jak być powinny, ale trudno powiedzieć co będzie za dwa, trzy tygodnie. (…) Pierwsze wrażenie ich po przyjeździe to łzy w oczach, bo jak zobaczyli że mają łazienkę, mogą się umyć, mają łóżka, mogą się wyspać, mają jedzenie, jest wzruszenie, muszą się trochę zaadoptować”- mówił dyrektor MODR o/Poświętne.

Natomiast w hotelu WEST w Płońsku przy ul. Wolności także mieszkają już uchodźcy z Ukrainy. Nasza redakcja rozmawiała z Dorotą Kaniewską właścicielką hotelu - ,,Od kilku lat mieszkają u nas osoby z Ukrainy. Nie wyobrażam sobie, aby  nie przyjąć ich rodzin pod nasz dach, jest to zwyczajny nasz obowiązek. Osoby, które przyjechały były przemęczone, a dzieci przerażone. Kilka dni stały na granicy. Po dotarciu do nas cieszyły się, że mają gdzie spać. Taka sytuacja może spotkać każdego z nas, więc pomagajmy! Obecnie przebywa w naszym hotelu 16 osób, większość z Odessy, a 1 marca została zakwaterowana pierwsza rodzina”- zakończyła nasza rozmówczyni.

W dniu 5 marca rodziny ukraińskie w hotelu WEST odwiedziła  jedna z radnych miejskich, która zawsze służy pomocą płońszczanom i ma dla wszystkich otwarte serce,  teraz  przyniosła ze sobą żywność i ubrania ze zbiórki dla uchodźców. Pomagajmy!

 

TEKST I  FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe