,,Dzień Kobiet”, panie świętują - sonda Extra Płońsk

  • 08.03.2022, 09:16 (aktualizacja 14.06.2022, 11:10)
  ,,Dzień Kobiet”, panie świętują - sonda Extra Płońsk Fot. zdjęcie ilustracyjne
,,Dzień Kobiet” to święto obchodzone 8 marca, które posiada ponad stuletnią historię. W Polsce kojarzy się przede wszystkim z ideologią PRL i czerwonymi goździkami. Za pierwowzór ,,Dnia Kobiet” można przyjąć obchodzone w starożytnym Rzymie Matronalia, przypadające na pierwszy tydzień marca. Ponadto obdarowywanie kwiatami płci pięknej przez mężczyzn w tym szczególnym dniu to bardzo miły zwyczaj. Kobiety chodzą uśmiechnięte i promienieje z nich radość. W naszym kraju docenianie pań podczas ich święta to zdecydowanie mocno zakorzeniona tradycja. Zapraszamy do naszej sondy.

Beata Pierścińska (Wójt Gminy Naruszewo) - Dzień Kobiet jest dla mnie bardzo miłym świętem, w którym mężczyźni mogą podziękować kobietom za ich obecność, wyrazić uczucia czy aprobatę. A każda z nas chce czuć się potrzebna, doceniana i  zauważona.  Kobiety to doskonałe ,,strażniczki” spokoju i ciepła rodzinnego i w takiej roli sprawdzają się znakomicie. Przez swoje role pełnione w przestrzeni domowej mogą jednocześnie wypełniać wiele funkcji, a tym samym budować więź małżeńską, rodzinną, macierzyńską, towarzyską, międzypokoleniową. Współczesna kobieta jest już kimś zupełnie innym niż sto lat wcześniej: ma inne zajęcia, ambicje, inny status społeczny i stawiane są jej inne wymagania. Rola kobiety jest nie do przecenienia ponieważ potrafi ona doskonale łączyć obowiązki rodzinne i zawodowe. Mężczyźni mają zatem za co dziękować swoim kobietom: mamom, babciom, żonom czy przyjaciółkom. Swą wdzięczność mogą wyrazić drobnym upominkiem. Ważny jest pomysł  i fantazja darczyńcy a nie koszt zakupu upominku.

 

Aneta Drążkiewicz ( Dyrektor Wydziału Organizacyjnego Urzędu Miejskiego w Płońsku) - Jest to dzień, w którym każda kobieta czuje się wyjątkowo. Miło jest dostawać życzenia od samego rana, jednak zamiast kwiatów i prezentów kobiety pragną, aby zwracano uwagę na ich problemy. Współcześnie kobiety pracują prawie w każdym zawodzie, lecz nadal dostęp do niektórych profesji jest dla nich ograniczony. Z pewnością istotne jest, by kryterium przyjęcia do danego zawodu stanowiły indywidualne kwalifikacje, a nie stereotypowe wyobrażenia na temat płci. O wiele bardziej niepokojący jest fakt, że kobiety za tę samą pracę na takim samym stanowisku otrzymują niższe wynagrodzenie niż mężczyźni, a ich możliwości awansu są ograniczone. Młodym kobietom często też trudno jest znaleźć pracę ze względu na przekonanie pracodawców o ich planach prokreacyjnych. Macierzyństwo zatem może stanowić dla nich przeszkodę w karierze zawodowej, a nawet skutecznie je wyeliminować z rynku pracy. Dlatego należy podjąć walkę ze zjawiskiem dyskryminacji kobiet poprzez dostarczanie lepszej oraz bardziej wiarygodnej informacji na temat ich faktycznej produktywności oraz walkę ze stereotypami. Jest mi przykro, że tegoroczny Dzień Kobiet upływa w cieniu wojny na Ukrainie, z tego powodu szczególnie powinniśmy pamiętać w tym dniu o Ukrainkach i ich dzieciach, które muszą walczyć o przetrwanie.

 

Agnieszka Gzylewska  (radna miejska w Płońsku) –  Dzień Kobiet jest świętem, które przepełnione jest okazywaniem szacunku z uwzględnieniem miłych gestów ze strony mężczyzn. Święto pozwala na wykazanie się kreatywnością oraz niestandardowymi upominkami . Mężczyzna chcąc obdarować kobietę może pokazać jak uważny jest na jej życzenia, marzenia i pragnienia . Prezentem wcale nie muszą być kwiaty choć my kobiety bardzo je lubimy. Może być to książka, perfumy, zabieg kosmetyczny a najlepszym prezentem byłby być może wspólnie spędzony czas na spacerze lub kawie w miłej atmosferze. Wszelkie okazywane gesty sympatii i uznania w tym dniu świadczą o poświeceniu uwagi , trosce oraz pamięci. Jednak warto, aby mężczyźni mieli świadomość, iż kobiety powinny być doceniane każdego dnia. Kultywujmy ten dzień tak samo jak i kobiety.

 

Marzanna Stasiak (radna miejska w Płońsku) – ,,Być kobietą w dobrym stylu…"- śpiewająco marzyła Alicja Majewska- czy te słowa piosenki są wierną kopią pragnień i potrzeb kobiet?  Kiedy byłam małą dziewczynką nieporadnie przymierzałam przed lustrem za duże buty na obcasie ,malującą niezdarnie usta czerwona szminką mamy marzyłam żeby być "kobietą w dobrym stylu". Bo być kobietą, to dar ,który sprawia, że jesteśmy wyjątkowe, wrażliwe, pełne empatii i wewnętrznego ciepła. Kobieta, to istota tajemnicza, inspirująca mężczyzn do rozwikłania tajników kobiecej natury. Szacunek dla kobiecości znany był już w starożytnym Rzymie. Przypadające na pierwszy dzień marca Matronalia były świętem macierzyństwa i płodności. Mężowie obdarowywali z tej okazji swoje żony upominkami A one składały bogini Junonie w ofierze kwiaty modląc się o pomyślność w małżeństwie.  Święto Kobiet było bardzo popularne w czasach PRL , obchodzono je obowiązkowo w szkołach i zakładach pracy. Powszechnym zjawiskiem, symbolem tego święta w Polsce stały się ofiarowane kobietom kwiaty :goździki i tulipany oraz prezenty bardziej praktyczne : rajstopy ,mydło czy kawę. Pamiętam, że po uroczystej akademii w wykonaniu uczniów koledzy wręczali nam drobne, śmieszne upominki ,które wywoływały w nas radość. 8 Marca to data, w której większość Polek świętuje Dzień Kobiet , licząc na miły gest że strony mężczyzn. Mam nadzieję, że panowie wykażą się kreatywnością i postawią na niestandardowy upominek. Sprawią, że my kobiety poczujemy się szczególnie wyjątkowo. A czego najbardziej pragniemy - nie tylko od święta- miłość , szacunku, partnerstwa, zrozumienia i męskiego wsparcia

 

Joanna Szczepańska (dyrektor SP1 w Płońsku)-  „Dzień Kobiet” – święto nie tylko dla kobiet!  Myślę, że mimo różnych odczuć co do obchodzenia tego święta - każdy powód jest dobry do świętowania, do obdarowywania się nie tylko kwiatami, prezentami, ale przede wszystkim do dzielenia się uśmiechem, radością, miłością. Może potrzeba takiego dnia, aby zastanowić się nad tym, jaką rolę w społeczeństwie odgrywają kobiety? Jaki byłby świat bez ich pracy, trudu, działań i osiągnięć w wielu dziedzinach życia? 8 marca jako Dzień Kobiet jest obchodzony w wielu krajach, ustanowiony na cześć kobiet z poświęceniem walczących o swoje prawa. Każdy z nas chce być zauważany i doceniany i to jest taki moment do refleksji.  Co do prezentu dla kobiet, może warto byłoby choć na jeden dzień „zwolnić” kobiety z pełnienia ich obowiązków wynikających z codzienności, czyli z roli koleżanki, matki, żony, babci, pracownika itd., zostawić czas dla ich własnej …. wyobraźni. W tym szczególnym okresie w naszej historii życzę wszystkim Paniom i Panom spokoju i pokoju, zdrowia i sił do pokonywania wszelkich trudności. Miłego świętowania! Zamiast kwiatka proponuję cegiełkę na pomoc Ukrainie.

 

Marzena Kunicka (dyrektor MCK Płońsk) – Nie jestem szczególną zwolenniczką tego święta, ponieważ jestem za równouprawnieniem i równowagą w życiu. To oczywiście bardzo miłe, że pamięta się o nas- kobietach, ale dla mnie ważniejsze są gesty każdego dnia. A prezent? Wolę kwiaty i zwyczajnie - dobre słowo od serca… A tak szczerze i osobiście ”a propos” świąt, to w wprowadziłabym Święto Wzajemnego Szacunku.

 

Karolina Kulińska (rzecznik prasowy KGW Szapsk ,,My Kobiety”) –  Dzień Kobiet jest dla nas, czyli kobiet z KGW w Szapsku jedynym dniem w roku, który poświęcamy w całości dla siebie i innych kobiet. Ten dzień jest dla nas zatrzymaniem się i zastanowieniem co ja jako kobieta chciałbym zrobić dla innych kobiet, by je docenić i pokazać jak są ważne. Często kobiety nie widzą tego jak wiele poświęcają dla innych swoim kosztem. Ten dzień powinna każda z nas uczcić w taki sposób, by był on poświęcony niej samej, jej uczuciom i zachciankom. To dzień, w którym każdy powinien zastanowić się jak ważna jest rola kobiety w życiu każdego człowieka, rola matki, córki, żony, siostry, babci. Celebrujemy tego dnia nas, czyli kobiety, bo na to zasługujemy. Najlepszym prezentem dla nas-kobiet byłoby chociaż na jeden dzień odpocząć od codziennych obowiązków, zrelaksować się i skupić tylko na sobie.
 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe