Trzy pytania do Renaty Krawczyk, dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sochocinie

  • 22.02.2022, 14:17 (aktualizacja 18.03.2022, 09:01)
Trzy pytania do Renaty Krawczyk, dyrektora Miejsko-Gminnej Biblioteki… Fot. zbiory rozmówcy
Biblioteki istnieją od lat. Są dostępne dla wszystkich, niezależnie od wieku. To oazy spokoju, w których nie można głośno się zachowywać i rozmawiać. Współcześni bibliotekarze to ludzie obdarzeni nieskończonymi pokładami pasji i zaangażowania, natomiast biblioteka to integralna część każdej społeczności. O sochocińskiej bibliotece rozmawiamy z jej dyrektorem – Renatą Krawczyk.

Extra Płońsk: Jest Pani dyrektorem Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Sochocinie.  Jakie cechy charakteru przydają się w pracy?

Renata Krawczyk: Na przestrzeni ostatnich lat zmieniło się postrzeganie i funkcjonowanie współczesnych Bibliotek – są nie tylko miejscem gdzie można wypożyczyć książki , ale też stały się miejscem wspólnych działań , rozwoju , współżycia lokalnej społeczności. W związku z tymi zmianami zmienił się również obraz współczesnego Bibliotekarza. Dzisiaj osoby pracujące w bibliotece często mają obowiązki wykraczające poza działalność bibliotekarską, szczególnie w małych jednostkach , gdzie 1- 2 osoby odpowiadają za całą działalność Biblioteki. Oprócz wiedzy z zakresu bibliotekoznawstwa przydaje się wiedza z zakresu marketingu, komunikacji, zarządzania czy pedagogiki. Uważam , że oprócz kwalifikacji , wiedzy bardzo ważne są osobiste predyspozycje i praktyczne umiejętności. Mi osobiście przy realizacji dotychczas podejmowanych działań, przydają się takie cechy, jak  otwartość, komunikatywność , zaangażowanie czy też kreatywność. Ważna jest również dobra organizacja pracy i w dzisiejszych czasach elastyczność, dostosowanie do obecnej sytuacji . Aby podążać za ciągłymi zmianami , a tym samym zwiększyć jakość obsługi , ważna jest chęć do sukcesywnego poszerzania wiedzy np. poprzez spotkania sieciujące, udział  w różnych  rozwojowych programach czy szkoleniach.

 

Extra Płońsk: Jak wygląda czytelnictwo i wypożyczanie książek wśród mieszkańców Sochocina?

Renata Krawczyk: Ostatnie dwa lata były trudne również dla instytucji kultury w tym Bibliotek z powodu wprowadzonych ograniczeń w ich funkcjonowaniu, były również okresy w których Biblioteki były całkowicie zamknięte dla czytelników. Powoli cała sytuacja się stabilizuje, obecnie w naszej Bibliotece czytelnicy mają wolny dostęp do zbiorów, a książki nie podlegają już kwarantannie. W 2021 r. wypożyczono łącznie na zewnątrz  7 330 egzemplarzy książek .W stosunku do roku 2020 wypożyczono więcej o 764 woluminy. Jeśli  chodzi o preferowany rodzaj literatury w Bibliotece Sochocin najczęściej dorośli wypożyczają sagi rodzinne oraz książki obyczajowe ,na drugim miejscu pod względem wypożyczeń znajdują się kryminały. Wśród aktywnych użytkowników naszej Biblioteki mamy czytelników z każdej kategorii wiekowej, najmłodsza stała czytelniczka ma 2 latka , a najstarszy czytelnik 93 lata.

 

Extra Płońsk: Co udało się bibliotece zrealizować w roku 2021  i jakie są plany na przyszłość?

Renata Krawczyk: Rok 2021 to rok przełomowy  dla Miejsko - Gminnej Biblioteki Publicznej  w Sochocinie. Dzięki zaangażowaniu pracowników Biblioteki, jej sympatyków, lokalnych władz samorządowych i przedsiębiorców, udało się wyremontować główną salę wypożyczeń . Odnowiono ściany, sufit , podłogę dodatkowo Biblioteka pozyskała środki w ramach programu Fundacji BGK „Moja Mała Ojczyzna” na wymianę wszystkich mebli bibliotecznych. Podjęte starania wpłynęły na poprawę funkcjonalności i estetyki naszej instytucji. Dla nas największą radością jest pozytywna  reakcja użytkowników Biblioteki na dokonane zmiany, ich wsparcie i miłe słowa.

Plany na przyszłość ? W roku poprzednim , wszystkie pokłady energii skupiliśmy na zmianie wizerunku Biblioteki , tak aby była przyjazną , estetyczną przestrzenią. Plany na kolejne lata to proces  przemyślenia od nowa roli i oferty Biblioteki Sochocin, dostosowanej do potrzeb lokalnej społeczności. Czego konsekwencją będzie stworzenie Planu Rozwoju Biblioteki Sochocin  i realizacja zapisanych w nim nowych działań .W planach oczywiście nieustanne doskonalenie pracy , rozwoju jednostki a co za tym idzie – jakość usług.

Nasza Biblioteka bierze udział w 4 Rundzie Programu Rozwoju Bibliotek, obecnie mamy już 50 godzin szkoleń za sobą  i jesteśmy na etapie diagnozy lokalnej, która pozwoli od nowa uchwycić specyfikę lokalnego kontekstu, w którym działa dziś biblioteka oraz pomoże zrozumieć potrzeby ludzi z lokalnej społeczności, by móc na nie lepiej odpowiedzieć. Pierwsze wyniki diagnozy wskazują  m.in. na potrzebę uatrakcyjnienia strefy dla najmłodszych oraz stworzenia strefy przyjaznej młodzieży. Bardzo istotny temat do podjęcia na kolejne lata to dostępność dla osób niepełnosprawnych i  starszych .

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe