„Aktywna i kreatywna zima” - hasłem przewodnim dla uczniów płońskiej ,,Jedynki”

  • 15.02.2022, 16:04 (aktualizacja 23.02.2022, 10:51)
„Aktywna i kreatywna zima” - hasłem przewodnim dla uczniów płońskiej ,,Jedynki”… Fot. zbiory SP1 Płońsk
Okres zimowy dla wielu osób wiąże się z niechęcią do podejmowania inicjatyw na świeżym powietrzu. Kapryśna pogada robi swoje. Nic tylko zanurzyć się w cieple swoich „czterech ścian” i … pewnie bezmyślnie patrzeć w ekran komputera czy telewizora.

Nic bardziej mylnego. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Płońsku zdecydowanie zaprzeczają powyższej tezie. Dzięki bogatej ofercie zajęć sportowych, nie ma tu czasu na nudę, a każda pogoda sprzyja innym działaniom.

Cel - poprawa sprawności fizycznej uczniów, szczególnie po długim okresie nauczania zdalnego. Dlatego też szkoła przystąpiła do programu „WF z AWF” realizowanego pod patronatem MEiN. Wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego oraz edukacji wczesnoszkolnej naszej szkoły wzięli udział w I edycji programu. Po odbyciu specjalistycznego szkolenia przystąpili do działania na terenie szkoły. Dzięki czemu wszyscy zainteresowani uczniowie brali udział w sportowych zajęciach dodatkowych. Dla każdego coś innego – propozycje dla uczniów to gry i zabawy ruchowe, gry zespołowe, lekkoatletyka, a także pływanie i zajęcia na lodowisku. Przede wszystkim ruch na świeżym powietrzu umożliwiający relaks, rozwijanie sprawności, umiejętności i wzmocnienie odporności, a także zabawa, integracja zespołów uczniowskich, kształtowanie relacji interpersonalnych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem(skorzystało z nich ok. ¾ uczniów szkoły), dzięki czemu osiągnięto jeden z najlepszych wyników wśród szkół województwa mazowieckiego uczestniczących w programie.

Inną ofertą dla uczniów w ramach „zimowej aktywności” były półkolonie zorganizowane w szkole w okresie ferii zimowych. I tu wykazano się dbałością o rozwój sprawności fizycznej dzieci. Prowadzono różnorodne gry i zabawy sportowe z wykorzystaniem obiektów szkolnych i miejskich (zajęcia na basenie, zajęcia na lodowisku miejskim, zajęcia w sali sportowej i na boisku przyszkolnym, zajęcia w parku), a także zajęcia taneczne, spacery i gry terenowe. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, wielokrotnie wywoływały uśmiech na twarzy dzieci.  Ponadto zdarzała się też odrobina przerażenia, kiedy to dziecko po raz pierwszy miało łyżwy na nogach, czy pierwszy raz weszło na pływalnię. Zawsze były to jednak pozytywne emocje, zajęcia kończyły się radością i oczekiwaniem na kolejne spotkanie.

Zima może być źródłem wielu aktywności, trzeba tylko rozejrzeć się wokół i nie „przegapić” tego pięknego czasu. Zadaniem szkoły jest stwarzać okazje i umiejętnie stymulować aktywność  dzieci, dając też osobisty przykład, co w pełni udaje się nauczycielom SP1.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. ZBIORY SP1

\

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe