,,Jak minął Państwu upływający 2021 rok” - sonda Extra Płońsk

  • 22.12.2021, 12:40 (aktualizacja 18.01.2022, 12:15)
,,Jak minął Państwu upływający 2021 rok” - sonda Extra Płońsk Fot. zdjęcie ilustracyjne
Kończący się właśnie rok 2021 był czasem szczególnym dla wszystkich z uwagi na pandemię koronawirusa . A nadchodzące Boże Narodzenie także będzie podobne. Mimo okazji do spotkania z rodziną, w tym roku również będą to spotkania w mniejszym gronie. Toteż w wielu z nas odzywa się tęsknota za tym, jak było zawsze. A mijający upływający rok? Zapewne był też szczególny dla naszych Czytelników. Zapraszamy do naszej sondy.

Elżbieta Wiśniewska  (Starosta Powiatu Płońskiego) – Mija kolejny rok naznaczony pandemią. Ten wirus odcisnął swoje piętno zarówno na moim życiu zawodowym, bo dużo trudniej zarządza się powiatem w czasie pandemii, jak i osobistym, w którym zadziało się tak dużo, że aż trudno mi uwierzyć, że przez 12 miesięcy może się tak dużo zmienić. Ale najbardziej chciałabym się z czytelnikami Extra Płońsk podzielić radością bycia babcią 7-miesięcznej już Lilianki. Malutka jest pogodna, ciekawa świata, ruchliwa, słodka, nawet gdy płacze. To był dobry rok. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzę mieszkańcom Powiatu Płońskiego zdrowia, spokoju i pogody ducha. Niech ten czas będzie pełen miłości i zrozumienia, a nadchodzący 2022 rok, był rokiem spełnionych nadziei i zrealizowanych marzeń.

 

Aleksander Jarosławski (Wójt Gminy Płońsk) – Te święta Bożego Narodzenia podobnie jak i poprzednie spędzę w domu rodzinnym. Cieszę się, że przyjadą dzieci i razem będziemy ubierać choinkę i nakrywać do stołu. Zgodnie z tradycją w wigilię podzielimy się opłatkiem, złożymy sobie życzenia i spożyjemy wieczerzę. Nie zabraknie też kolęd i mam nadzieję, że Mikołaj również do nas przybędzie. Mimo pandemii możemy, bez większych obaw, spędzić w gronie rodzinnym Święta bo wszyscy jesteśmy zaszczepieni. Zdajemy sobie sprawę, że zaszczepienie nie chroni w 100% przed zachorowaniem – sami tego doświadczyliśmy – i dlatego w tym roku ograniczamy spotkania z naszymi przyjaciółmi. Będzie nam ich brakowało, ale najważniejsze jest zdrowie. Mam nadzieję, że w Nowym Roku uda się zwalczyć pandemię i wszystko wróci do normy, że będziemy bez żadnych obaw spotykać się nie tylko z rodziną, ale też z przyjaciółmi i znajomymi, bo bardzo mi tego brakuje. Tego życzę sobie, mojej rodzinie, ale też wszystkim Państwu.

 

Sławomir Zalewski ( Wójt Gminy Nowe Miasto) – Mijający rok charakteryzował się dużymi wyzwaniami i wytężoną pracą. Największym wyzwaniem było skuteczne zrealizowanie procedur nadania Nowemu Miastu praw miejskich, co jak wiemy stanie się faktem 1 stycznia 2022 roku, umożliwiając całej gminie szersze perspektywy rozwoju.  Jako samorząd gmina Nowe Miasto zrealizowała wiele trafnych i niezbędnych inwestycji, które służą mieszkańcom i poprawiają jakość ich życia. Gmina Nowe Miasto jest jednym z najmniejszych samorządów w powiecie płońskim jednak znajduje się w czołówce pod względem wykorzystania funduszy zewnętrznych. Wartość projektów unijnych realizowanych przez naszą gminę na koniec 2019 r. wyniosła 23 245 563 zł, w przeliczeniu na 1 mieszkańca daje to 4 944 zł i plasuje nas wśród 10 gmin wiejskich na drugim miejscu w powiecie. Pod względem wysokości wydatków inwestycyjnych na koniec 2020 roku poszczególnych gmin  w przeliczeniu na mieszkańca gmina Nowe Miasto na wszystkie 1533 gminy wiejskie z całego kraju sklasyfikowana została na 119 miejscu, 12 miejscu jako gmina wiejska w województwie mazowieckim, 1 miejscu w subregionie ciechanowskim, 1 miejscu w powiecie płońskim. Wartość inwestycji w przeliczeniu na 1 mieszkańca wyniosła 1638,74 złotych. Co ciekawe, gdyby nasz samorząd był brany pod uwagę w kategorii "Miasta Inne", to uplasowalibyśmy się na 41. miejscu na ponad 600 miast. W bardzo ważnym rankingu finansowym opracowanym przez Katedrę Finansów Samorządu Terytorialnego na podstawie danych RIO według stanu na koniec IV kwartału 2020 roku gmina Nowe Miasto uplasowała się na 139 pozycji spośród 1533 gmin wiejskich, 17 miejscu jako gmina wiejska w województwie mazowieckim, 2 miejscu w subregionie ciechanowskim, 1 miejscu w powiecie płońskim.

Mam nadzieję, że Święta Bożego Narodzenia i nadchodzący 2022 rok, upłynie Wszystkim w spokojnej atmosferze wzajemnego zrozumienia i dialogu, aby te wszystkie zadania, które są przed nami, udało nam się realizować w duchu przyjaźni, zrozumienia i współpracy. Jeśli będziemy odpowiedzialnie i rzetelnie traktować swoją pracę, a do tego dodamy także życzliwość i uśmiech, wtedy wszystkie trudności będziemy mogli pokonywać łatwiej. Miejmy świadomość, że słowa mają ogromne znaczenie, używajmy ich z szacunkiem i zawsze dla dobrych wartości.  Na święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok życzę Wszystkim Państwu, byśmy przeżyli go w zdrowiu, wszelkiej pomyślności i życzliwości, a samorządom z terenu powiatu płońskiego życzę rozwoju społeczno-gospodarczego naszych małych ojczyzn.

 

Dariusz Konofalski (Prezes Banku Spółdzielczego w Płońsku) – Rok 2021 r. był chyba dla wszystkich kolejnym trudnym, pełnym obaw i niepewności okresem. W związku z panującą pandemią COVID19dużo osób chorowało, niestety dla niektórych walka z chorobą zakończyła się tragicznie. Na szczęście wynaleziono szczepionki, które masowo zaczęto dystrybuować i dzięki temu ograniczono rozprzestrzenianie się wirusa i ciężki przebieg choroby.  Dla gospodarki również był to ciężki okres, wprowadzenie lockdownu, trudności w pozyskaniu surowców i komponentów do produkcji a także szybki wzrost cen materiałów, paliw i produktów. Programy pomocowe sprawiły, że na rynku pojawiła się duża ilość pieniądza , co przy wzroście cen surowców na rynkach miało ogromny wpływ na inflację. Jej poziom znacznie przekroczył  oczekiwane wielkości powodując znaczną utratę wartości naszej waluty, dlatego też w konsekwencji Rada Polityki Pieniężnej w końcówce roku zdecydowała się na dwukrotny wzrost stóp procentowych. Ich poziom przekroczył już wielkości sprzed pandemii i to może być jeszcze nie koniec ich wzrostów. Dla Banku Spółdzielczego w Płońsku, którym mam przyjemność zarządzać, pomimo różnych niesprzyjających okoliczności był to w miarę dobry rok. Udało nam się wypracować satysfakcjonujące wyniki ekonomiczno-finansowe, wdrożyć nowy system bankowy, uruchomić nową bankowość internetową i mobilną z usługą BLIK, profilem zaufanym i procesy automatyzujące i przyśpieszające obsługę klientów, które są również wielkim udogodnieniem dla naszych pracowników. Przed nami teraz święta Bożego Narodzenia, które chcę spędzić w serdecznej, rodzinnej atmosferze i z optymizmem spojrzeć na perspektywę Nowego Roku. Życzę wszystkim czytelnikom zdrowych, spokojnych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku.

 

Anna Dumińska-Kierska (Sekretarz Urzędu Gminy Raciąż) – Pamiętając, że życie jest darem i że choć piękne tak kruche jest, mogę z wielką radością powiedzieć, że był to dla mnie i mojej rodziny szczęśliwy rok, przede wszystkim dlatego, że go przeżyliśmy oraz, że nikt z naszych najbliższych nie odszedł na drugą stronę życia. Wszyscy pracujemy normalnie żyjemy intensywnie ale cieszymy się, że udało nam się wyjechać i odpocząć wtedy, kiedy to było możliwe. Korzystamy z oferty teatrów, spotykamy się z najbliższymi, ale wartością dodaną tych spotkań są głębsze rozmowy i refleksje oraz wnioski z istniejącej sytuacji. Było w naszej rodzinie też wiele zdarzeń, które można określić jako sukcesy. Ja traktuję je jednak jako dar i przez szacunek do prywatności nie będę o nich pisać. Tegoroczne Boże Narodzenie i nadchodzący Nowy Rok powitamy rodzinnie i wyjątkowo czego życzę wszystkim mieszkańcom powiatu płońskiego i nie tylko.

 

Danuta Kucińska ( Prezes LGD Przyjazne Mazowsze) – Żyjemy w dynamicznym świecie, szybkich zmian, konieczności ciągłego uczenia się nowych rzeczy. Jesteśmy bombardowani informacjami i reklamą, musimy dokonywać ciągłych wyborów. Źródłem niedoli jest eskalacja naszych pragnień, to na ich pobudzanie przeznaczane są wielkie nakłady środków i zasobów. To dla sztucznie wywołanych potrzeb  pędzimy, harujemy, rezygnujemy z  innych sfer naszego życia. Jednocześnie pewne czynności, takie jak praca, dom, stałe obowiązki są powtarzalne, codzienne i czujemy się jak w zamkniętym kole.  Dlatego tak ważna jest refleksja, umiejętność patrzenia z dystansu na to co robimy, co robią inni,  jakie pełnimy role życiowe. Ten rok, trwającej pandemii upłynął dla mnie pod znakiem pogłębionej refleksji nad tym co w życiu ważne, uwrażliwiania, postrzegania piękna w najbliższym otoczeniu i jego utrwalania oraz pracy twórczej, koncepcyjnej. Nie trzeba szukać daleko, warto zapamiętać myśl Marcela Prousta „Akt odkrycia nie polega na odnajdywaniu nowych lądów, lecz na patrzeniu na stare w nowy sposób”. Staram się  zmieniać sposób postrzegania, przełamywać schematy i w pewnym sensie prowokować innych do otwierania się na różne punkty widzenia. Boże Narodzenie to czas magiczny, czas refleksji nad tym, co ważne i dobre dla nas, odrzucanie tego co nieznaczące i podkreślanie prawdziwych wartości. To święto rodzinne na które czekamy, oddajemy się tradycjom, przekazywanym z pokolenia na pokolenie. Warto wsłuchać się w słowa Matki Teresy z KalkutyZawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz do niego ręce, jest Boże Narodzenie. Zawsze, kiedy milkniesz, aby wysłuchać, jest Boże Narodzenie”…„Zawsze, kiedy rozpoznajesz w pokorze, jak bardzo znikome są twoje możliwości i jak wielka jest twoja słabość, jest Boże Narodzenie. Zawsze, ilekroć pozwolisz, by Bóg pokochał innych przez ciebie, Zawsze wtedy jest Boże Narodzenie”.

 

Jarosław Chyliński (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Płońsku) – Rok 2021 minął w cieniu pandemii, zarówno zawodowo jak i osobiście. To trudny czas, który zmienił postrzeganie wielu spraw i nadał im inny sens. To dziwne, że w XXI wieku świat nie może sobie poradzić z wirusem, który zdezorganizował życie jego mieszkańcom.  Właśnie ten rok uświadomił nam, po raz kolejny, że życie pisze swój własny scenariusz nie pytając nas o zdanie, niejednokrotnie wywracając je do góry nogami.  Czy kolejne Boże Narodzenie będzie inne w dużej mierze zależy od nas samych. Wirus szaleje i powinniśmy zadbać o swoje i innych bezpieczeństwo, jednak nic i nikt nie zastąpi nam czasu spędzonego z najbliższymi, tego czasu, którego już za rok może nam zabraknąć. Nie odkładajmy kolejnych świąt na następny rok, bo straconego czasu nikt już nie nadrobi. Bądźmy razem w te święta pamiętając jednocześnie, że zdrowie nasze i naszych bliskich jest najważniejsze.

Życzenia świąteczne na Boże Narodzenie są szczególnie ważne dla osób starszych, którym sytuacja epidemiologiczna wyjątkowo daje się we znaki, ogranicza możliwość wychodzenia z domu, ogranicza kontakty z innymi, potęguje samotność. Nie zapominajmy o nich.

Życzę, aby ten czas był dla nas wszystkich pełen pokoju, radości i bliskości – mimo wszystko! Dziś puste miejsce przy stole jest jeszcze bardziej wymowne, ale niech nasze serca i nasza pamięć będzie przepełniona obecnością tych, których kochamy. Niech tegoroczne święta będą pełne zdrowia, nadziei i troski o najbliższych, niech towarzyszy im wyjątkowa radość z przeżywania kolejnych świąt.

 

Szymon Kaniewski (uczeń I LO w Płońsku) - Ten rok był dla mnie bardzo wymagający pod każdym względem, zaczynam klasę maturalną, przez co nauki jest i będzie do matury naprawdę dużo. Przy tym były zawody w trójboju siłowym klasycznym w którym startuje, Mistrzostwa Polski, które wygrałem w kategorii do lat 18 i kategorii wagowej 120+. Na początku grudnia wyjechałem również do pięknego i zimnego kraju, Szwecji, w której odbywały się Mistrzostwa Europy, podczas których zająłem czwarte miejsce w klasyfikacji ogólnej oraz drugie w jednej z konkurencji. Był to rok bardzo udany pod tym względem. Tegoroczne święta zamierzam spędzić wspólnie z rodziną bliższą i dalszą. Życzę każdemu wesołych i równie rodzinnych Świąt.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA RÓLKA

                 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe