Zespół jelita drażliwego – czy ten problem dotyczy Ciebie?

  • 10.12.2021, 14:51 (aktualizacja 12.01.2022, 19:37)
Zespół jelita drażliwego – czy ten problem dotyczy Ciebie?
Dietetycy Naturhouse w Płońsku alarmują!

Co to jest IBS?

IBS (irritable bowel syndrome), czyli zespół jelita nadwrażliwego, to coraz bardziej powszechna choroba, obecna u 11% społeczeństwa, może dotyczyć każdego, niezależnie od wieku, jednak obserwuje się większą częstotliwość zachorowań u kobiet i ludzi młodych, przed 35. r.ż. Na to schorzenie składa się wiele niespecyficznych objawów, a sama diagnostyka jest dość skomplikowana.

Jakie są objawy Zespołu Jelita Drażliwego?

Objawami są przede wszystkim bóle brzucha i zmiana częstości wypróżnień. Występują: wzdęcia, gazy, zmiana wyglądu stolca, nagląca potrzeba oddania stolca, uczucie niepełnego wypróżnienia oraz wydalanie śluzu. Większość pacjentów odczuwa te objawy przejściowo. U chorych z IBS dość często występują objawy spoza układu pokarmowego, takie jak: senność, bóle głowy i pleców w odcinku lędźwiowym, częste i naglące oddawanie moczu, u kobiet mogą występować również zaburzenia miesiączkowania.

Co ciekawe, w wywiadzie osób cierpiących na IBS często można dostrzec w historii choroby tzw. czynnik zapalny, wywołujący objawy ze strony układu pokarmowego, który z czasem zaczyna przybierać przewlekły charakter. Przyczyną IBS mogą być stres, trauma, infekcje, długotrwałe przyjmowanie leków (głównie NLPZ, IPP), nieodpowiednio prowadzony model żywienia opierający się na żywności wysoko przetworzonej, obfitującej w tłuszcze nasycone, cukry proste, sól, jak również zanieczyszczenie środowiska.

Jak rozpoznać IBS?

Jeżeli w ciągu ostatnich trzech miesięcy, przez co najmniej jeden dzień w tygodniu występował ból brzucha związany z defekacją, wraz ze zmianą konsystencji stolca i/lub ze zmianą częstości wypróżnień, to można rozpoznać zespół jelita nadwrażliwego. O postawieniu diagnozy IBS decyduje lekarz po wykonaniu badań i wykluczeniu innych przyczyn chorobowych np. celiakii.

Badaniami, które należy wykonać najczęściej są: morfologia krwi obowodowej, białko CRP, TSH, badanie kalprotektyny, USG jamy brzusznej.

Jak leczyć IBS?

Zespół jelita nadwrażliwego to schorzenie przewlekłe – u większości pacjentów objawy nawracają, czasami nawet przez całe życie. Czasami konieczne jest włączenie leków zmniejszających dokuczliwe objawy oraz antybiotykoterapia i probiotykoterapia w przypadku przerostu bakteryjnego. Bardzo ważne jest, aby pacjentowi uzmysłowić korzyści ze zmiany stylu życia.

 

Nasi specjaliści mówią, że przede wszystkim należy zadbać o pra-widłową, dobrze zbilansowaną dietę, dostosowaną do charakterystyki objawów IBS jak również obejmującą inne schorzenia towarzyszące, alergie I nietolerancje pokarmowe.

W Naturhause Płońsk pomagamy osobom z różnymi schorzeniami, uczymy jak zdrowo się odżywiać, jak dopasować produkty w diecie aby czuć się komfortowo.

 

Centrum Dietetyczne Naturhouse Płońsk

Tel. 48 503 333 920

E-Mail: [email protected]

ul. M. Kopernika 24/1

09-100 Płońsk

Godziny otwarcia:

Poniedziałek: 11:00 – 19:00,

Wtorek: 10:00 - 18:00,
Środa: 10:00 - 18:00,
Czwartek: 10:00 - 19:00,
Piątek: 10:00 – 16:00

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe