Powiat Płoński stawia na wspieranie rodzin i pieczy zastępczej!

  • 09.12.2021, 14:24 (aktualizacja 09.12.2021, 14:41)
  • Piotr Pszczółkowski
Powiat Płoński stawia na wspieranie rodzin i pieczy zastępczej!
​​​​​​​Zbliża się do końca realizacja projektu "Nasz Nowy Dom - Wspieranie rodzin i pieczy zastępczej w powiecie płońskim", współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego. Czas na podsumowanie … Co się wydarzyło przez ten czas? Jak ważne działania w społeczności lokalnej zostały podjęte oraz jaka była jego geneza - o tym opowie w wywiadzie dla ,,EXTRA” - Pani Elżbieta Wiśniewska Starosta Płoński.

Jaka idea przyświecała Państwu przy pisaniu projektu?

Zgodnie z dyrektywą unijną już w 2019 roku wiedzieliśmy, że od 2021 r. miały zniknąć domy dziecka opiekujące się więcej niż czternaściorgiem podopiecznych. Było to olbrzymie wyzwanie dla samorządów, które miały zachęcać małżeństwa do tworzenia rodzin zastępczych i organizować małe formy pomocowe tzw. rodzinne domy dziecka.

Powiat Płoński od dawna czynił starania, żeby umieszczać dzieci w rodzinach zastępczych, co szło z ogromnym trudem, szczególnie, jeśli chodzi o rodziny zastępcze zawodowe. Dlatego postanowiliśmy utworzyć rodzinne formy opieki nad dziećmi i doprowadzić do dezinstytucjonalizacji domu dziecka. Stąd pojawił się pomysł napisania projektu: ,,Nasz Nowy Dom - Wspieranie rodzin pieczy zastępczej w powiecie płońskim."

Była diagnoza społeczna, potrzeba i szybko Państwo przeszli od etapu pomysłu do wdrożenia...

Tak, bardzo się ucieszyliśmy, że jako Powiat Płoński otrzymaliśmy na ten cel dofinansowanie z funduszy unijnych. 30 lipca 2019 roku podpisaliśmy z Wicestarostą Krzysztofem Wrzesińskim umowę na realizację projektu na terenie powiatu płońskiego. Całkowita wartość projektu to: 1 209 699, 60 złotych, z czego pozyskane fundusze unijne to kwota: 1 111 524,60 złotych. Środki własne Powiatu Płońskiego stanowią 98 175 złotych. Środki te przeznaczone są w dużej mierze na wspieranie tego procesu dezinstytucjonalizacji,

Partnerem w projekcie jest Gmina Miasto Raciąż. Czas realizacji projektu przewidziany był od 1 października 2019 r. do 28 grudnia 2021 r."

Poza działaniami projektowymi, we wrześniu 2019 roku jednomyślnie jako Radni Rady Powiatu Płońskiego zdecydowaliśmy o zwiększeniu wynagrodzenia dla rodzin zastępczych zawodowych z ustawowych 2 tysięcy do 4.500 zł brutto.

Jednym z działań projektu są tzw. mieszkania rodzinkowe. Jaka jest ich rola?

Utworzenie i doposażenie, w kwocie 300 tysięcy złotych, dwóch placówek opiekuńczo-wychowawczych na ul. Sienkiewicza w Płońsku dla 28 dzieci to był priorytet. Uważam, że takie mieszkania rodzinkowe, zamiast wielkich molochów, to najlepszy sposób na przygotowanie wychowanków do dorosłego i samodzielnego życia, uczenie odpowiedzialności za wspólną przestrzeń i jej otoczenie. To stworzenie dzieciom, często pokrzywdzonym przez los i pozbawionym ciepła rodzinnego, namiastki prawdziwego domu.

Jakie działania udało się jeszcze zrealizować?

W ramach projektu ,,Nasz Nowy Dom - Wspieranie rodzin i pieczy zastępczej w powiecie płońskim":

- Utworzono pięć mieszkań wspomaganych dla wychowanków pieczy zastępczej, które przyczyniły się do zapobiegania występowania i niwelowania przejawów wykluczenia społecznego, kulturowego a przede wszystkim ekonomicznego. Dla wychowanków są one wsparciem w procesie usamodzielniania.

- Przeszkolono 13 kandydatów na rodziców zastępczych (9 rodzin) co pozwoliło na umieszczenie w pieczy 13 dzieci.

- Koordynatorzy pieczy zastępczej skorzystali z licznych szkoleń co pozwoli im na profesjonalne wykonywanie pracy i pomoc na rzecz dzieci umieszczonych w rodzinach zastępczych.

- Dla rodziców zastępczych odbywały się warsztaty z doskonalenia umiejętności opiekuńczo-wychowawczych co pozwoliło na zintegrowanie się środowiska pieczy zastępczej.

- Rodziny zastępcze miały możliwość spotkań indywidualnych z psychoterapeutą, co było dla nich potrzebne z uwagi na problemy z dziećmi.

- Dzieci z rodzin zastępczych uczestniczyły w korepetycjach z języka angielskiego co podniosło ich poziom kompetencji językowych i pozwoliło uzupełnić szkolne zaległości.

- Wychowawcy placówek opiekuńczo-wychowawczych uczestniczyli w szkoleniach podnoszących ich umiejętności, co pozwoli na lepsze zaopiekowanie się dziećmi z różnymi potrzebami i problemami

- Ważną kwestia było kształtowanie umiejętności wśród dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych, które skorzystały z warsztatów komputerowych, usług logopedycznych, warsztatów kulinarnych. Celem zajęć był rozwój kompetencji informatycznych, poprawa wad wymowy i nauka umiejętności w zakresie samodzielnego szykowania posiłków z wykorzystaniem produktów dostępnych w placówce. Dzieci miały również korepetycje z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego, co pozwoliło im nadrobić zaległości w nauce i podniosło ich pozom umiejętności z danego przedmiotu w szkole.

Jaka była rola partnera projektu Miasta Gminy Raciąż?

Partner projektu realizował działania mające na celu przeciwdziałanie umieszczania dzieci w pieczy zastępczej oraz wzmacnianie więzi rodzinnej poprzez wsparcie psychologiczne dzieci i rodziców w grupach, lider rodziny diagnozował indywidulne potrzeby rodzin, układał scenariusze zajęć. Przeprowadzono warsztaty mające na celu wzmacniania więzi rodzinnych. Dzieci miały możliwość przebywania na świetlicy i pomoc przy odrabianiu lekcji.

Projekt nie odbyłby się, gdyby nie praca wielu ludzi i instytucji.

To prawda. Od Pracowników Starostwa Powiatowego w Płońsku, Dyrekcji i Pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Płońsku, Dyrekcji i Pracowników Placówek Opiekuńczo Wychowawczych w Płońsku czy zespołu Partnera projektu Miasta i Gminy Raciąż. Koordynacja informacji, współpraca instytucji  oraz wzajemna pomoc i zaufanie to podstawa w tak delikatnej materii jaką są losy dzieci i młodzieży. Pragnę podziękować za pracę i otwartość, wszystkim osobom zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia i pracującym na jego rzecz. Cieszę się, że realizacja projektu przyczyniła się do powstania rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka, a każde potrzebujące dziecko z terenu powiatu znajdzie bezpieczny dom".

Projekt zbliża się do końca, co dalej …

Powiat Płoński będzie nadal prowadził działania na rzecz wspierania rodzin i pieczy zastępczej. Akcje promocyjno-informacyjne w ramach projektu takie jak: Konkurs Plastyczny ,,Rodzina to jedna drużyna”; Akcja ,,Wyślij kartkę do rodziny zastępczej z terenu powiatu płońskiego” czy promocja rodzicielstwa zastępczego i rozmowy ze specjalistami, podczas jarmarków czy festynów będą kontynuowane.

Bycie rodziną zastępczą to wymagająca, ale piękna praca. Wszystkie osoby, które są zainteresowane byciem rodziną zastępczą zawodową czy niezawodową zapraszamy do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie na ul. Popiełuszki 14 w Płońsku.

Dziękuję za rozmowę.

Ja również dziękuję.

 

MATERIAŁ W FORMIE PDF - KLIKNIJ TUTAJ! 

 

Piotr Pszczółkowski

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe