Trzy pytania do Danuty Bronowskiej – głównego specjalisty do spraw rozwoju obszarów wiejskich w MODR o/Poświętne

  • 09.11.2021, 13:17 (aktualizacja 22.12.2021, 13:00)
Trzy pytania do Danuty Bronowskiej – głównego specjalisty do spraw rozwoju… Fot. Katarzyna Rólka
Sytuacja ekonomiczna gospodarstw rolnych w Polsce nie wygląda najlepiej. Mają miejsce protesty niezadowolonych rolników. Nastąpiła zmiana na stanowisku Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O problemach mazowieckiej wsi rozmawiamy z Danutą Bronowską z MODR o/Poświętne.

Extra Płońsk: Jest Pani głównym specjalistą do spraw rozwoju obszarów wiejskich. Czym się zajmuje taki specjalista?

Danuta Bronowska: Jest wiele jednakowo ważnych zagadnień, którymi zajmuję się na co dzień. Pomagam rolnikom, którzy chcą skorzystać ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Przede wszystkim jak przygotować niezbędne dokumenty, aby z takiej pomocy skorzystać. A są to środki finansowe zarówno na rozwój gospodarstwa rolnego jak i na uruchomienie pozarolniczej działalności gospodarczej. Uczestniczę w prowadzeniu szkoleń i organizowaniu konferencji o tej tematyce. Mam też przyjemność koordynować pracę specjalistów ds. rozwoju obszarów wiejskich w Oddziale Poświętne. Zapraszamy aktywne kobiety na cykliczną konferencję pt. „Kobieta Przedsiębiorcza w Unii Europejskiej – nowe wyzwania i nowe możliwości”. Organizujemy ją zwykle w dniu 8 marca i poza częścią merytoryczną poświęconą  rozwiązywaniu aktualnych problemów z jakimi mierzą się wiejskie kobiety, w programie konferencji staramy się zapewnić ciekawy program artystyczny. Zajmujemy się promocją dziedzictwa kulturowego i kulinarnego mazowieckiej wsi, promocją agroturystyki i turystyki wiejskiej, czego najlepszym podsumowaniem jest organizacja Jesiennego Jarmarku „od pola do stołu” – zawsze w drugą niedzielę września, w tym roku już po raz piętnasty. Mieszkańcy Płońska mogą się wówczas zaopatrzyć w tradycyjną polską żywność: wędliny, sery, miody, oleje, chleb, ale także wyroby z wikliny, kwiaty, krzewy, drzewka owocowe i ozdobne oraz wyroby twórców ludowych z terenu Północnego Mazowsza. Do 2019 roku kluczowym punktem Jesiennego Jarmarku był Przegląd Ludowych Zespołów Artystycznych. W bieżącym roku, z uwagi na pandemię zawiesiliśmy organizację przeglądu, ale jak sytuacja się unormuje, z pewnością do tego wrócimy.

 

Extra Płońsk: Z jakimi problemami mierzy się obecnie mazowiecka wieś i jakie zmiany można by wprowadzić na obszary wiejskie?

Danuta Bronowska: Głównym problemem jaki dotyka obecnie rolników są rosnące ceny środków do produkcji rolnej: nawozów mineralnych, środków ochrony roślin, oleju napędowego, węgla, energii elektrycznej.Ostatnio mamy do czynienia z tak szybkimi podwyżkami cen nawozów, nawet rzędu  300% wzrostu. Spadła opłacalność większości kierunków produkcji rolnej, bo ceny skupu nie nadążają za rosnącymi kosztami produkcji. Jednocześnie rosną wymagania związane ze zwalczaniem ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń), ptasiej grypy, bioasekuracją, itp. Dostosowanie gospodarstw do nowych wymogów wiąże się z koniecznością ponoszenia dużych nakładów inwestycyjnych. Powiat płoński to również producenci owoców miękkich, głównie truskawek i malin. A tu mamy do czynienia z rosnącymi kosztami siły roboczej, niezbędnej do zbioru owoców, a wręcz jej brakiem.

Od przyszłego roku zmienią się zasady na jakich rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w ramach rolniczego handlu detalicznego. Wzrośnie kwota wolna od podatku z 40 tys. zł w ciągu roku obecnie, do 100 tys. zł po zmianach.  Rolnicy wiążą z tą zmianą duże nadzieje. Pojawiła się także bardzo cenna inicjatywa legislacyjna, która od 1 stycznia 2022 roku zobliguje władze samorządowe do wprowadzenia piątku i soboty, jako dni sprzedaży bezpośredniej od rolników. Rolnicy będą mogli w tych dniach sprzedawać płody i wyprodukowane w swoich gospodarstwach produkty spożywcze oraz wyroby rękodzieła, nie wnosząc opłaty targowej. Na takim rozwiązaniu skorzystają zarówno producenci jak i konsumenci, którzy będą mieli możliwość zakupu lokalnych produktów, bez udziału pośredników,  po niższych cenach.

 

Extra Płońsk: Czy według Pani, na Mazowszu jest zainteresowanie rolnictwem ekologicznym i ochroną środowiska?

Danuta Bronowska: Gospodarstwa ekologiczne to są gospodarstwa, dla których ochrona środowiska naturalnego stała się priorytetem w ich bieżącej działalności. Na Mazowszu najwięcej gospodarstw ekologicznych mamy w okolicach Ostrołęki i Siedlec. Są to gospodarstwa specjalizujące się w produkcji mleka i żywca wołowego. W okolicach Sochaczewa i Żyrardowa mamy gospodarstwa ekologiczne specjalizujące się w produkcji ogrodniczej. Gospodarstwa te sprzedają swoje produkty  w sklepach z żywnością ekologiczną na terenie dużych miast, na warszawskim BioBazarze i za pośrednictwem internetu, głównie dla stałych nabywców.

Na terenie działania Oddziału Poświętne mamy 43 gospodarstwa legitymujące się certyfikatem ekologicznym, najwięcej w gminach Nasielsk, Winnica i Pomiechówek. Są to gospodarstwa produkujące głównie owoce, warzywa, zboża i rośliny bobowate. W powiecie płońskim mamy tylko jedno gospodarstwo ekologiczne na terenie gminy Raciąż, produkujące zboże, proso i jaja konsumpcyjne. W ostatnich latach liczba gospodarstw ekologicznych utrzymywała się na stałym poziomie. Nie notowaliśmy dużego zainteresowania szkoleniami poświęconymi tematyce ekologii i ochrony środowiska.  Jednak w ostatnim czasie, galopujące ceny nawozów mineralnych i znaczące podwyżki pozostałych środków do produkcji rolnej, mogą spowodować niezamierzony efekt, jakim będzie coraz większe zainteresowanie rolników ekologią.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe