Akcja „Szkoła pamięta” w SP3

  • 04.11.2021, 12:52 (aktualizacja 15.11.2021, 20:50)
 Akcja „Szkoła pamięta” w SP3 Fot. zbiory SP3 Płońsk
„Szkoła pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. W ten sposób inicjatywa nawiązuje do polskiej tradycji Świąt Zadusznych. Jak co roku do akcji przystąpili uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku.

Podejmowane działania miały na celu zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią Płońska. Uczniowie odwiedzili miejsce pamięci ofiar hitlerowskiej okupacji Płońska i okolic. W sposób symboliczny uczniowie oddali hołd zmarłym, zapalając znicze przy obelisku na „Piaskach”.  Od wielu lat społeczność „Trójki” z okazji Wszystkich Świętych zapala znicze na grobach tych, dzięki którym istniejemy jako naród, dzięki którym możemy żyć w wolnej Ojczyźnie ".

Podczas lekcji wychowawczych poruszano tematy przybliżające polską tradycję obchodzenia Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek oraz wspominano tych, którzy odeszli. Podobnie jak w latach ubiegłych młodzież z płońskiej „Trójki” zasiliła szereg wolontariuszy działających na rzecz Fundacja „Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki”. Tym samym uczniowie uczestniczyli w ogólnopolskiej kweście na ekshumację i identyfikację Żołnierzy Wyklętych.

Schyłek października i początek listopada to czas szczególny. Delikatne płomienie zniczy symbolizują  więzi z przeszłymi pokoleniami jak również nadzieję na ponowne spotkanie kiedyś.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe