Marsz Milczenia i odsłonięcie muralu Dawida Ben Guriona w Płońsku

  • 26.10.2021, 17:41 (aktualizacja 26.11.2021, 17:45)
Marsz Milczenia i odsłonięcie muralu Dawida Ben Guriona w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka Fot. XIV Marsz Milczenia w Płońsku
W poniedziałek, 25 października po raz czternasty ulicami Płońska przeszedł Marsz Milczenia, a na drugi dzień odsłonięto mural upamiętniający Dawida Ben Guriona. Oba wydarzenia były w ramach V Festiwalu Kultury Żydowskiej.

Poniedziałek, 25 października to dzień szczególny, bo odbył się czternasty Marsz Milczenia. Jego uczestnicy zebrali się na płońskim rynku, aby po raz kolejny upamiętnić tragedię wielu tysięcy Żydów z Płońska i powiatu płońskiego, którzy w 1942 roku zostali spędzeni przez hitlerowców na płoński dworzec kolejowy i wywiezieni do obozów koncentracyjnych.  Marsz Milczenia, który przeszedł ulicami Płońska  zorganizowany był pod patronatem Ambasady Izraela w Polsce. Odbywa się on corocznie w hołdzie wywiezionej i pomordowanej przez Niemców płońskiej społeczności żydowskiej.

- ,,Idąc w milczeniu pokazujemy, że nie ma naszej zgody na przejawy jakiejkolwiek nietolerancji i antysemityzmu w Płońsku, Polsce, Europie i na całym świecie. Nie zgadzamy się na podziały na tle religijnym, rasowym i światopoglądowym. Milcząc, pokazujemy, jak groźne mogą być słowa i jak niewiele dzieli je od czynów" - powiedział przed dworcem PKP burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. dyrektor departamentu kultury Ambasady Izraela w Polsce Mateusz Pigoń, starosta powiatu płońskiego Elżbieta Wiśniewska, a także rabin Icchak Rapoport z Warszawskiej Gminy Żydowskiej i ks. dziekan Janusz Rumiński, proboszcz parafii św. Michała Archanioła w Płońsku, którzy zmówili na zakończenie marszu modlitwę ekumeniczną.

Natomiast wtorek, 26 października był także szczególnym dniem, gdyż w Płońsku przy ulicy Warszawskiej 6 w gronie zaproszonych gości odsłonięto mural Dawida Ben Guriona, który jest dziełem Bruno Neuhamera. 

Podczas uroczystości Burmistrz miasta Płońska Andrzej Pietrasik wygłosił przemówienie, w którym przybliżył sylwetkę pierwszego premiera Izraela. W odsłonięciu muralu uczestniczyli m.in.: konsul ambasady Izraela w Warszawie Noa Levy Zada oraz dyrektor do spraw PR ambasady Marta Korycińska.

Wtorek, 26 października to ostatni dzień V Festiwalu Kultury Żydowskiej.
 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe