Narodowe Czytanie w Płońsku

  • 05.09.2021, 08:40 (aktualizacja 22.09.2021, 21:07)
Narodowe Czytanie w Płońsku Fot. Katarzyna Rólka
W sobotę, 4 września 2021 roku odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. W tym roku był to dramat Gabrieli Zapolskiej ,,Moralność Pani Dulskiej”. Patronat Honorowy nad akcją objęła Para Prezydencka.

Narodowe Czytanie to ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich zainicjowana w 2012 roku. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

..Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej to niezwykle popularny i wyrazisty w swoim przesłaniu dramat, który na stałe wszedł do kanonu polskiej literatury. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych. Mimo upływu kolejnych już lat sztuka nie traci na swojej aktualności.

Jak corocznie w akcję Narodowego Czytania włącza się Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku. W tym roku odbyła się ona w płońskim MCK, a czytających dramat ,,Moralność Pani Dulskiej” było ok. 40 osób. Byli wśród nich: miłośnicy literatury, samorządowcy,  nauczyciele, uczniowie płońskich szkół.

W sobotnie przedpołudnie wszystkich zebranych powitała dyrektor MBP – Bożena Kaliściak mówiąc m.in. - ,,Jest to wielka radość, że po raz kolejny w Płońsku zebraliśmy duże grono miłośników literatury, które zechciało głośno czytać ulubione fragmenty fantastycznego dramatu Gabrieli Zapolskiej. Czytaliśmy i szukaliśmy na nowo uniwersalnych wartości jakie niesie ze sobą ten arcyciekawy dramat”.

Powiat Płoński reprezentowała Starosta Elżbieta Wiśniewska, która podczas wydarzenia kulturalnego powiedziała m.in.,: - Jak pisała Wisława Szymborska: ,,Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła". Do tego, że warto czytać, że czytanie relaksuje, wzbogaca słownictwo pomaga przyswoić naturalnie zasady ortografii stylistki, kształtuje nasza osobowość i dojrzałość emocjonalną nie muszę, mam nadzieję nikogo przekonywać (…) Skąd więc fenomen ,,Narodowego czytania" i chęć odkrywania na nowo największych dzieł literatury narodowej ? Dlaczego tu jesteśmy? Co sprawia że wyszliśmy z domu i spotykamy się dziś tutaj? Jestem zdania że w dzisiejszym świecie tak pełnym technologii, gdzie telefon jest naszym nieodłącznym narzędziem, chcemy poczuć coś więcej w zetknięciu z literaturą ,,tu i teraz ". Ważne dla nas jest to spotkanie z książką, ale nie jako osobista przygoda intelektualna, ale doświadczenie bycia razem jako społeczności, która na ten czas wyłącza się z technologii i zanurza w kulturze”- można było usłyszeć.

Następnie list od Prezydenta RP odczytała I - zastępca Burmistrza Miasta Płońska Teresa Kozera.

Płońska edycja Narodowego Czytania, to wspaniałe wydarzenie, które na stałe wpisało się do wydarzeń kulturalnych. Zachęca do sięgania po książki i  przypomina o wielkich dziełach polskiej literatury.

Organizatorem  Narodowego Czytania w Płońsku byli: Burmistrz Miasta Płońska, Starosta Płoński, Miejska Biblioteka Publiczna im. Henryka Sienkiewicza w Płońsku, Miejskie Centrum Kultury.

 

KATARZYNA  RÓLKA

FOT. KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe