Trzy pytania do Iwony Budziszewskiej – instruktora terapii w Płońsku

  • 08.06.2021, 09:26 (aktualizacja 13.06.2021, 17:44)
Trzy pytania do Iwony Budziszewskiej – instruktora terapii w Płońsku Fot. zbiory rozmówczyni
Terapia zajęciowa pomaga osobom starszym lepiej funkcjonować w sferze społecznej oraz podbudować wartości wewnętrzne. Wielowymiarowość terapii zajęciowych sprzyja także zachowaniu poczucia wspólnoty senioralnej, a niezmiernie ważną rolą takich terapii jest zaspokajanie potrzeb samorealizacji seniorów. I tu właśnie potrzebny jest instruktor terapii, o którego pracy rozmawiamy z Iwoną Budziszewską z Klubu ,,Senior+” w Płońsku.

Extra Płońsk: Na czym polega praca instruktora terapii?

Iwona Budziszewska: Instruktor terapii, terapeuta zajęciowy, instruktor terapii zajęciowej- są to nazwy zamienne stanowiskowe, dla których terapeuta zajęciowy podejmuje swoją pracę. Terapeuta zajęciowy należy do zawodów medycznych. Dodam, że ostatnimi czasy wzrasta zapotrzebowanie tego zawodu na rynku pracy. Można nas spotkać w : Warsztatach Terapii Zajęciowej, Domach Pomocy Społecznej, Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej, Powiatowych Centrach Pomocy Rodzinie, Zakładach Aktywności Zawodowej, placówkach  rehabilitacji, hospicjach, szpitalach, sanatoriach, dziennych oddziałach psychiatrycznych, szkołach, świetlicach terapeutycznych, domach dziennego pobytu, klubach seniora. Terapeuta zajęciowy pełni istotną rolę w procesie rehabilitacji, edukacji, usprawniania lub podtrzymania potrzeb osób niepełnosprawnych i sprawnych. Krótko mówiąc, dba o zdrowie: psychiczne, fizyczne i społeczne. Prowadzi różne formy aktywności poprzez leczenie :pracą ( ergoterapia), sztuką ( arteterapia), kontaktami międzyludzkimi ( socjoterapia)- używając odpowiednich metod i technik. Spotkania terapeutyczne, to między innymi: ćwiczenia funkcji poznawczych, językowych, łagodzenie lęków, budowanie relacji z otoczeniem, wyciszenie emocji, aktywizacji. Zajęcia są dostosowane do zainteresowań i możliwości podopiecznych. Praca terapeuty zajęciowego jest to praca dla osób charakteryzujących się : dużą empatią, cierpliwością, wrażliwością, wytrwałością i jednocześnie musi być konsekwentny i surowy. Ciągle powinien rozwijać się zawodowo.

 

Extra Płońsk: Co jest misją instruktora terapii np.: podczas pracy z seniorami?

Iwona Budziszewska: Misją terapeuty zajęciowego jest usprawnienie i aktywowanie podopiecznych w sferze psychoruchowej, społecznej lub utrzymanie tej sprawności jak najdłużej. W Polsce od dawna zaobserwowano bardzo niską dostępność terapii zajęciowej na rzecz osób starszych. Pracując w Klubie „Senior+” w Płońsku  mogę zaobserwować tendencję do mylnego postrzegania istoty i celu Klubu np.: prowadzone zajęcia dostosowane do potrzeb terapeutycznych są postrzegane jako koła zainteresowań.  A przecież terapia zajęciowa jest rehabilitacją,  zaś w przypadku seniorów zapobiega wszelkim procesom starczym i  marginalizacji.

 

Extra Płońsk: Co jest Twoim największym wyzwaniem zawodowym?

Iwona Budziszewska:  Największym wyzwaniem zawodowym było dostosowanie seniorów do zajęć zdalnych, które wymusiła pandemia. Więź została utrudniona. Moim zadaniem było utrzymanie stałego kontaktu, podtrzymanie w zdrowiu psychicznym oraz znalezienie alternatywnego wyjścia do ćwiczeń. Teraz z całą pewnością mogę powiedzieć, że się udało.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe