Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Płońsku

  • 05.05.2021, 08:30 (aktualizacja 10.05.2021, 17:25)
Uroczystości Konstytucji 3 Maja w Płońsku Fot. zbiory Starostwa Powiatowego w Płońsku
W tym roku przypada 230. Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej konstytucji.

Płońskie uroczystości trzeciomajowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele Świętego M.M. Kolbego w Płońsku. Następnie w Parku Imienia Konstytucji Trzeciego Maja delegacje: Powiatu Płońskiego, samorządu Miasta Płońsk, gminy wiejskiej Płońsk złożyły kwiaty pod pomnikiem.
Powiat Płoński reprezentowali: Elżbieta Wiśniewska Starosta Powiatu Płońskiego, Dariusz Żelasko - Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego, Józef Bluszcz - Wiceprzewodniczący - Rady Powiatu Płońskiego oraz Barbara Wdowiak Radna Powiatu Płońskiego.

W uroczystościach wzięli też udział dyrektorzy powiatowych szkół, placówek opiekuńczo-wychowawczych, przedstawiciele służb mundurowych, stowarzyszeń i partii politycznych.

,,Szanowni Państwo,

Obchodzimy dzisiaj pamiątkę Konstytucji 3 Maja. To piękne, radosne polskie święto i wyraz dumy z dokonań naszych przodków.
Tą prawdę o wspólnej pamięci i działaniu razem na rzecz dobra wspólnego rozumieli nasi przodkowie, gdy przed dwustu trzydziestu laty szlachcic wspólnie z magnatem i mieszczaninem wiwatowali po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. Oni zrozumieli, że tylko wspólnie działając, jednocząc się ponad podziałami- w końcu osiemnastego wieku większymi niż współcześnie- tylko wspólnie działając mogą uratować dobro najwyższe- Polskę. I do tych wspólnych dążeń jednoczących Polaków ponad podziałami odwoływano się już w wolnej Ojczyźnie w 1919 roku, gdy ustanowiono święto Konstytucji 3 Maja.
Kluczem do współpracy powinno być dobro mieszkańców. Twórzmy więzi społeczne, budujmy wspólnotę obywatelską, . Aktywność obywateli, osób działających w samorządach, liderów społecznych skupionych w organizacjach pozarządowych i grupach nieformalnych to przykłady współczesnego patriotyzmu I budowania społeczeństwa obywatelskiego.
Cieszymy się, szanujmy tradycję i symbole narodowe. Bądźmy dumni, że jesteśmy Polakami."
- informuje Elżbieta Wiśniewska Starosta Płoński.

- ,,W Preambule Konstytucji 3 Maja jej autorzy zawarli zdanie, że piszą ją „chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć”. Tak się stało. W czasach rozbiorów i okupacji Konstytucja była ”węzłem rozszarpanej Polski”. Dziękujemy Wam Posłowie Sejmu Czteroletniego! Dziękujemy Panie Marszałku Małachowski! Dla nas ta pierwsza i najważniejsza ustawa zasadnicza jest powodem do dumy, źródłem naszej siły i tożsamości narodowej, kształtuje poczucie wspólnoty i jedności. Jestem przekonany, taka będzie też dla następnych pokoleń Polaków. To fundament, ale i spoiwo polskości."- informuje Dariusz Żelasko Przewodniczący Rady Powiatu Płońskiego.

 

Info. za Starostwo Powiatowe
 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe