
Jako miasto musieliśmy wykazać się spełnieniem 4 kryteriów tzn. działalnością twinningową, relacjami z gminami z zagranicą, współpracą i partnerstwem, organizacją wydarzeń europejskich oraz promocją europejskiego ideału. Dodatkowo musieliśmy udowodnić, w jaki sposób realizujemy zasadę solidarności europejskiej i międzynarodowej oraz wykazać się członkostwem w stowarzyszeniach władz lokalnych.
W czasie szesnastoletniej obecności Polski we Wspólnocie Europejskiej Płońsk pozyskał ponad 110 mln zł dofinansowania unijnego (100 mln na projekty infrastrukturalne i 10 mln na projekty społeczne), w tym m.in. na projekty związane z wymianą młodzieży w ramach programu Erasmus+ oraz społeczności europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.
Miasto prężnie działa również w zakresie współpracy międzynarodowej jako członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju oraz partner-bliźniak takich miast, jak Crepy-en-Valois (Francja), Cakovec (Chorwacja), Soleczniki (Litwa), Bachczysaraj (Ukraina), Ramat HaNegev (Izrael), Notaresco Mosciano (Włochy), Volgograd (Rosja), Tiszafured (Węgry), Antoing (Belgia) i Tarnopol (Ukraina). Dodatkowo miasto współpracuje z niemieckim Zell nad Moselą oraz białoruskim Pińskiem.
W ostatnim roku pozyskaliśmy do współpracy University College for Green Development z miasta Bryne w Norwegii, w partnerstwie z którym zrealizujemy ponad siedmioipółmilionową inwestycję polegającą na rewitalizacji dworca PKP, oraz izraelskie miasto Kiryat Motzkin, z którym prowadzona jest wymiana młodzieżowa przez Szkołę Podstawową nr 1.
Zrealizowaliśmy także wiele działań w formule on line, z których na szczególną uwagę zasługuje projekt “Schule und Alltag” w ramach programu eTwinning umożliwiającego za pomocą mediów elektronicznych współpracę szkół i przedszkoli z całej Europy.
Jak co roku obchodziliśmy w sposób szczególny Dzień Europy oraz Dzień Pokoju. Od zawsze bowiem miasto stawiało sobie za cel propagowanie idei zjednoczonej, solidarnej i tolerancyjnej Europy oraz świata, a także budowanie relacji z partnerami z zagranicy opartej na przyjaźni i wzajemnym poszanowaniu.
- ,,Jestem bardzo szczęśliwy, że zaledwie po dwóch latach od otrzymania Dyplomu Europejskiego przyznano nam Honorową Flagę Europy. To efekt konsekwentnej pracy na polu międzynarodowym od początku istnienia samorządu i od czasu zawarcia pierwszych umów partnerskich. Dzisiaj Płońsk współpracuje z miastami zarówno z Europy Zachodniej jak i Wschodniej. Stawia na wymiany młodzieżowe i współpracę kulturalną oraz sportową. To zasługa nie tylko Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, ale również wielu osób z Płońska z różnych branż. Cieszę się, że mimo pandemii zachowaliśmy kontakt z naszymi partnerami zagranicznymi. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się na żywo" – komentuje burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.
Nagroda Europy została utworzona przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu po to, by nagradzać miasta i gminy, które są szczególnie aktywne w promowaniu europejskich ideałów. Nagroda jest przyznawana co roku i mogą ubiegać się o nią miasta i gminy z 47 państw członkowskich Rady Europy bez względu na ich rozmiar i liczbę mieszkańców.
Nagroda obejmuje 4 etapy tzn.: Dyplom Europejski, Flagę Honorową, Odznakę Honorową oraz Nagrodę Europy, która jest najwyższym wyróżnieniem.
Flaga Honorowa to prostokątna tkanina w kolorze niebieskim, haftowana
i zdobiona złotem, w kole znajduje się 12 złotych gwiazd. Do flagi przymocowane są dwie niebieskie szarfy z żółtym napisem „CONSEIL DE L’EUROPE” (po francusku) i „COUNCIL OF EUROPE” (po angielsku).
Członek Zgromadzenia Parlamentarnego przedstawia ją zwycięskiemu miastu podczas miejskiej ceremonii otwartej dla szerokiej publiczności.
W 2018 r. Miasto Płońsk otrzymało Dyplom Europejski.
Info. za UM Płońsk
omc pacjent