Honorowa Flaga Europy dla Płońska

  • 16.04.2021, 13:45 (aktualizacja 23.04.2021, 19:43)
Honorowa Flaga Europy dla Płońska
W czwartek, 15 kwietnia Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy przyznało miastu Płońsk Flagę Honorową. Tym samym nasze miasto osiągnęło 2.stopień Nagrody Europy. Płońsk otrzymał to zaszczytne wyróżnienie jako jedno z 4 miast z państw należących do Rady Europy (Reggio Emilia – Włochy, Bayeux – Francja, Athembey – Turcja) i jedyne z Polski. Łącznie w 2021 r. przyznano 16 tytułów: 1 Nagrodę Europy, 5 Odznak Honorowych, 4 Flagi Honorowe oraz 6 Dyplomów Europejskich.

Jako miasto musieliśmy wykazać się spełnieniem 4 kryteriów tzn. działalnością twinningową, relacjami z gminami z zagranicą, współpracą i partnerstwem, organizacją wydarzeń europejskich oraz promocją europejskiego ideału. Dodatkowo musieliśmy udowodnić, w jaki sposób realizujemy zasadę solidarności europejskiej i międzynarodowej oraz wykazać się członkostwem w stowarzyszeniach władz lokalnych.

W czasie szesnastoletniej obecności Polski we Wspólnocie Europejskiej Płońsk pozyskał ponad 110 mln zł dofinansowania unijnego (100 mln na projekty infrastrukturalne i 10 mln na projekty społeczne), w tym m.in. na projekty związane z wymianą młodzieży w ramach programu Erasmus+ oraz społeczności europejskiej w ramach programu Europa dla Obywateli.

Miasto prężnie działa również w zakresie współpracy międzynarodowej jako członek Międzynarodowego Stowarzyszenia Miast Orędowników Pokoju oraz partner-bliźniak takich miast, jak  Crepy-en-Valois (Francja), Cakovec (Chorwacja), Soleczniki (Litwa), Bachczysaraj (Ukraina), Ramat HaNegev (Izrael), Notaresco  Mosciano (Włochy), Volgograd (Rosja), Tiszafured (Węgry), Antoing (Belgia) i Tarnopol (Ukraina). Dodatkowo miasto współpracuje z niemieckim Zell nad Moselą oraz białoruskim Pińskiem.

W ostatnim roku pozyskaliśmy do współpracy University College for Green Development z miasta Bryne w Norwegii, w partnerstwie z którym zrealizujemy ponad siedmioipółmilionową  inwestycję polegającą na rewitalizacji dworca PKP, oraz izraelskie miasto Kiryat Motzkin, z którym prowadzona jest wymiana młodzieżowa przez Szkołę Podstawową nr 1.

Zrealizowaliśmy także wiele działań w formule on line, z których na szczególną uwagę zasługuje projekt “Schule und Alltag” w ramach programu eTwinning umożliwiającego za pomocą mediów elektronicznych współpracę szkół i przedszkoli z całej Europy.

Jak co roku obchodziliśmy w sposób szczególny Dzień Europy oraz Dzień Pokoju. Od zawsze bowiem miasto stawiało sobie za cel propagowanie idei zjednoczonej, solidarnej i tolerancyjnej Europy oraz świata, a także budowanie relacji z partnerami z zagranicy opartej na przyjaźni i wzajemnym poszanowaniu.

- ,,Jestem bardzo szczęśliwy, że zaledwie po dwóch latach od otrzymania Dyplomu Europejskiego przyznano nam Honorową Flagę Europy. To efekt konsekwentnej pracy na polu międzynarodowym od początku istnienia samorządu i od czasu zawarcia pierwszych umów partnerskich. Dzisiaj Płońsk współpracuje z miastami zarówno z Europy Zachodniej jak i Wschodniej. Stawia na wymiany młodzieżowe i współpracę kulturalną oraz sportową. To zasługa nie tylko Urzędu Miejskiego i miejskich jednostek, ale również wielu osób z Płońska z różnych branż. Cieszę się, że mimo pandemii zachowaliśmy kontakt z naszymi partnerami zagranicznymi. Mam nadzieję, że już niedługo będziemy mogli spotkać się na żywo" – komentuje burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik.

Nagroda Europy została utworzona przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy w Strasburgu po to, by nagradzać miasta i gminy, które są szczególnie aktywne w promowaniu europejskich ideałów. Nagroda jest przyznawana co roku i mogą ubiegać się o nią miasta i gminy z 47 państw członkowskich Rady Europy bez względu na ich rozmiar i liczbę mieszkańców.

Nagroda obejmuje 4 etapy tzn.: Dyplom Europejski, Flagę Honorową, Odznakę Honorową oraz Nagrodę Europy, która jest najwyższym wyróżnieniem.

Flaga Honorowa to prostokątna tkanina w kolorze niebieskim, haftowana
i zdobiona złotem, w kole znajduje się 12 złotych gwiazd. Do flagi przymocowane są dwie niebieskie szarfy z żółtym napisem „CONSEIL DE L’EUROPE” (po francusku) i „COUNCIL OF EUROPE” (po angielsku).

Członek Zgromadzenia Parlamentarnego przedstawia ją zwycięskiemu miastu podczas miejskiej ceremonii otwartej dla szerokiej publiczności.

W 2018 r. Miasto Płońsk otrzymało Dyplom Europejski.

 

Info. za UM Płońsk

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe