Policja apeluje do mieszkańców – Uwaga na włamywaczy!

  • 15.04.2021, 17:48 (aktualizacja 27.04.2021, 16:15)
Policja apeluje do mieszkańców – Uwaga na włamywaczy!
Kradzież z włamaniem jest przestępstwem kryminalnym, które poza stratami materialnymi, wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa. Złodzieje okradając domy i mieszkania, liczą na to, że wzbogacą się naszym kosztem, pozbawiając nas dorobku życia. W ostatnim czasie płońscy policjanci otrzymali kolejne dwa tego typu zgłoszenia. W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu funkcjonariusze apelują o wzmożoną ostrożność i czujność.

W środę, 14 kwietnia płońscy policjanci przyjęli zgłoszenia o dwóch zdarzeniach – kradzieżach z włamaniem, do których doszło na terenie Płońska i gm. Raciąż. Sprawcy po podważeniu okna w jednym z domów na terenie miasta i splądrowaniu pomieszczeń, ukradli złotą biżuterię. Do wnętrza nowobudowanego domu na terenie gm. Raciąż włamywacze dostali się natomiast po podważeniu drzwi tarasowych. Ukradli m.in. rower, rozdzielnię elektryczną, rozdzielacz ogrzewania podłogowego oraz sterownik oczyszczalni ścieków.

Policjanci szukają sprawców i ponownie apelują do mieszkańców o wzmożoną czujność i ostrożność, a także zwracanie uwagi na wszelkie nietypowe sytuacje. Przypominamy przy tym, że funkcjonariusze nie są w stanie w pełni ochronić naszej własności, jeżeli sami nie będziemy o nią dbali.

Policja radzi:

Korzystaj z zabezpieczeń technicznych:
- wyposaż drzwi i okna w odpowiednie zamki patentowe - wykazy tych zamków posiadają firmy ubezpieczeniowe i specjalistyczne sklepy;
- jeżeli to możliwe, pomyśl o zabezpieczeniu swojego dobytku system alarmowym;
- w drzwiach zamontuj zabezpieczenia przeciwwyważeniowe;
- w mieszkaniach w bloku warto jest obić blachą standardowe drzwi, zastąpić je drzwiami z drewna lub zamontować drugie dodatkowe drzwi;
- zainstaluj w drzwiach wejściowych łańcuch lub inny element ograniczający stopień otwarcia drzwi oraz wizjer;
- dbaj o to, aby zawsze działało oświetlenie przed drzwiami wejściowymi - włamywacz unika miejsc oświetlonych;
- mieszkania na parterze i najniższych piętrach są najbardziej narażone na włamanie przez drzwi balkonowe - warto pomyśleć o zamontowaniu w nich dobrych klamek (w sprzedaży są klamki zamykane na klucz) lub chociaż zwykłych zasuwek;
- doskonałym zabezpieczeniem są domofony, jednak pamiętaj, aby za pomocą domofonu nie otwierać drzwi obcym, warto wpajać tą zasadę również innym.

Nie ma idealnego zabezpieczenia, systemów antywłamaniowych i alarmowych gwarantujących w 100% chroniących nasze mienie przed złodziejami, ale warto robić wszystko by do minimum ograniczyć ryzyko włamania.

Jeżeli mieszkasz w domku jednorodzinnym:
- zabezpiecz go poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku;
- nie zapomnij o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu;
- zadbaj o oświetlenie ciemnych obszarów wokół domu. Złodziej nie lubi światła, a wyższy rachunek z nawiązką zrekompensuje Ci wzrost poczucia bezpieczeństwa.

Poznaj swojego sąsiada:
Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom, rozbojom i chuligaństwu. Porozmawiaj z Twoim sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.

Naszą czujność powinny wzbudzić zaparkowane w rejonach posesji nieznane pojazdy, osoby budzące podejrzenie, przebywające w sąsiedztwie naszych posesji, wypytujące o sprawy związane z sąsiednimi posesjami, np. czy jest sąsiad, kiedy wróci. Sprawcy w ten sposób mogą dokonywać rozpoznania przestępczego. Warto w takich przypadkach spisać numer rejestracyjny pojazdu, zapamiętać rysopis podejrzanie zachowującej się osoby. 

Opuszczając na dłuższy czas mieszkanie (urlop, pobyt w szpitalu), zostaw znajomemu sąsiadowi klucze do mieszkania i poproś o:

  • zapalanie codziennie chociaż na kilka minut światła w różnych pomieszczeniach;
  • wyjmowanie ze skrzynki Twojej korespondencji.

To wszystko stworzy wrażenie, że w mieszkaniu stale ktoś przebywa.

Nie ryzykuj niepotrzebnie:

  • unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności. Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy;
  • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania;
  • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów, takich jak: aparat, komputer, telewizor itp. oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów m.in. biżuterii, antyków, cennych obrazów, zegarków itp. - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.

Pamiętaj o natychmiastowym poinformowaniu Policji o swoich podejrzeniach lub zaobserwowanej przed chwilą sytuacji niebezpiecznej. Im szybciej funkcjonariusze przyjmą zgłoszenie i pojadą na miejsce, tym będą mogli podjąć bardziej skuteczne działania zmierzające do eliminowania zagrożeń lub zatrzymania sprawców włamań.

 

Info. za podkom. Kinga Drężek-Zmysłowska/policja.pl

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe