
Tajemnica pokrzywy tkwi w budowie i składzie chemicznym, co czyni ją cennym źródłem substancji biologicznie czynnych. Zawiera w swoim składzie bardzo dużo witamin, minerałów oraz innych związków organicznych.
Liść pokrzywy ma cenne właściwości oczyszczające, odtruwające i odwadniające. Prawdopodobnie dlatego, że zawiera dużo flawonoidów i potasu. Bardzo dobrym czasem do wprowadzenia soku z pokrzywy do diety jest wiosna, ze względu na jej właściwości oczyszczające.
Dotknięcie liścia pokrzywy powoduje swędzenie, pieczenie często powstaje na skórze obrzęk. Pokrzywa po zmianie w naturalny suplement sok, susz przestaje mieć parzące właściwości.
Pokrzywa, ze względu na dużą ilość rozpuszczalnej krzemionki, pozytywnie wpływa na stan włosów. Hamuje ich wypadanie, zapobiega powstawaniu łupieżu i zmniejsza łojotok skóry głowy. Poprawia stan skóry i paznokci, dzięki czemu paznokcie stają bardziej odporne na uszkodzenia.
Roślina ta wykazuje też silne działanie moczopędne, które polega na zwiększeniu objętości wydalanego moczu, dlatego polecana jest w stanach zapalnych dróg moczowych, w leczeniu obrzęków oraz kamicy nerkowej.
Ponadto pokrzywa znalazła także zastosowanie w leczeniu pierwszego i drugiego stadium przerostu gruczołu krokowego oraz w leczeniu zaburzeń oddawania moczu towarzyszącym temu przerostowi. Działanie przeciwprostatowe wykazuje przede wszystkim korzeń pokrzywy.
Płukanka z liści pokrzywy: około 1 łyżeczkę suszonych liści pokrzywy lub herbaty z pokrzywy zalewamy szklanką wrzątku. Odstawiamy do przestygnięcia, a następnie płuczemy włosy. Płukanka ma działanie wzmacniające i przeciwłupieżowe.
Lista sytuacji, w których powinniśmy unikać picia wywaru z pokrzywy jest dość krótka. Wśród przeciwwskazań podaje się m.in. przyjmowanie leków na cukrzycę. Sok z pokrzywy nie jest rekomendowany paniom zmagającym się z dolegliwościami narządów rodnych oraz osobom stawiającym czoła chorobom nerek. Pokrzywę należy odłożyć także w razie zbyt wysokiego poziomu żelaza. |
OPRACOWANIE KATARZYNA RÓLKA
omc pacjent