Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku poleca

  • 09.04.2021, 16:09 (aktualizacja 13.04.2021, 10:08)
Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku poleca Fot. zbiory Biblioteki Pedagogicznej
„Gorzko, gorzko” Joanny Bator to książka o pragnieniu miłości i wolności. Pragnienia te dojrzewają w życiu czterech pokoleń kobiet.

Berta, wychowywana przez samotnego ojca rzeźnika, marzy o miłości i o wyjeździe do Pragi. Jest też specjalistką w przyrządzaniu przetworów mięsnych.  Ta umiejętność w połączeniu z zawiedzioną miłością przyczyni się do tego, że znajdzie się w więzieniu. Barbara, gdy trafia do polskiej rodziny nie mówi, żeby nie zdradzić, że jest Niemką. Zamyka się w sobie, ma trudności z nawiązywaniem kontaktów i wyrażaniem uczuć. Co nie znaczy, że nie pragnie rodziny, szczęścia i miłości. Ale też gdzieś w głębi jest przekonana, że nie zasługuje na nic dobrego. Violetta, niekochana, smutna dziewczynka żyje z kolei w przekonaniu, że zasługuje na więcej, że stworzona jest do niezwykłego życia. Żyje czekając na wielkie rzeczy i w ten sposób przegapia wszystko co dobre i wartościowe. I najmłodsza Kalina, niekochana córka niekochanej matki.  Próbuje poukładać, zrozumieć i znaleźć swoje miejsce, zszywa ten „patchwork na cztery historie” - prababki, babki, matki i córki. Czuje, że dziedziczy się nie tylko kolor oczu, ale też lęki, emocje, pragnienia i odwagę. Kalina wie, że zrozumienie rodzinnych traum jest jej szansą na przełamanie ciążącego nad nią fatum. W odkrywanych przez nią po kawałku losach bohaterek pełno jest dziur, z których „każda ma kształt mężczyzny”. Bo mężczyźni, choć stanowią w powieści tło, są też motorem wydarzeń.  „Gorzko, gorzko” to piękna, zachwycająca książka, wciągająca i intrygująca. Napisana ciepłym, barwnym językiem, ciekawie skonstruowana, niepozbawiona humoru, kipiąca od emocji. Losy czterech kobiet choć niezwykłe, są jednocześnie bliskie a ich pragnienia i fantazje – zwyczajne. „Gorzko, gorzko” to wielka książka także dosłownie – ponad 650 stron,  ale z każdą stroną radość czytania wzrasta a w tej sentymentalnej podróży w czasie i historiach bohaterek można też odkryć kawałek siebie.

Zapraszamy do Biblioteki Pedagogicznej, Płońsk ul. Warszawska 7. Pracujemy zgodnie z zasadami reżimu sanitarnego.

Opracowanie Elwira Stolpa

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe