Powiat Płoński podpisał umowę z Federacją Mazowia

  • 17.02.2021, 15:28 (aktualizacja 22.02.2021, 13:35)
Powiat Płoński podpisał umowę z Federacją Mazowia Fot. zbiory Starostwa Powiatowego w Płońsku
Powiat Płoński partnerem projektu pt. „Mazowiecka koalicja na rzecz dialogu NGO - JST” którego liderem jest Federacja Mazowia, finansowanego z tzw. funduszy norweskich.

12 lutego br. Elżbieta Wiśniewska Starosta Powiatu Płońskiego oraz Wicestarosta Krzysztof Wrzesiński podpisali umowę partnerską z przedstawicielami Federacji Mazowia Panią Anną Czyżewską oraz Panią Pauliną Tramecourt.

- ,,Starostwo Powiatowe w Płońsku to jeden ciekawszych z przykładów współpracy z samorządu z NGO. Od prawie dwóch lat obserwujemy działania podejmowane przez urzędników w zakresie współpracy z organizacjami z Powiatu Płońskiego. Szczególnie ważna jest rola osoby współpracującej z organizacjami z ramienia urzędu, która rozumie potrzeby i realia działania organizacji pozarządowych na wsiach i w małych miastach i wspiera je na różne sposoby. Taką osobą jest Pani Katarzyna Ornarowicz. I nie chodzi wyłącznie o współpracę finansową urzędu z organizacjami. Przeciwnie, ten dialog może być wielowymiarowy. Integracja środowiska NGO, wymiana informacji i podejmowanie wspólnych działań to rozwiązania, które można i warto powielać. Urzędnicy z innych samorządów deklarują potrzebę wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, dlatego Powiat Płoński został naszym partnerem. Chcemy, żeby mógł dzielić się swoimi rozwiązaniami z innymi." – informuje Pani Anna Czyżewska - Prezeska Federacji Mazowia w Warszawie.

- ,,Bardzo się cieszymy z tej współpracy. Federacja Mazowia towarzyszy nam od dwóch lat intensywnie angażując się we współpracę na linii JST - NGO, zarówno przy konsultacjach rocznego programu współpracy jak i szkoleniach czy udziału w spotkaniach na rzecz III sektora takich jak MFIP.

W wyniku naszych rozmów i wymiany doświadczeń powstał pomysł na ten projekt, a potem aktywnie uczestniczyliśmy w jego pisaniu. Cieszymy się, że organizacje z Powiatu Płońskiego będą mogły skorzystać ze wsparcia szkoleń i rzecznictwa. - informuje Katarzyna Ornarowicz odpowiedzialna z ramienia Starostwa za współpracę z organizacjami pozarządowymi.

 

Federacja Mazowia jako Lider pozyskała środki z programu dotacyjnego: ,,Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy” prowadzony przez konsorcjum w składzie: Fundacja im. Stefana Batorego(lider konsorcjum), Fundacja Stocznia i Fundacja Akademia Organizacji Obywatelskich(łącznie zwani „Operatorem”), finansowany ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Partnerami projektu są: Powiat Płoński oraz Federacja ROSA działająca na terenie powiatu przasnyskiego i Mazowsza Północnego.

Łączna kwota projektu to 137 500 euro.

Celem projektu jest zwiększenie potencjału i stabilności ngo z województwa .mazowieckiego  (z wyłączeniem Warszawy), w tym ich zdolności do prowadzenia działań we współpracy z JST, ich umiejętności kształtowania otoczenia prawnego i politycznego na poziomie lokalnym i regionalnym, i działań rzeczniczych, poprzez wsparcie NGO oraz urzędników współpracujących z NGO i lokalnych władz JST z województwa .mazowieckiego

 

W ramach projektu planowane są m.in.

-  badania,

- działania wspierające (m.in. szkolenia, konferencja, doradztwo),

-  stworzenie nieistniejącej dotąd sieci urzędników.

Ważnym elementem projektu są działania wspierające JST w podejmowaniu i rozwijaniu współpracy z NGO, w tym podnoszenie kompetencji urzędników i urzędniczek oraz władz samorządowych w zakresie współpracy z NGO.

Powiat Płoński jako partner merytoryczny w ramach współpracy przy realizacji projektu:

- uczestniczył w procesie przygotowania wniosku i planowania projektu 2020-2021

- będzie wspierać projekt merytorycznie włączając w planowane działania perspektywy, potrzeby i doświadczenia JST 2021-2023

- osoba decyzyjna oraz odpowiedzialna za współpracę z organizacjami z ramienia Starostwa wezmą udział w pracach Zespołu Sterującego 2021 - 2023

- Partner weźmie udział w pierwszym działaniu lokalnym, w ramach, którego rozpoczniemy prace nad opracowaniem programu rozwoju współpracy z NGO 2021

- Powiat Płoński będzie współorganizatorem m.in. dwóch szkoleń w ramach projektu poprzez wsparcie lokalowe i promocyjne (2021-2023)

 

Info. za Starostwo Powiatowe

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe