,,Jaką rolę pełni miłość w życiu człowieka?” - sonda walentynkowa Extra Płońsk

  • 13.02.2021, 10:27 (aktualizacja 01.03.2021, 16:40)
,,Jaką rolę pełni miłość w życiu człowieka?” - sonda walentynkowa Extra… Fot. zdjęcie ilustracyjne
Miłość jest uczuciem, które ma wiele znaczeń. Wszystkie mają jednak jeden wspólny czynnik, bo sprawiają, że ludzie są pełni radości i zadowolenia, a ich życie nabiera kolorów. Miłość daje siłę i szczęście. Właśnie dzięki niej powstały kultowe dzisiaj dzieła. Już starożytni filozofowie zajmowali się pojęciem zakochania. Dzięki miłości świat wydaje się piękniejszy.

Beata Pierścińska (Wójt Gminy Naruszewo) –  Jest wiele rodzajów miłości: miłość rodzicielska, miłość między dwojgiem ludzi, miłość do Boga itp. Wszystkie mają jednak wspólny mianownik  sprawiają, że dzięki niej ludzie są szczęśliwsi, a życie nabiera sensu. Albert Einstein miłość nazywał siłą, która nie została rozpoznana. Myślę, że wiele tej sile  zawdzięczamy min. postęp cywilizacji oraz wspaniałe dzieła w sztuce, literaturze, muzyce. Skoro jednak nawet Albert Einstein tej siły nie rozumiał, my też nie starajmy się miłości zrozumieć, ale starajmy się miłość przeżywać. Miłość jest darem, który należy zarówno dawać, jak i przyjmować. Zatem obdarowujmy się tym darem nie tylko w Walentynki

 

Krystyna Marszał-Jankowska (dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Płońsku) – Moim zdaniem miłość to podstawa funkcjonowania w życiu. Jeśli kochamy – dostajemy skrzydeł, nasze życie nabiera pełni, potrafimy budować i tworzyć w radości. Miłość jest twórcza i przedsiębiorcza. Pozwala nam odkrywać nasze prawdziwe ja i wzrastać. Miłość sprawia, że nasze życie nabiera pełni. To dzięki niej możemy przezwyciężać swój egoizm i żyć dla drugiego człowieka- męża, dzieci, przyjaciół… Miłość sprawia, że nawet najdrobniejsze rzeczy naszej szarej codzienności stają się piękne i ważne. Tylko miłość pomaga przetrwać trudne momenty naszego życia. 

 

Anna Dumińska –Kierska  (sekretarz UG w Raciążu) – Trudno w kilku zdaniach powiedzieć o czymś, co jest najważniejsze w życiu człowieka, to jest o miłości. Bo prawdziwa miłość to coś więcej niż uczucie. Według mnie najlepiej scharakteryzował Miłość św. Paweł w Liście do Koryntian. Tak więc prawdziwa miłość to odpowiedzialność za siebie i za osobę, którą się kocha i którą się pragnie być na dobre i na złe. I dopiero taka miłość nadaje życiu człowieka sens i czyni go szczęśliwym, a to przecież jest pragnieniem każdego z nas. Człowiek szczęśliwy jest zdolny do najszlachetniejszych czynów i może innych obdarzyć szczęściem, bo miłość to jedyna rzecz, która się mnoży gdy się ją dzieli. Bł. Kardynał Stefan Wyszyński powiedział, że ,,Miłość świadczona innym jest największym dobrodziejstwem dla nas samych, którzy zdobywamy się na okazywanie miłości". Życzę zatem Wszystkim prawdziwej miłości, bo tylko wtedy gdy doświadczymy jej głębi i odkryjemy, że świat już nie jest tai sam, jaki był do tej pory.

 

Edyta Jakubowska (dyrektor ZS w Nowym Mieście) – Jest nam niezbędna do życia od najmłodszych lat, bo to ona pomaga nam wzrastać i rozwijać się... W dorosłym życiu jej istnienie, choć w różnych sytuacjach może być zaniedbywane, jest konieczne. Miłość do rodziny, przyjaciół, miłość do swych zajęć, pasji, przywiązanie do ważnych wartości w życiu, pomaga nam przetrwać ciężkie chwile i umacniać na codzień. Więc nie kojarzmy głębszych uczuć tylko jako uczuć kierowanych do tej jedynej osoby w naszym życiu, bo jak mówił Lew Tołstoj: Wszystko, co w życiu zrozumiałem, zrozumiałem tylko dlatego, że kocham.

 

Renata Grabowska (kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Płońsku) – Miłość to jedna z największych wartości w życiu człowieka. Niezależnie czy odczuwana wobec partnera, rodzica czy też dziecka. Każdy z tych rodzajów miłości jest niepowtarzalny i wyjątkowy.  Daje radość i sens naszemu życiu,  choć czasem łamie serce. Miłość uczy nas delikatności i uważności  w kontaktach z drugim człowiekiem. Kiedy kochamy, jesteśmy zdolni do największych poświęceń. To może banalne, ale zgadzam się ze stwierdzeniem, że człowiek żyje po to, aby kochać i być kochanym. 

 

Beata Niewiadomska (nauczyciel SP3 Płońsk) –   Miłość w życiu człowieka  to siła, najpiękniejsza energia bez względu na niedostatki i niedogodności.  To również radość  życia. Nie wyobrażam sobie funkcjonowania bez tego uczucia. Miłość to wyjątkowa silna więź, która łączy nas. Myślę tu o miłości do: rodziny ,najbliższych, dla których jesteśmy w stanie zrobić wszystko. Miłość to uczucie wyjątkowe, ale musimy je bardzo starannie pielęgnować. O tym zawsze pamiętam, tego staram się trzymać, i cudownie mi z tym. Pomaga pokonać wiele przeszkód i bardzo zbliża. Życie staje się szczęśliwsze. Czego serdecznie Wszystkim życzę!

 

Joanna Ruszkowska (animator w MCK Płońsk) – Przede wszystkim gdyby nie miłość to większości z nas nie byłoby na świecie. Jest to nasza główna siła napędowa. Miłość pobudza nas do działania, dodaje energii. Z drugiej strony skłania do poświęceń, kompromisów, stawania się lepszym dla drugiej osoby. Czasem potrafi zaskoczyć nas w najmniej spodziewanym momencie i przewrócić nasze życie do góry nogami. Moim zdaniem najbardziej wyjątkowa jest jednak miłość rodzicielska. Jest to chyba najczystsza z możliwych forma tego uczucia. Bezkompromisowa, na całe życie, gotowa na największe poświęcenia a jednocześnie wybaczająca każdy błąd, potknięcie czy złe słowo. Życzę wszystkim aby to właśnie miłość pomogła Wam przetrwać każdy zły czas, była odskocznią i ostoją, powodem do codziennego uśmiechu.

 

Agnieszka Antosik (prezes Oddziału Miejsko-Powiatowego TPD w Płońsku) -  Z miłością jest jak z psychologią, każdy uważa, że jest ekspertem. Intuicyjnie świetnie rozumiemy, co znaczy miłość, ale podanie jej definicji stanowi nie lada wyzwanie. Każdy z nas rozumie i mówi o niej nieco inaczej. Miłość jest podstawową potrzebą człowieka, jest największym motorem ludzkich działań. To właśnie ona sprawia, że troszczymy się, poświęcamy swój czas, opiekujemy się i dbamy o  innych. To właśnie miłość sprawia, że podejmujemy działania na rzecz społeczeństwa i dla dobra ogólnego. To miłość sprawia, że ludzie komponują muzykę, tworzą poezję, piszą książki, wznoszą się na wyżyny ducha. To dzięki niej przebaczamy, uśmiechamy się i pomagamy sobie w potrzebie. Dzięki niej dajemy innym to co w nas najlepsze. Miłość przejawia się w najdrobniejszych rzeczach dnia codziennego, gestach nad którymi po prostu się nie zastanawiamy. Może to naiwne i banalne, ale czyż nie prawdziwe? Nawet kiedy oddajesz ukochanej osobie ostatni kawałek ulubionej czekolady, lub otulasz ją ciepłym kocem żeby nie zmarzła, albo gotujesz brukselkę, której nie cierpisz, ale ona/on lubi . I właśnie nie dlatego, że tak wypada albo na tym skorzystasz. Bo po prostu tak. Bo kochasz.

 

Maria Giżyńska (uczennica I LO w Płońsku, wychowanka internatu) – Miłość towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i potrafi zdziałać naprawdę niesamowite rzeczy. Gdy doświadczamy jej w naszym życiu, jesteśmy szczęśliwi. Miłość to gesty, nie tylko te wielkie i majestatyczne, ale nawet takie jak podzielenie się ulubioną piosenką, miłe spojrzenie, prośba mamy o założenie czapki, gdy jest zimno. Pod pewnym względem miłość układa nam nasze życie – bardzo często to od niej zależą nasze ważne życiowe decyzje. Nawet jeśli przez to cierpimy, myślę, że warto jest trwać w miłości, nawet jeśli jest to trudne. W końcu wszyscy kochamy, kochaliśmy i będziemy kochać, mimo wszystko. Miłość jest nieoderwalną częścią naszego życia, czy tego chcemy, czy nie.

 

Iza Mauer (uczennica I LO w Płońsku, wychowanka internatu) - Miłość to silnik napędowy. Staramy się być lepszą wersją siebie, właśnie dla lub przez tę konkretną osobę. Cały świat staje się milszy, niebo bardziej niebieskie a muzyka jeszcze bardziej dźwięczna. Uczucie się umacnia i - to jest właśnie ten człowiek, na którym zawsze możesz polegać. Znajduje się w nim zrozumienie, oparcie i sprawia, że nie jest się samym ze sobą. Są różne rodzaje miłości i w każdym można się jej doszukać. Myślę, że to wartość, która zdecydowanie jest potrzebna dla wszystkich.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                   

 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe