Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku poleca

  • 06.02.2021, 11:58 (aktualizacja 08.02.2021, 19:18)
Biblioteka Pedagogiczna w Płońsku poleca Fot. zbiory Biblioteki Pedagogicznej
Radek Rak w 2020 roku zdobył Nagrodę Literacką NIKE za książkę “Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli”. Dziś jednak chciałam zaprosić do przeczytania jego debiutanckiej powieści z 2014r. „Kocham Cię, Lilith”. Książki o marzeniach i poszukiwaniu miłości. Zdecydowanie jednak innej niż typowe romanse.

Inny jest też język powieści– niezwykle plastyczny, poetycki. Nawet w przepełnionych seksem scenach autor nie przekracza granic dobrego smaku. Ciekawa jest też kompozycja, wielowarstwowość wzajemnie się przenikających zdarzeń, marzeń. Trzydziestoletni Robert przyjeżdża do sanatorium aby podreperować zdrowie. Poznaję miłą, atrakcyjną lekarkę Małgorzatę. Wkrótce ulega jednak zauroczeniu płomiennowłosą malarką, nieco demoniczną femme fatale, Iwoną. Po wspólnie spędzonej nocy Iwona znika i nikt w sanatorium jej nie kojarzy. Robert nie może jej zapomnieć, widzi ją w każdej kobiecie. Zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, rozmawia z bohaterem czytanej książki. Nie wie co robi, gdzie chodzi. Jego fantazje wypełnione są obrazami z Biblii, mitów. Autor odwołuje się do legendy mówiącej o tym, że pierwszą kobietą w raju była Lilith – niepokorna i niegodząca się na dominację Adama. Tworzy jakąś alternatywną wersję Boga, stworzenia świata. Finał jest już powrotem do rzeczywistości, trochę sennej, rozedrganej, pełnej wątpliwości, ale nie pozbawionej nadziei. Nadziei, że wszystko jeszcze może się zdarzyć. „Kocham Cię, Lilith” to książka o męskim wyobrażeniu wielkiej miłości, o marzeniach i o zdobywaniu.

 

Opracowanie Elwira Stolpa

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe