Powrót do szkoły - z wizytą w SP3

  • 22.01.2021, 14:03 (aktualizacja 02.02.2021, 10:39)
Powrót do szkoły - z wizytą w SP3 Fot. zbiory SP3 Płońsk
Długo wyczekiwany przez uczniów, rodziców i nauczycieli moment nastąpił, uczniowie z klas I-III po przerwie świątecznej i feriach zimowych wrócili do szkoły. Od poniedziałku, 18 stycznia, uczą się stacjonarnie. Jak wygląda powrót do szkoły w dobie pandemii? Najlepiej szukać odpowiedzi w placówkach oświatowych.

Poniedziałek, 18 stycznia 2021r., na pewno na długo zapisze się na kartach historii Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku. Tego dnia  nauczyciele przygotowali dla uczniów niespodziankę. Wejścia do szkoły przyozdobione były balonami, a na transparencie widniał napis: „Witajcie w szkole”. Kolorowe balony, dekoracje oraz wesoła muzyka przypominały, że  wyczekiwany z niecierpliwością moment właśnie nastąpił.  Doszło do spotkań z przyjaciółmi i  nauczycielami. Dzieci po długiej przerwie zasiadły w swoich ławkach. Uczniowie zapytani o to, za czym tęsknili podczas nauki zdalnej, najczęściej wskazywali na brak kontaktu z rówieśnikami, brak możliwości zabawy  oraz konieczność ciągłego siedzenia przed komputerem. Zuzia z klasy 1 b powiedziała: „Cieszę się z powrotu do szkoły, ponieważ znów mogę się widzieć z przyjaciółmi i z moimi nauczycielami”. Jej koleżanka z klasy, Weronika, dodała: „Lubię się uczyć w szkole”.

Szkoła, oprócz relacji rówieśniczych, to jednak przede wszystkim nauka. Aby ten proces przebiegał właściwe potrzebna jest przyjazna atmosfera, świadomość przynależności do grupy, znalezienie przyjaciół. Tego brakuje podczas zdalnego nauczania. W związku z pandemią pewne zachowania dzieci przebywających w szkole musiały ulec zmianie. Częste dezynfekowanie rąk i utrzymywanie większego dystansu między sobą, to w obecnej sytuacji konieczność. Nauka będzie się odbywać zgodnie z wytycznymi MEiN, MZ i GIS. Płońska „Trójka” jest gotowa na każdy wariant prowadzenia zajęć.

- ,,Nauczyciele mają doświadczenie zarówno w prowadzeniu lekcji w formie stacjonarnej w reżimie sanitarnym, jak i zdalnej – mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku,  Teodozja Gorlewska - Nauka stacjonarna dla klas I-III przy jednoczesnej kontynuacji zajęć zdalnych dla starszych dzieci, to wariant organizacji pracy szkół, który był już wykorzystywany jesienią ubiegłego roku. Szkoła ma już wypracowane procedury i ścieżki postępowania” – dodaje.

Szkoła to  nauka, ale również ważne jest budowanie dobrych relacji, bo nic nie zastąpi kontaktu  z drugim człowiekiem. Trzeba mieć nadzieję, że już niedługo wszystkie korytarze zapełnią się również starszą młodzieżą i w miarę możliwości, wróci „normalna” rzeczywistość. Z niecierpliwością jest to wyczekiwany moment.  

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe