Bożonarodzeniowe tradycje

  • 23.12.2020, 15:58 (aktualizacja 29.12.2020, 11:54)
Bożonarodzeniowe tradycje zdj. ilustracyjne
W Polsce tradycje bożonarodzeniowe i zwyczaje świąteczne są wspólne dla większości regionów. Zwyczaje ukształtowały się na przestrzeni wieków, dlatego warto je pielęgnować.

W tradycji ludowej i kościelnej Boże Narodzenie poprzedzone jest trzytygodniowym czasem oczekiwania, zwanym adwentem.

Ten grudniowy, świąteczny czas jest dla większości przede wszystkim świętem rodzinnym, ale w tym roku część osób spędzi je inaczej  ze względu na pandemię koronawirusa.  Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą odbywać się bez blichtru i celebracji w dużym gronie. Mimo, że panuje pandemia, każdy z nas chce mieć namiastkę świąt i zachować część tradycji. A wieczerza wigilijna rozpoczyna się wraz z pierwszą gwiazdką i uznawana jest za najbardziej wyjątkową noc w roku.

Bardzo znaczącym symbolem jest opłatek, którym się dzielimy. Symbolizuje wzajemne poświecenie się jednych dla drugich, a dzielenie się nim ma zbliżać i łączyć ludzi. Życzenia jakie składamy sobie podczas dzielenia się opłatkiem powinny być szczere, wybaczamy sobie wtedy wszystkie winy, aby zasiąść do kolacji pogodzeni i z czystymi sercami.

Kolejnym zwyczajem jest kładzenie sianka pod białym obrusem na stole, przy którym będziemy spożywać wigilię. Domownicy mogą też spróbować wyciągnąć źdźbło siana spod obrusa. Ten, który wyciągnie najdłuższe, będzie cieszył się największym szczęściem i powodzeniem w nadchodzącym roku.

Podczas kolacji wigilijnej śpiewane są kolędy, a przy stole pozostaje jedno wolne nakrycie dla niespodziewanego gościa. Tradycja ta upowszechniła się w XIX wieku.

W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, zestaw wigilijnych potraw jest różny, ale zwyczajowo na stole powinny znaleźć się wszystkie płody ziemi, a potraw powinno być dwanaście. Spróbowanie każdej ma zapewnić szczęście przez cały rok. Niektóre z najbardziej tradycyjnych polskich potraw to: barszcz czerwony, makowiec, pierogi, zupa grzybowa i wiele innych. Niektórzy z nas przechowują także w portfelu łuski z wigilijnego karpia, które mają przynieść pomyślność. Według tradycji, potrawy wigilijne symbolizują dwunastu apostołów.

Natomiast choinka  jest symbolem chrześcijańskim. Zielone drzewko to symbol życia i narodzin Zbawiciela. Zwyczaj choinkowy rozpowszechniony jest niemal na całym świecie. W święta Bożego Narodzenia umieszcza się choinki w kościołach i domach. Składanie prezentów pod choinką, ma oznaczać naśladowanie dobroci.

W okresie Świąt Bożego Narodzenia w domach wiesza się również jemiołę, która już na dobre zadomowiła się w naszej tradycji. Pocałunek pod jemiołą ma zapewnić szczęście w miłości i powodzenie. Jemioła symbolizuje życie, płodność i dostatek. 

Boże Narodzenie  to tradycyjnie czas spotkań z rodziną, znajomymi, czas wyjazdów. W tym roku niestety będzie inaczej.

 

OPRACOWANIE  KATARZYNA  RÓLKA

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe