,,Dlaczego święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe i jak je spędzą nasi Czytelnicy?” - sonda świąteczna Extra Płońsk

  • 22.12.2020, 13:41 (aktualizacja 29.12.2020, 19:21)
,,Dlaczego święta Bożego Narodzenia są wyjątkowe i jak je spędzą nasi…
Święta Bożego Narodzenia są oznaką radości. Wszyscy już chyba zdają sobie sprawę z tego, że w tym roku Boże Narodzenie będzie inne. Te święta dla wielu będą wyjątkowo trudne. Jednak magia świąt i cała świąteczna otoczka może być odskocznią od przytłaczającej rzeczywistości.

Elżbieta Wiśniewska (Starosta Powiatu Płońskiego) – Gdyby nie święta Bożego Narodzenia, grudzień byłby najsmutniejszym i najciemniejszym miesiącem w roku. W sensie dosłownym i w przenośni. Adwent i oczekiwanie na Gwiazdkę to czas nadziei, przygotowań, myślenia o innych, przygotowania prezentów dla bliskich, tak by sprawić im radość. Wyjątkowość tych świąt polega też na tym, że chcemy pomagać i być lepsi dla innych. Rozglądamy się wokół i robimy drobne, dobre gesty w stosunku do potrzebujących, czego przykładem jest chociażby „Szlachetna Paczka”. Magia świąt zaczyna się na długo przed pierwszą gwiazdką. To pierwszy śnieg, wspólne pieczenie i przystrajanie pierniczków, wybieranie choinki, świąteczne iluminacje, które rozświetlają domy i miasta, to także porządki, życzenia. Cały ten przedświąteczny kalendarz, tradycja, symbolika budzi w nas wspomnienia dzieciństwa, czasu beztroski i minionych Wigilii z ich obrzędowością. Święta to coś, na co się czeka. Opłatek, kolędy, uroczysta wieczerza i często wolny na bycie razem, bycie bliżej. Czas dla rodziny, przyjaciół. Przy tej okazji pragnę życzyć Państwu zdrowia, wsparcia bliskich ludzi, spełnienia i życzliwości od innych każdego dnia.

 

Andrzej Pietrasik (Burmistrz Miasta Płońska) – Tegoroczne Święta Bożego Narodzenia spędzę w gronie najbliższych – mojej  żony, córek, zięciów i wnucząt. To wyjątkowy, wręcz magiczny czas. Co roku  Święta Bożego Narodzenia, a zwłaszcza Wigilia, są dla mnie sentymentalną  podróżą do lat dzieciństwa. Święta obchodzimy zgodnie z naszą polską  tradycją. W Wigilię dzielimy się opłatkiem, próbujemy świątecznych potraw,  pod choinką znajdujemy upominki, a później idziemy na pasterkę. W tym roku  w wielu domach Święta będą nieco inne, bo właśnie taki – inny i „dziwny” –  był 2020 rok z powodu epidemii koronawirusa. Nadal czujemy się niepewnie, martwimy się o zdrowie swoje i swoich rodzin, o pracę i przyszłość. Z tego powodu chciałbym życzyć, żebyśmy w czasie Świąt spróbowali oderwać się od  smutnej codzienności, cieszyli się narodzinami Pana Jezusa i uwierzyli, że już niedługo wrócimy do dobrze nam znanej normalności.

 

Beata Pierścińska (Wójt Gminy Naruszewo) – Święta Boże Narodzenia są dla mnie i dla mojej rodziny jednym z najważniejszych wydarzeń. W tym roku nieoczekiwanie będą bardziej kameralne i nie tak beztroskie jak w latach ubiegłych. Niemiej jednak, święta  to czas szczególny, wyjątkowy i pełen magii. To czas przemyśleń, zadumy i refleksji, ale przede wszystkim radości płynącej ze spotkań w gronie najbliższych mi osób. To także chwila wytchnienia oraz powrotu do cudownego świata mojego dzieciństwa, wspólnego ubierania choinki, cudownego zapachu pierników i cynamonowych ciasteczek. W Wigilię, gdy pierwsza gwiazdka na niebie zabłyśnie, cała moja rodzina zasiada do wieczerzy wigilijnej - dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia, rozmawiamy, obdarowujemy się wzajemnie prezentami oraz śpiewamy kolędy.  Wspólne kolędowanie sprawia nam wielką radość. Staramy się również uczestniczyć w Pasterce, aby radować się z Narodzin Jezusa Chrystusa                   i z optymizmem oraz nadzieją patrzeć w przyszłość. Każde Boże Narodzenie jest inne, ale zawsze jednakowo dla mnie i mojej rodziny ważne. Wszystkim czytelnikom Tygodnika Extra Płońsk życzę spokojnych i radosnych Świąt.  

 

Dariusz Konofalski (Prezes Banku Spółdzielczego w Płońsku) –  Święta Bożego Narodzenia w tradycji chrześcijańskiej są bardzo ważnym okresem upamiętnienia narodzenia Jezusa Chrystusa. Już sam czas przedświąteczny  tworzy wspaniałą atmosferę,  ponieważ  ubieramy choinki, ozdabiamy nasze domy, mieszkania, ogrody, przygotowujemy potrawy wigilijne oraz poszukujemy prezentów. Wigilia jest cudownym czasem rodzinnych spotkań, dzielenia się opłatkiem, smakowania przepysznych potraw wigilijnych oraz obdarowywania prezentami, miłością i uśmiechem. Święta Bożego Narodzenia są przystankiem w pogoni codziennego życia, ucieczką od powszedniego zgiełku, to czas skupienia się na rodzinie i okazja do spędzenia z nią więcej czasu. Są to chwile, kiedy możemy odpocząć w kręgu najbliższych. W tym czasie powinniśmy sobie wybaczać i szukać porozumienia. To czas wyjątkowy, gdzie nie ma miejsca na złość i nienawiść. Do tej pory Święta Bożego Narodzenia spędzaliśmy w dość szerokim gronie, odwiedzaliśmy rodzinę, przyjaciół i znajomych.  W tym roku z uwagi na ograniczenia epidemiczne święta Bożego Narodzenia spędzę w domu wraz z najbliższą rodziną.

 

Marcin Ozdarski (dyrektor płońskiego szpitala) – Święta Bożego Narodzenia to wspaniały czas, pełen energii i wzajemnej życzliwości. Czas, w którym otwieramy swoje serca w kierunku dobra. Czas, w którym dostrzegamy drugiego człowieka i jego potrzeby. Czas, w którym choć na moment potrafimy zatrzymać się. Tegoroczne święta spędzimy w gronie najbliższej rodziny – mojej i żony. Właśnie, aby na chwilę zatrzymać się, od spraw bieżących, od spraw zawodowych. Błogosławionych Świąt dla Czytelników Extra Płońsk!

 

Kinga Drężek-Zmysłowska (rzecznik płońskiej policji) Święta Bożego Narodzenia chyba dla wszystkich są wyjątkowym, można powiedzieć, że nawet magicznym czasem. Czasem rodzinnych spotkań, prezentów, choinki i pieczenia pierników. To moment, gdzie nie ma miejsca na niechęć czy złość, a na jedną, choć krótką chwilę możemy się zatrzymać i wewnętrznie wyciszyć. Tegoroczne święta, z uwagi na sytuację związaną z panującą epidemią, na pewno dla wszystkich będą nieco inne. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet jeśli nie będziemy mogli ich spędzić ze swoimi bliskimi, to pozostaniemy z nimi myślami. Dla policjantów, każdego roku okres świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku jest czasem wzmożonej pracy. Czuwają oni nad bezpieczeństwem, zdrowiem i życiem innych, zapewniają porządek publiczny. Mam jednak nadzieję, że każda policjantka i policjant, w czasie wolnym od służby znajdzie chwilę wytchnienia od codzienności i będzie miał możliwość spędzenia wspaniałych chwil w gronie najbliższych. Wszystkim czytelnikom Extra Płońsk życzę przede wszystkim zdrowych, bezpiecznych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

Mariola Bugalska (sekretarz Urzędu Gminy w Nowym Mieście) – Święta Bożego Narodzenia to czas rzeczywiście wyjątkowy. Spędzę je w domu w gronie najbliższej rodziny. Lubię ten niespokojny przedświąteczny okres poszukiwania prezentów i dekoracji. Uwielbiam moment kiedy ulice i domy przebierają się w bajeczne wystroje a zewsząd słychać świąteczną muzykę i piękne kolędy. Lubię święta za zapach choinki w ciepłym mieszkaniu, magię pierwszej gwiazdki i radość dzieci rozpakowujących prezenty. Ale przede wszystkim uwielbiam Wigilię z tą jej niepowtarzalną atmosferą, kiedy cała moja najbliższa rodzina dzieli się nie tylko opłatkiem, ale również miłością, radością i troską, a szczere życzenia, może czasami nieskładne bo podszyte wzruszeniem, płyną prosto z serca. Właśnie takiej radości i szczęścia chciałabym Wszystkim życzyć, nie tylko na Święta Bożego Narodzenia, ale także na całe życie.

 

Bożena Dzitowska (dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Płońsku) – Święta to zawsze czas wyjątkowy. Przerywają bieg codzienności, sprawiają, że możemy skupić się w większym stopniu na najwyższej wartości jaką stanowią Nasi bliscy, rodzina, przyjaciele. Tegoroczne Boże Narodzenie przesłania cień pandemii. W wielu rodzinach zabraknie przy stołach wszystkich bliskich. Tegoroczne święta spędzę z najbliższą rodziną, z córką, która mieszka za granicą usiądziemy do wspólnego stołu dzięki Internetowi. Mam nadzieję, że za rok święta upłyną w radosnej atmosferze oczekiwania, spotkań, rodzinnego ciepła.

 

Aleksandra Wilk (bibliotekarz) –  Święta Bożego Narodzenia co roku budzą w nas wielkie emocje i mobilizują do niezwykłej aktywności w przygotowaniach. Porządkowanie i dekorowanie domu, przygotowanie wyjątkowych potraw i wypieków, obmyślanie i kupowanie prezentów… W tym roku nie wszyscy będą mogli tradycyjnie spędzić  święta, wiele osób choruje lub opiekuje się chorymi, inni martwią się o zdrowie i byt najbliższych. Święta pod znakiem pandemii. Gdy jednak pierwsza gwiazdka pozwoli nam zasiąść do wigilijnego stołu poczujmy niezwykłość tej chwili, w blasku choinkowych świec złóżmy sobie najlepsze życzenia, podzielmy się opłatkiem, zjedzmy wyjątkowe, wigilijne potrawy i zaśpiewajmy kolędy myślami łącząc się z nieobecnymi. Ja mam nadzieję świętować w gronie najbliższych

 

Łukasz Szostek (muzyk, wokalista Płońsk) - Za chwilę Święta Bożego Narodzenia. To wyjątkowy okres, w którym możemy świętować tradycję narodzin Jezusa Chrystusa. Na ten czas przygotowujemy swoje serca, a także miejsca, w których mieszkamy. Nie mogłoby się obyć bez strojenia choinki, przygotowywania potraw oraz prezentów. Kiedy na niebie pojawia się pierwsza gwiazdka dzielimy się opłatkiem z najbliższymi i możemy zacząć świąteczną kolację. Wszyscy pełni nadziei śpiewamy kolędy w zaciszu domowego ogniska. I to właśnie sprawia, że Święta Bożego Narodzenia są tak wyjątkowe.

 

WYPOWIEDZI  ZEBRAŁA  KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

                    

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe