Pomnik Piłsudskiego wkrótce stanie w Płońsku

  • 16.10.2020, 10:52 (aktualizacja 18.10.2020, 21:29)
Pomnik Piłsudskiego wkrótce stanie w Płońsku Fot. zbiory UM Płońsk
Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego autorstwa rzeźbiarza Jarosława Urbańskiego stanie w parku 600-lecia przy ulicy Grunwaldzkiej.

Rzeźba odlana z brązu przedstawiać będzie postać Marszałka o wymiarach zbliżonych do naturalnych (195 cm). Zostanie wyeksponowana na granitowym postumencie o wysokości 2 m.

Pomnik będzie znajdował się w północno-zachodnim narożniku parku 600-lecia, skierowany zostanie frontem w stronę ulicy Grunwaldzkiej. Nawierzchnia ekspozycji pomnika zostanie wyłożona kostką granitową.

 

Na cokole pomnika umieszczony zostanie motto:

 

Cokolwiek będzie, cokolwiek się stanie,

Jedno wiem tylko: sprawiedliwość będzie,

Jedno wiem tylko: Polska zmartwychwstanie.

Zygmunt Krasiński

 

oraz napis:

Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego – współtwórcy Niepodległego Państwa Polskiego, oraz Wszystkich Rodaków, których męstwu i miłości Ojczyzny zawdzięczamy Wolną i Niepodległą Polskę, a także ku pamięci przyszłych pokoleń Polaków

 

W setną rocznicę Bitwy Warszawskiej

Mieszkańcy i Samorząd Miasta Płońska

 

Po prawej stronie postumentu zamieszczona będzie tablica upamiętniająca Bitwę Warszawską 1920, którą burmistrz Andrzej Pietrasik otrzymał z rąk prezydenta Andrzeja Dudy.

Prawdopodobny termin odsłonięcia pomnika to 5 grudnia 2020 roku – rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego.

Pomnik Marszałka ma przypominać o obronie Płońska przed Armią Czerwoną w sierpniu 1920 r. 16 sierpnia atakujący Płońsk bolszewicy dotarli na most na wysokości obecnej ulicy Grunwaldzkiej. Miasto ocalili żołnierze Pierwszego Pułku Szwoleżerów dowodzeni przez majora Jerzego Grobickiego, wypierając przeciwnika z rynku i odcinając im w ten sposób drogę w głąb miasta. Oddziały bolszewików zostały pokonane w bardzo konkretnym miejscu – właśnie tuż obok mostu na Płonce.

 

Info. za UM Płońsk

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe