Trzy pytania do Patryka Kowalskiego - fizjoterapeuty płońskiego

  • 21.09.2020, 21:45 (aktualizacja 01.10.2020, 21:57)
Trzy pytania do Patryka Kowalskiego - fizjoterapeuty płońskiego Fot. zbiory prywatne Patryka Kowalskiego
Fizjoterapia to dyscyplina zajmującą się likwidacją skutków, lub łagodzeniem procesów chorobowych i ich następstw, zapobieganiem im, oraz przywracaniem sprawności człowieka w ciągu całego jego życia. Odpowiednie pobudzanie mięśni pomaga w powrocie do zdrowia, zwalcza ból i stan zapalny oraz usprawnia czynności poszczególnych narządów. Nasza redakcja rozmawia w płońskim fizjoterapeutą – Patrykiem Kowalskim, który opowiada nam nie tylko o swojej pracy, ale także o zdobytej przez siebie nagrodzie.

Extra Płońsk: Jesteś fizjoterapeutą, pracujesz zarówno z młodzieżą, jak i seniorami. Czy twoja  praca  jest trudna?

Patryk Kowalski: Jestem Absolwentem Wydziału Nauk Medycznych Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie. Pracuje jako fizjoterapeuta w SPZZOZ im. Marszalka Józefa Piłsudskiego w Płońsku w oddziale ZOL gdzie pracuje z pacjentami geriatrycznymi. Praca fizjoterapeuty wymaga tu sporo cierpliwości i indywidualnego podejścia do pacjenta zależnego od ilości schorzeń jednak gdy trafia się pacjent który ma małe rokowania a po pracy z nim wraca do sprawności i funkcjonowania to sam uśmiech na jego twarzy daje mi dużo radości i jest motywacja do dalszej pracy. Druga moja praca to Stowarzyszenie Koło Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej w Płońsku. Praca ta też daje dużo satysfakcji, gdy poprzez ćwiczenia dziecko niepełnosprawne potrafi radzić sobie w życiu społecznym mimo przeciwności losu . Trzecia moja praca to Klub ,,Senior+” w Płońsku w której zajmuje się pacjentami grupowo, jak i indywidualnie. Zdrowie i funkcjonowanie moich pacjentów jest dla mnie ogromnie ważne gdyż uwielbiam ten rodzinny klimat jaki panuje w klubie i powoduje że chce się wracać tam w każdej wolnej chwili. Ogólnie praca fizjoterapeuty jest pracą odpowiedzialna nie zawsze łatwą ale po to jesteśmy by pomóc drugiemu człowiekowi. Mimo że jesteśmy zawsze pomijani przez inne środowiska przy różnych kwestiach np. finansowych i mało się o nas mówi, to dzięki nam fizjoterapeutom sportowcy mają większe szanse na sukces, a osoby z dysfunkcjami na powrót do zdrowia .

 

Extra Płońsk:  Ostatnio zdobyłeś nagrodę. Może coś o tym opowiesz naszym czytelnikom z czym ona jest związana?

Patryk Kowalski: Pewnego dnia zobaczyłem post na stronie Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska, które zorganizowało konkurs fotograficzny pod tytułem ,,Fizjoterapeuta na Wakacjach". Postanowiłem, że zgłoszę się do konkursu. Przesłałem swoje zdjęcie z seniorami Klubu ,,Senior +” w Płońsku, które wykonałem podczas zajęć w plenerze na płońskich Rutkach. 31 Sierpnia zadzwoniła do mnie pani Iwona Skorupa-  Prezes Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska Oddział Mazowiecki z gratulacjami i informacją, że wygrałem wyżej wymieniony konkurs. W nagrodę otrzymałem kurs ,,Pacjent Geriatryczny" prowadzony przez panią Monikę Piekarniak i Orto Kursy, który odbył się 5 września. W dniu kursu zostałem zaproszony do odbioru nagrody oraz certyfikatu potwierdzającego wygraną w konkursie. Jest mi niezmiernie miło że zostałem doceniony, ponieważ w rozmowie z panią Prezes dowiedziałem się , że zarząd stowarzyszenia miał ciężki orzech do zgryzienia przy wybraniu z kilkudziesięciu przesłanych zdjęć konkursowych z całej Polski, ale to moje zdjęcie miało ponad 15 tyś wyświetleń i urzekło cały zarząd dzięki temu podjęli decyzję by mi przyznać nagrodę główną w konkursie. Zostałem również zaproszony do Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska Oddział Mazowiecki którego zostałem członkiem.

 

Extra Płońsk: Jakie są  twoje plany na przyszłość?

Patryk Kowalski: Moja głowa jest pełna pomysłów zawsze mam ułożony plan b i c, ale odnosząc się do pytania moje plany na najbliższe miesiące to w pierwszej kolejności start w wyborach do Krajowej Izby Fizjoterapeutów, które odbędą się w listopadzie. Kampania wyborcza niedługo się zaczyna więc będę miał napięty jeszcze bardziej grafik tygodniowy. Mam nadzieję że wszystko pójdzie zgodnie z planem i będę miał możliwość reprezentowania poprzez swoją osobę pewnych problemów z jakimi borykają się fizjoterapeuci i w miarę możliwości rozwiązywać i poprawiać pracę swoją i swoich kolegów i koleżanek fizjoterapeutów. Po dołączeniu do Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska na pewno będę uczestniczył w projektach sekcji geriatrycznej i poszerzał i dzielił się wiedzą z członkami pracującymi z pacjentem geriatrycznym. W planach na następny rok mam organizację pod patronatem Stowarzyszenia Fizjoterapia Polska ,,Senioriady", czyli zawodów dla seniorów z zaprzyjaźnionych klubów seniora w województwie mazowieckim, a może i nie tylko. Wszystko jest w trakcie omawiania i dopinania na ostatni guzik. Seniorzy już nie mogą się doczekać, bo to pierwsza taka impreza w naszym powiecie. Wiadomo taka impreza wiąże się z pewnymi kosztami więc jestem też na etapie pozyskiwania sponsorów chcących wspomóc tą imprezę dlatego zapraszam wszystkich przedsiębiorców z Płońska i okolic do współpracy. Po informacji o tym że zostałem laureatem wyżej omówionego konkursu, odezwało się kilka osób, które chcą ze mną współpracować więc jest mi bardzo miło.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe