
Sięgając na karty historii Bitwa Warszawska była największym polskim zwycięstwem militarnym XX wieku, odniesionym dzięki niezwykłej mobilizacji całego narodu polskiego i bohaterskiej walce prowadzonej przy masowym wsparciu ludności cywilnej. Jest zaliczana do 18 najważniejszych bitew w dziejach świata.
W Płońsku uroczystości rocznicowe rozpoczęły się mszą świętą w kościele św. Michała Archanioła w Płońsku. Następnie wszyscy uczestnicy uroczystości przeszli ulicami: Płocką, przez plac 15 Sierpnia, u Grunwaldzką i Jędrzejewicza na cmentarz parafialny przed mogiłę żołnierzy z 1920 roku, aby złożyć kwiaty na grobach poległych w 1920 roku.
Dalsza część uroczystości odbyła się przed pomnikiem Wolności na ul. Kolejowej.
W tak ważnym dla wszystkich Polaków dniu nie zabrakło przemówień okolicznościowych.
Burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik w swoim przemówieniu powiedział m.in. - ,,Bitwa Warszawska to jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Europy. Niewiarygodny sukces młodego, dopiero odradzającego się po zaborach i I wojnie światowej państwa. Jak dobrze wiemy jeden z kluczowych momentów bitwy rozegrał się w Arcelinie i w Płońsku. To właśnie w naszym mieście 16 sierpnia 1. Pułk Szwoleżerów Józefa Piłsudskiego pod dowództwem majora Jerzego Grobickiego stoczył w rynku zwycięski bój z nieprzyjacielem, a dzień później – pokonał bolszewików w szarży pod Arcelinem (…) Dziś w 100-lecie Bitwy Warszawskiej odsłonimy na pomniku Wolności, zwanym również pomnikiem Piłsudskiego, tablice z nazwiskami osób pochodzących z Płońska i ziemi płońskiej walczących o niepodległość w latach 1914-1921. Dzięki temu nawiążemy do jego oryginału wzniesionego w 1933 r. i zniszczonego kilka lat później przez hitlerowców.(…) Szanowni Państwo, dbanie o pamięć, przekazywanie historii – w tym historii regionalnej – kolejnym pokoleniom nakłada na nas wielki obowiązek. Musimy bowiem już dziś robić wszystko, aby w przyszłości żadna wojna się nie powtórzyła. Aby żadna rodzina z Płońska i ziemi płońskiej nie musiała nigdy tracić swoich ojców i synów, tak jak było to przed stu laty. Dlatego dążmy na każdym szczeblu, rodzinnym, sąsiedzkim, lokalnym i ogólnopolskim do porozumienia. Uczmy się trudnej sztuki kompromisu. Szukajmy tego, co nas łączy, a nie dzieli” – można było usłyszeć.
Po przemówieniach burmistrza Płońska, wójta Gminy Płońsk, sekretarza Powiatu Płońskiego oraz radnego Sejmiku Województwa Mazowieckiego, uroczystości rocznicowe uczczono apelem poległych, oraz odsłonięto na pomniku tablice z nazwiskami 163 żołnierzy walczących o Niepodległość.
Uroczystego odsłonięcia tablicy dokonali burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik, dowódca Jednostki Strzeleckiej 1006 Płońsk Sebastian Milewski oraz wnuk uczestnika wojny polsko-bolszewickiej Bronisława Rutkowskiego - Leonard Rutkowski.
Organizatorem uroczystości był Urząd Miejski w Płońsku zaś oprawę wojskową zapewniła Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk.
TEKST I FOT. KATARZYNA RÓLKA
.
omc pacjent