Otwarcie jadłodzielni w Płońsku

  • 24.07.2020, 14:56
  • Krzysztof Martwicki
Otwarcie jadłodzielni w Płońsku Fot. K. Martwicki

W Polsce pierwsza jadłodzielnia powstała w Warszawie w 2016 r. Kolejnymi miastami były Toruń, Kraków i Wrocław i in. Ideą „foodsharingu” jest z jednej strony dzielenie się jedzeniem z tymi, którzy go potrzebują, a z drugiej nie wyrzucanie produktów spożywczych do kosza na śmieci.

W piątek 24 lipca do sympatycznego grona polskich jadłodzielni dołączył Płońsk. W samo południe odbyło się otwarcie jadłodzielni przy kościele parafialnym św. Maksymiliana Kolbego, a dokładnie przed wejściem do Domu Opieki św. Faustyny.

- Z panem Jakubem Rogowskim wpadliśmy na pomysł otwarcia jadłodzielni - powiedziała radna miejska Monika Zimnawoda. - Główną inicjatywą, jaka nam przyświecała, było niemarnowanie żywności. W tej chwili przeciętny Polak marnuje rocznie około pięćdziesięciu kilogramów żywności, wyrzucając ją. Jeśteśmy pod tym względem chyba na niechlubnym piątym miejscu w Europie... Do jadłodzielni każdy może coś przynieść, oczywiście z datą ważności.

O jadłodzielnię będziemy dbali wspólnie z Moniką i naszymi rodzinami - dodał Jakub Rogowski. - Przede wszystkim będziemy sprawdzać, czy produkty przyniesione przez płońszczan opatrzone są datą sporządzenia, czyli kiedy został dany produkt wykonany. Będziemy także zwracać uwagę na estetykę i higienę w środku szafy. Czy coś nie puściło soków, nie rozlało się, itd. To będzie naszą główną troską.

W uroczystym otwarciu płońskiej jadłodzielni wzięło udział kilkadziesiąt mieszkańców Płońska. Jedną z pierwszych osób, które przyniosły do jadłodzielni produkty żywnościowe była wiceburmistrz Liliana Kraśniewska.

Podobnie jak inne jadłodzielnie, punkt w Płońsku posiada regulamin bezpiecznego dzielenia się żywnością, w którym czytamy m.in., że w jadłodzielni można pozostawić wyłącznie produkty przydatne do spożycia i z aktualną datą ważności, nie należy natomiast zostawiać surowego mięsa, produktów zawierających surowe jaja i tych, które zostały wytworzone z surowego, niepasteryzowanego mleka. Przed skorzystaniem z jadłodzielni warto uważnie przeczytać wszystkie punkty regulaminu.

Krzysztof Martwicki

Krzysztof Martwicki

Zdjęcia (3)

Podziel się:

Oceń:


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe