Żniwa rozpoczęte

  • 05.07.2020, 09:46 (aktualizacja 24.07.2020, 16:34)
Żniwa rozpoczęte Fot. Katarzyna Rólka
W naszym kraju żniwa trwają przeważnie miesiąc i są dzielone na dwie części: żniwa małe (zbiór jęczmienia ozimego) i żniwa duże (zbiór pozostałych zbóż).

Rolnicy siejący jęczmień ozimy tradycyjnie rozpoczną żniwa najszybciej. Jeśli sieją dodatkowo rzepak, a resztę areału obsiewają innymi zbożami to dużym atutem szybkiego rozpoczęcia prac żniwnych jest ich równomierne rozłożenie w czasie.

W wielu rejonach żniwa już rozpoczęte, a najwcześniej w południowej części Polski. Rolnicy dynamicznie wyjechali na pola kombajnami, aby zebrać jęczmień ozimy. Po zbiorze jęczmienia, niektórzy rolnicy decydują się na siew gryki, której okres wegetacji przewidziany jest na dziewięćdziesiąt dni. Zbiór gryki udaje się nieraz zebrać jako plon dodatkowy.

- ,,W tym roku zbiór jest późniejszy , a zarazem wyszedł lepszy niż zwykle. Trudno ocenić jeszcze te plony, bo nie mamy wszystkiego policzone.  Jakość zboża  jest dobra. Wszystko wskazuje na to, że w tym roku, jeśli oczywiście po drodze nie spotkają nas nieprzewidziane zjawiska pogodowe, jęczmień ozimy powinien sypać dobrze” – mówi jeden z rolników Marek Ch.

 

 KATARZYNA RÓLKA

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe