Imieniny ,,u Wyspiańskiego", czyli Dzień Patrona w SP3

  • 11.05.2020, 14:39 (aktualizacja 11.05.2020, 14:44)
Imieniny ,,u Wyspiańskiego", czyli Dzień Patrona w SP3 Fot. zbiory SP3 Płońsk
Trwająca pandemia spowodowała, że nauka szkolna odbywa się na odległość, dlatego tegoroczna uroczystość Dnia Patrona w Szkole Podstawowej nr 3 im. Stanisława Wyspiańskiego w Płońsku odbyła się w innej formie niż dotychczas. „Kwiaty dla Wyspiańskiego” – to przewodnie hasło, dające impuls do tradycyjnych obchodów, które przypadają 8 maja, w dniu imienin artysty.

Dotychczas barwne dekoracje, program artystyczny, stroje galowe uczniów - to szczegóły obchodzonego dnia poświęconego artyście. Chociaż tym razem było inaczej, jednak nie mniej uroczyście. Był to dzień szczególny, gdyż przypadł on w roku jubileuszu 75-lecia istnienia szkoły. Na uwagę zasługuje fakt, że po raz pierwszy wydarzenie to  miało charakter zdalny. Stanisław Wyspiański to patron, który ciągle inspiruje, czego dowodem są ciekawe  prace uczniów, wykonane w domu i zamieszczone na facebooku. Były one wyrazem hołdu, złożonego wybitnemu Polakowi.

- ,,Patron szkoły jest postacią dla naszych uczniów bardzo znaną, gdyż przez cały rok szkolny podkreślamy jego rolę, jako narodowego twórcy. Uczniowie wiedzą, że to wyjątkowa postać: wzór, opiekun i autorytet, który można naśladować. Stanisław Wyspiański – krakowski malarz, poeta i pisarz żyjący na przełomie XIX i XX wieku doskonale  pasuje  do pełnionej roli. Pragnę przypomnieć, iż uroczystość nadania szkole imienia  miała miejsce 21 czerwca 1969 r. Od ponad  50 lat jest patronem naszej szkoły, czyli towarzyszył wielu kolejnym pokoleniom naszych uczniów” powiedziała naszej redakcji dyrektor SP3 Teodozja Gorlewska.

Wiele działań szkolnych stało się już tradycją placówki, np. międzyszkolny plener malarski w hołdzie dla sztuki artysty – w tym roku odbył się pod hasłem „Stanisław Wyspiański – perła Młodej Polski”. Uczniowie z niezwykłą precyzją oddali  krakowskie i młodopolskie klimaty. Piękne i wartościowe prace poplenerowe zostały wyeksponowane w miejscu tworzącym galerię prac dziecięcych. Przekraczając próg płońskiej  „Trójki” można poczuć ducha artysty zaliczanego do panteonu narodowych wieszczów.

Ponadto jak podkreśla dyrektor T. Gorlewska - ,,Miejsc poświęconych patronowi jest w szkole znacznie więcej. W holu wejściowym wisi jego kolorowy, piękny portret. Nieco dalej odnajdziemy  popiersie Stanisława Wyspiańskiego, a na półpiętrach napotkamy  reprodukcje najsłynniejszych jego dzieł z wizerunkami dzieci. Postać Wyspiańskiego towarzyszy nam również w tekście hymnu szkoły, którego słowa znają wszyscy uczniowie i śpiewają podczas ważnych uroczystości”.

By wnieść pozytywne akcenty podbudowujące wewnętrzny nastrój uczniów nie przypadkowo  zainicjowano akcję „Kwiaty dla Wyspiańskiego”, głównie dlatego, iż malarz interesował się roślinami, już od młodości prowadził zielnik. Szkicował i opisywał w nim rośliny, a notatki te wykorzystywał potem w swoich pracach. Wiele dostojnych roślin, godnych murów świątyni mogło ozdobić ściany kościoła ojców Franciszkanów. Artysta  wybrał jednak zwykłe, polne kwiaty. Umiłował je i docenił. Lubił zbierać ich całe naręcza, by móc dokładnie im się przyglądać, analizować każdy szczegół i odmalowywać w swoich dziełach. Mury kościoła zakwitały niczym ogromne łąki. Był kąkol, bławatki, dziewanny. Te same kwiaty pojawiły się na pracach uczniów wykonanych z okazji Dnia Patrona Szkoły. 
W roku jubileuszu istnienia placówki nadesłano ponad 100 prac, które stworzyły wirtualną galerię.

W poszukiwaniu dobra, prawdy i piękna na szkolnym facebooku nie zabrakło innych ciekawych inicjatyw, podejmowanych przez uczniów. Sztuka nie zna granic, czego dowodem są  „Żywe Portrety”. Uczniowie, za pomocą odpowiednio dobranych dekoracji i fotografii na chwilę przenieśli się do świata kreowanego przez Stanisława Wyspiańskiego.  Nietypowe reprodukcje do złudzenia przypominały oryginały.

Wyjątkowymi bohaterami Dnia Patrona stali się ci uczniowie, którzy przygotowali autorskie wiersze dedykowane poecie. Po raz kolejny okazało się, że patron szkoły nie figuruje tylko w jej nazwie. To postać, która od kilkudziesięciu lat inspiruje młodzież, wyzwala w niej chęć tworzenia sztuki i obcowania z nią. Prawdziwym testem wiedzy- jak ocenia  dyrektor szkoły, okazał się również „Quiz wiedzy o Wyspiańskim”. -,,Dziękuję wszystkim uczniom, którzy wzięli w nim udział. Potwierdził on dobrą znajomość biografii i dokonań twórczych Wyspiańskiego. Podziwiam także pięknie wykonane prace malarskie, świadczące o talencie dzieci.  Być może są to przyszli artyści na miarę patrona. Podziękowanie i uznanie wyrażam młodym szkolnym poetom,  którzy sami ułożyli wiersze i wspaniale je interpretowali”.

Dzień Patrona Szkoły jest jednym z ważniejszych dni dla szkolnej społeczności i doskonała okazja, by jeszcze bliżej przyjrzeć się tej wyjątkowej postaci. To wydarzenie skłania także do głębszych refleksji i przemyśleń, dotyczących  przeszłości i narodowej kultury.

Zmieniają się realia i szkolna rzeczywistość. Jednak słowa Stanisława Wyspiańskiego, które towarzyszą kolejnym pokoleniom absolwentów  płońskiej „Trójki” są ciągle aktualne - „Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez twoje czyny”. To drogowskaz działania na co dzień dla każdego z nas.

 

KATARZYNA  RÓLKA

Fot. zbiory SP3 Płońsk

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe