Terytorialsi z Mazowsza Wielkanoc spędzają na służbie

  • 12.04.2020, 14:16
Terytorialsi z Mazowsza Wielkanoc spędzają na służbie Fot. zbiory WOT
Świąteczna przerwa nie oznacza wstrzymania działań pomocowych prowadzonych przez żołnierzy 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Żołnierze nadal wspierają placówki medyczne, magazyny Agencji Rezerw Materiałowych, policjantów oraz osoby starsze i przebywające w kwarantannie. Każdego dnia świąt w bezpośrednie wsparcie zaangażowanych będzie ponad 4 tys. żołnierzy, z czego blisko 300 z mazowieckiej brygady. Cała formacja nadal pozostaje w 24-godzinnej gotowości do działania.

W czasie Świąt Zmartwychwstania Pańskiego żołnierze 5 Brygady OT wspierani   przez podchorążych Akademii Wojskowych będą kontynuować swoje działania w ramach operacji „Odporna Wiosna”. W ramach czterech batalionów lekkiej piechoty 5MBOT na terenie północnego Mazowsza w bezpośrednie działania zaangażowanych jest blisko 300 żołnierzy. W porównaniu z okresem przedświątecznym zaangażowanie będzie mniejsze, z uwagi na zmniejszone zapotrzebowania wsparcia jakie złożyli na ten okres przedstawiciele szczebla samorządowego i wojewódzkiego oraz organizacje pomocowe.

W Niedzielę i Poniedziałek Wielkanocny mazowieccy żołnierze i podchorążowie będą kontynuować wsparcie szpitali i placówek medycznych. W rejonie odpowiedzialności 5 Brygady jest to 8 Szpitali – w Ciechanowie, Płońsku, Wyszkowie, Sokołowie Podlaskim, Wołominie oraz 3 w Warszawie a także Dom Pomocy Społecznej w Brańszczyku. Poszczególne Szpitale są wspierane przez żołnierzy z batalionu, w którego rejonie dana placówka się znajduje. Dokonują oni pomiaru temperatury, selekcji pacjentów na izbie przyjęć, transportują medykamenty i próbki krwi do laboratoriów a także personel. W poniedziałek, po jednodniowej przerwie, do pracy wróci 5 naszych zespołów wymazowych.

Mazowieccy terytorialsi w czasie świąt będą też wspierać policjantów w patrolach prewencyjnych oraz z monitoringu kwarantanny. Do tych działań w czasie świątecznych zaangażowanych będzie ponad 160 żołnierzy.

Bardzo ważnym zadaniem, które będzie kontynuowane w czasie Świąt Wielkanocnych będzie wsparcie magazynu Agencji Rezerw Materiałowych w Komorowie gdzie w 12 godzinnych dyżurach zaangażowani są terytorialsi 52 blp z Komorowa wraz z podchorążymi WAT.

Żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym w zdecydowanej większości żołnierze – ochotnicy wykonują zadania na rzecz walki z koronawirusem już od 6 marca – w dwa dni po wykryciu pierwszego przypadku zakażenia w Polsce. Od 18 marca WOT prowadzi pierwszą w historii ogólnopolską operację przeciwkryzysową pod kryptonimem „Odporna Wiosna”. Każdego dnia w bezpośrednie działania zaangażowanych jest ponad 5 tys. żołnierzy i przydzielonych pod dowództwo WOT podchorążych Akademii Wojskowych. Celem operacji jest łagodzenie skutków kryzysu oraz wzmocnienie odporności na kryzys społeczności lokalnych. W ramach „Odpornej Wiosny” terytorialsi dostarczają żywność i leki, wspierają służby sanitarne i samorząd terytorialny, współpracują z ośrodkami pomocy społecznej i Caritasem, wspierają rodziny personelu medycznego, kombatantów, osoby starsze i przebywających w kwarantannie, oddają krew oraz prowadzą infolinię wsparcia psychologicznego.

 

 

ANETA SZCZEPANIAK

Rzecznik prasowy

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe