W jaki sposób uzyskać pomoc doraźną w płońskim szpitalu w obecnej sytuacji?

  • 12.04.2020, 10:24 (aktualizacja 28.04.2020, 08:37)
W jaki sposób uzyskać pomoc doraźną w płońskim szpitalu w obecnej sytuacji?
Szanowni Państwo! W związku z zapytaniami, pojawiającymi się w mediach społecznościowych przedstawiamy poniżej zasady, w jaki sposób uzyskać pomoc doraźną w szpitalu w obecnej sytuacji zagrożenia epidemiologicznego.

Gdzie kierować się?

W dni powszednie w godzinach 18.00 – 08.00 rano oraz w dni wolne od pracy, całodobowo udajemy się do punktu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej /bez skierowania, w budynku przychodni specjalistycznej/. Tam uzyskacie Państwo niezbędną, pierwszą pomoc lekarską.

Kiedy należy udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego? W przypadku, gdy lekarz stwierdzi, iż wskazane jest podjęcie dalszych czynności medycznych, bądź hospitalizacja w oddziale szpitalnym, wyda skierowanie do szpitala, z którym udajecie się Państwo do szpitalnego oddziału ratunkowego.

Do szpitalnego oddziału ratunkowego udajemy się również w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia i życia. W innych przypadkach, niewymagających pilnej pomocy – udajemy się do nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Bardzo prosimy o przestrzeganie tej zasady!

Zbieramy wywiad epidemiologiczny.

W momencie, gdy zgłosicie się Państwo do szpitalnego oddziału ratunkowego, pielęgniarka, bądź żołnierz Wojsk Obrony Terytorialnej zbierze z Państwem przez domofon przy drzwiach szpitalnego oddziału ratunkowego wstępny wywiad – zapyta, czy Państwo gorączkujecie, czy mieliście kontakt z osobą podejrzaną o zakażenie, czy jesteście objęci kwarantanną, bądź nadzorem epidemiologicznym, czy wróciliście z zagranicy.

Jeśli wywiad epidemiologiczny nie budzi zastrzeżeń, zostaniecie Państwo wpuszczeni do środka szpitalnego oddziału ratunkowego celem dalszych działań medycznych.

W przypadku, gdy wywiad epidemiologiczny budzi zastrzeżenia – zostaniecie Państwo przyjęci w tymczasowym gabinecie, który powstał z dotychczasowej poczekalni przystosowanej do badania pacjenta i jego izolacji na czas oczekiwania na wynik badania w kierunku koronawirusa.

Uspokajamy!

W ramach szpitalnego oddziału ratunkowego, zgodnie z wytycznymi wojewody mazowieckiego, funkcjonują dwie drogi – dla pacjentów potencjalnie zakażonych oraz odrębna – dla pacjentów, którzy nie są podejrzani. Drogi nie krzyżują się. W związku ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi na potrzeby poczekalni /dotychczsowa – przekształcona w gabinet lekarski/ dla pacjentów został wykorzystany budynek przenośny dostarczony przez Wojska Obrony Terytorialnej.

Bezpieczeństwo – najważniejsze!

Podejmowane i wdrażane działania mają przede wszystkim służyć bezpieczeństwu – pacjentów i personelu.

Pacjentów – aby zniwelować ryzyko kontaktu pacjenta podejrzanego o zakażenie z pozostałymi pacjentami, stąd dwie, wzajemnie niekrzyżujące się drogi.

Personelu – aby ten, który miał kontakt – nawet chwilowy – z pacjentem podejrzanym o zakażenie izolować do czasu otrzymania wyników badań danego pacjenta.

Tylko w ten sposób unikniemy zakażeń krzyżowych.

Co w przypadku, gdy zostanie przywieziony pacjent w stanie ciężkim?

W takim przypadku, gdy pomoc musi być udzielona natychmiastowo, z wykorzystaniem specjalistycznej aparatury medycznej /np. konieczność zaintubowania, monitorowania akcji serca/ wówczas pacjent przebywa na sali reanimacyjnej. W przypadku podejrzenia o zakażenie – izolowany do czasu uzyskania wyników badań.

W każdym przypadku podejrzenia u pacjenta zakażenia koronawirusem fakt ten zgłaszany jest do stacji sanitarno – epidemiologicznej, która podejmuje dalsze decyzje, a personel pozostaje w izolacji do czasu uzyskania wyniku badania przez pacjenta. Izolacja personelu zatem wymusza tymczasowe wstrzymanie pracy oddziału.

Jeszcze raz podkreślamy – najważniejszym na ten moment aspektem nierozprzestrzeniania się zakażeń jest uniknięcie kontaktów z pacjentem podejrzanym i personelu z innymi pacjentami do czasu uzyskania wyników badań! Dzisiejsze zatem działania w szpitalnym oddziale ratunkowym nacechowane były poczuciem odpowiedzialności i bezpieczeństwa dla pacjentów!

Przypominamy!

Wszystkie drzwi wejściowe do budynku głównego szpitala są zamknięte. W godzinach pracy szpitala do budynku głównego, w uzasadnionych przypadkach /m. in. pomoc przy toalecie pacjenta, pozostawienie niezbędnych rzeczy higieny osobistej dla pacjenta/ można dostać się wejściem głównym, po wcześniejszym zmierzeniu temperatury przez żołnierza WOT, do szpitalnego oddziału ratunkowego – drzwiami do oddziału.

Ważna informacja – kiedy do jednoimiennego szpitala zakaźnego?

W przypadku pacjenta gorączkującego, podejrzanego o kontakt z inną osobą zakażoną, pacjent jest izolowany w szpitalu rejonowym. Do jednoimiennego szpitala zakaźnego można przewieźć pacjenta wówczas, gdy obecność wirusa w organizmie zostanie potwierdzona w badaniach!

Co, gdy tymczasowo jest wstrzymana praca szpitalnego oddziału ratunkowego?

Każde tymczasowe wstrzymanie pracy szpitalnego oddziału ratunkowego uzgadniane jest ze stacją sanitarno – epidemiologiczną, a następnie zgłaszane jest do centrum powiadamiania ratunkowego, stąd informacja idzie dalej do stacji pogotowia ratunkowego. W przypadku konieczności przewiezienia pacjenta do szpitalnego oddziału ratunkowego, zespół pogotowia ratunkowego kieruje się do najbliższego w okolicy oddziału.

Uspokajamy!

Wszelkie działania zespołu szpitala podejmowane są w sposób rozważny i przemyślany po to, aby przede wszystkim uniknąć wzajemnej transmisji zakażenia personel – personel, pacjent – pacjent, personel – pacjent.

W tak trudnym czasie prosimy Państwa o rozwagę i uszanowanie pracy lekarzy, pielęgniarek i personelu pomocniczego. Prosimy nie powielać nierzetelnych i nieprecyzyjnych informacji, W przypadku pytań, wątpliwości, prosimy o ich zamieszczanie w komentarzach poniżej. Na każdy postaramy się udzielić odpowiedzi.

 

Info. Szpital Płońsk

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe