Szyją maseczki dla płońszczan

  • 24.03.2020, 14:36 (aktualizacja 30.03.2020, 10:11)
Szyją maseczki dla płońszczan Fot. UM Płońsk
-W obliczu tragedii nie możemy pozostać głusi – napisał kilka dni temu w mediach społecznościowych Jakub Rogowski, właściciel Manufaktury Krawieckiej. Dziś przekazał za pośrednictwem radnej Moniki Zimnawoda pierwszą partią uszytych w jego zakładzie maseczek, które za pośrednictwem MOPS-u trafią do najstarszych podopiecznych ośrodka.

- Od blisko dwóch tygodni szukaliśmy rozwiązań, przede wszystkim technologicznych pozwalających na stworzeniu bezpiecznego produktu spełniającego wszelkie normy, posiadającego atesty jak i zoptymalizowanie produkcji i dystrybucji masek higienicznych. Niestety nie udało się – pisze pan Jakub. I dodaje ze smutkiem: - Maski bawełniane niejałowe wielorazowego użytku… . Nie jest to produkt medyczny.

Państwo Rogowscy nie poddali się. Doszli do wniosku, że zaczynają produkcję masek wielorazowych – z podwójnej bawełny z kieszonką na wkład filtracyjny. Jak zaznaczają, dostępność surowców i technologii jest znikoma. I przyznają, że nie jest rozwiązanie idealne, ale przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa.

Maseczki są bezpłatne. Są szyte na bieżące i stopniowe dystrybuowane – w miarę możliwości firmy. Z tego powodu zakres i wielkość produkcji nie są znane.

- Naszym celem jest dostarczenie maseczki do każdej rodziny w Płońsku – mówi burmistrz Andrzej Pietrasik. I zapowiada, że oprócz MOPS-u trafią one też do pracowników zajmujących się gospodarką komunalną.

- Maseczki są wielokrotnego użytku, bawełniane, z kieszenią, w którą można włożyć filtr.

- Liczymy na Państwa wyrozumiałość i wierzymy, że inne zakłady i pracownie, w miarę możliwości pójdą w nasze ślady – kończą Grażyna, Andrzej i Jakub Rogowscy.

W dystrybucji maseczek pomoże samorząd miejski. Pierwsza partia trafiła dziś za pośrednictwem radnej Moniki Zimnejwody i burmistrza Andrzeja Pietrasika do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Dalej zostaną one przekazane przez pracowników socjalnym najstarszym, a co za tym idzie, najbardziej narażonym na wirus – podopiecznym ośrodka.

Maseczki będą też dystrybuowane za pośrednictwem Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Spółdzielni Miejskiej w Płońsku.

 

Jak użyć maseczki?

Maska przed każdym użyciem powinna być wygotowana min. przez 20 minut w temperaturze min. 95 stopni Celsjusza, a następnie wyprasowana z użyciem pary.

Przed nałożeniem maseczki należy umyć ręce preparatem na bazie alkoholu (min. 60 proc.), a w ostateczności – wodą z mydłem.

Następnie zakryj usta i nos maską i upewnij się, że między twarzą a maską nie ma żadnych przerw.

Unikaj dotykania maski podczas jej używania. Jeśli to zrobisz, umyj niezwłocznie ręce preparatem na bazie alkoholu, a w ostateczności – wodą z mydłem.

Pamiętaj! Przez oczy też może dojść do zarażenia. Unikaj dotykania, pocierania oczu.

Aby usunąć maskę, zdejmij ją od tyłu (nie dotykaj przodu maski. Niezwłocznie wygotuj! Koniecznie dokładnie umyj ręce!

 

Info. za UM Płońsk

 

 

 

 

 

 

__1

Zdjęcia (1)

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe