,Krótko i na temat" czyli XIV sesja Rady Gminy w Nowym Mieście

  • 04.02.2020, 17:43 (aktualizacja 04.02.2020, 18:03)
,Krótko i na temat" czyli XIV sesja Rady Gminy w Nowym Mieście Fot. Krzysztof Martwicki
Poniedziałkową sesję, 3 lutego prowadził Przewodniczący Rady Gminy Marek Caliński. W programie obrad znalazły się: informacja Wójta Gminy Nowe Miasto Sławomira Zalewskiego o działalności międzysesyjnej i podjęcie sześciu uchwał, m.in. w sprawie zmiany Statutu Gminy Nowe Miasto, w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy oraz w sprawie dokonania zmian uchwały budżetowej Gminy Nowe Miasto na rok 2020, w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego i podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia stanowiska dotyczącego trudnej sytuacji w gospodarce odpadami w Gminie Nowe Miasto oraz potrzeby zmian ustawowych dotyczących gospodarki odpadami.

Nie było dyskusji nad poszczególnymi uchwałami, a głosowania odbywały się bardzo sprawnie. Niemal wszystkie kończyły się w 100% „za” przy zaledwie kilku głosach wstrzymujących się w skali sześciu głosowań.

W przedostatnim, 11. punkcie porządku obrad (zapytania i oświadczenia radnych) najbardziej aktywny był radny Piotr Kołpaczewski. Najpierw pytał wójta o dalsze losy budynku gminnego w centrum Nowego Miasta. „Mieszkańcy pytają się, jaka tam będzie prowadzona działalność i kto będzie ten budynek wynajmował. Na komisji była mowa, że będzie to osoba z Nasielska i że będzie to ktoś, kto nie mówi polsku”. Wójt odpowiadał, że zgodnie z tym, co już wielokrotnie było mówione, w wyniku przetargu na wynajęcie lokalu w budynku na terenie rynku, rzeczywiście będzie tam prowadzona działalność przez osobę, która jest obcokrajowcem, ale od wielu lat mieszkającym na terenie Polski. „Ważne, że ten lokal nie będzie stał pusty – argumentował wójt – i że będzie przynosił na korzyści finansowe, a jeszcze dodatkowo skorzystają na tym mieszkańcy”.

Kolejną kwestią podniesioną przez radnego Kołpaczewskiego była sprawa zakłócania porządku i ciszy nocnej podczas sezonowych imprez nad zalewem. Radny przypomniał petycję w tej sprawie podpisaną przez dwustu mieszkańców. „Zmieniono formułę dotyczącą imprez – odpowiadał wójt – że będą się odbywały w soboty, a nie w niedziele. Głosy mieszkańców są jak najbardziej brane pod uwagę”. Z wyjaśnieniami wójta nie zgadzał się radny Kołpaczewski. Dodatkowo na sali zaczęły odzywać się głosy osób spoza rady – zmęczonych całonocnymi hałasami mieszkańców, których domy znajdują się w najbliższym sąsiedztwie zalewu. W swoich wypowiedziach osoby te jednoznacznie dały do zrozumienia, że to nie koniec dyskusji odnośnie do zakłócania porządku i że nadadzą sprawie ciąg dalszy.

 Następnie wobec braku dalszych zapytań radnych, po niespełna trzech kwadransach obrad  Przewodniczący Rady Gminy zamknął sesję. 

 

KRZYSZTOF MARTWICKI

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe