Rekolekcyjne rozważania w płońskiej SP3

  • 21.12.2019, 16:28 (aktualizacja 21.12.2019, 19:29)
Rekolekcyjne rozważania w płońskiej  SP3 Fot. zbiory SP3 Płońsk
Adwentowo, rekolekcyjnie i refleksyjnie społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku przeżywała tegoroczny czas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. W piątek, 20 grudnia honorowymi gośćmi placówki były Siostry Felicjanki z Warszawy. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele podczas tego spotkania uczestniczyli w wyprawie. Jakiej? Adwentowa droga w poszukiwaniu Pana Jezusa krok po kroku odkrywała tajemnice ludzkiego życia.

Siostra Florentyna i Siostra Ida przeprowadziły katechezę z animacjami pod wymownym tytułem: „Wyruszam w drogę”.  Temat - choroby serca. Diagnoza - jest ciężko. Rozwiązania - trzeba szukać mimo wszystko. Kto jest w stanie pomóc ? Żmijowatość, zajączkowatość, pawiowatość, motylkowatość, spotykamy się z tym na co dzień, często nie zdając sobie z tego sprawy. Ratunek jest jeden - znaleźć drogę do Pana Jezusa, on jest doskonałym lekarzem naszych dusz i serc oraz wspaniałym przewodnikiem. Po obrazowym przedstawieniu głównego tematu rekolekcji uczniowie pod kierunkiem nauczycieli wykonywali prace plastyczne: klasy I- IV - „Słonecznik”, klasy V- VIII - „Mapę Życia”.

Dlaczego „Słonecznik”? Piękno tego kwiatu na pewno zauważa każdy z nas. Motyw ten często pojawia się w pracach malarzy, rzeźbiarzy i poetów. Ich uroda inspiruje wielu twórców ludowych. Słoneczniki są symbolem lata i piękna przyrody. Swoją wdzięczną nazwę uzyskały dzięki temu, że przez cały dzień zwracają się ku promieniom słońca, a ich okazałe kwiaty przypominają słońce. Siostry wyjaśniły , że moment, w którym słonecznik zwraca się ku promieniom słońca to jest czas, kiedy my ludzie powinniśmy zwracać się ku Jezusowi. Jest on bowiem naszym słońcem niosącym ciepło, radość, miłość i przebaczenie.

Mapa Życia natomiast  to nic innego jak rzeczywisty obraz tego, co już się wydarzyło, co przeżyliśmy oraz pokazanie naszych planów i marzeń na najbliższy czas. Życie zostało nam dane tylko raz . To my decydujemy o tym, co w nim zmienimy, co będziemy chcieli osiągnąć, a z czego będziemy musieli zrezygnować. Wszystko to oczywiście z pomocą Pana Boga..

Rekolekcje rozważania w płońskiej "Trójce" zakończyły się jasełkami bożonarodzeniowymi. Temat przewodni „A my do Betlejem”, więc zgodnie z tytułem przedstawienia uczestnicy przenieśli się na chwilę do betlejemskiej stajenki. Wiara, nadzieja , miłość ... to wszystko jest ważne, ale oprócz tego, jest również życie codzienne. Czasami w natłoku spraw szybko zapominamy, co jest w życiu ważne. Dlatego też młodzi aktorzy wcielili się w różne role : naukowca, modelki, kompozytora, bankiera, informatyka, którzy nie mieli czasu przyjąć strudzonych drogą Józefa i Maryi. Nie było dla nich miejsca we współczesnym świecie. Na szczęście znaleźli schronienie w ubogiej szopce. To tutaj przybyli pastuszkowie przebudzeni przez anioła. To do mizernej, lichej stajenki zawitali Trzej Królowie, aby w nowo narodzonym dostrzec długo oczekiwanego Zbawiciela - Maleńką Miłość.

Szkolni aktorzy dostarczyli całej społeczności i zaproszonym gościom wielu wzruszeń. Piękna dekoracja, śpiew kolęd i pastorałek, układy taneczne, przygotowane przez najmłodszych przedstawicieli SP 3 wprowadziły wszystkich w niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Nie zabrakło również życzeń od  dyrektor SP3 Teodozji Gorlewskiej, która podkreślała, jak ważny jest ten magiczny czas, przesycony dobrocią, miłością i spokojem.

Społeczność Szkoły Podstawowej nr 3 w Płońsku życzy wszystkim czytelnikom Extra Płońsk zdrowia, rodzinnego ciepła, wrażliwego i otwartego na potrzeby innych ludzi serca, a w nadchodzącym Nowym Roku pełnego optymizmu, wiary i szczęścia.

 

KATARZYNA  RÓLKA

Fot. zbiory SP3 Płońsk

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe