Wzruszające spotkanie z poezją Paulinki Walczyk

  • 18.11.2019, 07:18 (aktualizacja 18.11.2019, 07:27)
Wzruszające spotkanie z poezją Paulinki Walczyk Fot. zbiory SP Siedlin
15 listopada br. w Szkole Podstawowej im. Księdza Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Siedlinie odbyło się spotkanie z poezją Paulinki Walczyk. Uczestniczyli w nim uczniowie klas „0” – V.

Na wstępie katechetka – Marzena Sadowska przedstawiła krótki życiorys dziewczynki i odczytała list jej rodziców do redakcji  „Świata misyjnego”, napisany po śmierci córki. Potem uczennice odczytały kilkanaście wierszy i uczestnicy nauczyli się refrenu radosnej „Piosenki dla wszystkich”. Wiersze czytały: Amelia Jeziak, Kinga Maćkiewicz, Maja Krynicka, Izabela Omylińska, Monika Szymańska, Maja Stańczak i Patrycja Rychter. Wśród zaprezentowanych wierszy były m.in.: „Moi bracia”, „Piękny nasz kraj”, „Wierszyk o misjach”, „Japonka Pelonka”, „Dary jesieni”. Świadomie podczas występu przedstawiono tylko niewielką część twórczości Paulinki. Skierowano bowiem zaproszenie, by nadchodzące jesienne wieczory w rodzinach przeżyć razem z Paulinką Walczyk wzruszając się jej poezją. Wiersze pochodziły z tomiku pt. „Objąć misje maleńkim sercem” wydanego w 2011 r. przez Wydawnictwo Papieskich Dzieł Misyjnych Missio-Polonia. Ilustracje do książki wykonały dzieci z Ogniska Misyjnego przy Szkole Podstawowej w pobliskim Szczytnie pod opieką katechetki – p. Elizy Łoniewskiej.

Paulinka urodziła się w 1990 roku. Mieszkała w niewielkiej wiosce – Nadułki w par. Daniszewo. Żyła niespełna 13 lat. Chorowała na rdzeniowy zanik mięśni. Tej nieuleczalnej chorobie, stopniowo osłabiającej cały organizm, towarzyszyło przejmujące cierpienie. I to cierpienie traktowała jako „dar” na drodze do świętości. Jak sama często podkreślała była dzieckiem szczęśliwym. Kiedyś po  przeczytaniu  gazetki „Świat misyjny”, napisała list do redakcji z prośbą o przyjęcie do Papieskiego Dzieła Misyjnego.  Modlitwą, ofiarą  i świadectwem życia wspierała swoich rówieśników w krajach misyjnych.. Do misyjnego zaangażowania inspirowała ją sługa Boża Paulina Jaricot – jej patronka.. Paulinka opowiadała o misjach koleżankom i kolegom ze szkoły, dzieliła się z nimi materiałami i zachęcała do wspólnej modlitwy za misje. Swoim przeżywaniem wiary wpłynęła na otoczenie, rówieśników i dorosłych, nawet tych, których nie zdążyła poznać. Uczyniła to przez swoje listy, wiersze i świadectwo wiary. Była bardzo pobożna. Lubiła się modlić. Odmawiała cały różaniec, czym zadziwiała nawet najbliższych. Założyła podwórkowe kółko różańcowe, praktykowała różne umartwienia, szczególnie w Wielkim Poście.Przeczytała kolejno wszystkie księgi Biblii. Zainspirowana  „Żywotami świętych”, nad łóżkiem stworzyła wielką „tablicę”,  na której umieszczała wizerunki ulubionych postaci, w tym bł. Henryka Suzo, św. Rity, św. Hiacynty, św. Faustyny i sługi Bożej Pauliny Jaricot.  Każdego dnia „rozmawiała” ze swoimi „przyjaciółmi z nieba”. Mówiła, że łatwiej jej cierpieć, gdy wie, że takie same dolegliwości miały jej przyjaciółki z nieba. Jak wspominają rodzice, będąc na OIOM-ie, nie pozwoliła sobie zdjąć (choć próbowano nawet siłą) szkaplerza świętego i cudownego medalika.  Zmarła 21 marca 2003 r. w domu na rękach swej mamy.

Przez całe życie zmagała się z cierpieniem, nigdy nie chodziła, a jednak jej wiersze nie są o smutku. Zachwyca się w nich pięknem nadchodzącej wiosny, zakwitającej łąki, śpiewem ptaka. Są też zabawne historie wzięte z życia. W swych wierszach bardzo mocno podkreśla, że świat jest piękny i jest cudownym darem dla każdego,  bo stworzył go dobry i kochający Bóg Ojciec.

Gdy poznajemy życie Paulinki stwierdzamy, że jej poezja nie tylko wzrusza i bawi. Ona przede wszystkim zadziwia dojrzałością wiary, mądrością, miłością…

 

Info. za SP Siedlin

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe