Dzień Patrona w płońskim I Liceum Ogólnokształcącym

  • 16.11.2019, 20:08
Dzień Patrona w płońskim I Liceum Ogólnokształcącym Fot. Karolina Kostun
W piątek, 15 listopada, w 103. rocznicę śmierci wielkiego polskiego pisarza, Henryka Sienkiewicza, którego imię nosi najstarsze płońskie liceum, uczniowie i nauczyciele tej szkoły świętowali Dzień Patrona.

Obchody rozpoczęło wspólne wyjście na  Mszę św. za całą społeczność szkoły , a następnie uczestnicy uroczystości zgromadzili się w sali gimnastycznej. Po odśpiewaniu hymnów- państwowego i szkolnego,  dyrektor Karina Kmiecińska, powitała licznie przybyłych gości : Dyrektora Delegatury w Ciechanowie Mazowieckiego Kuratorium Oświaty – p. Jacka Zawiślińskiego, Starostę Powiatu Płońskiego – p. Elżbietę Wiśniewską, Przewodniczącego Rady Powiatu Płońskiego- p. Dariusza Żelasko, Wiceburmistrz Miasta Płońska – p. Teresę Kozerę, Prodziekana ds. Studenckich Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej- doc. dr inż.–Wojciecha Urbańskiego oraz (z tego samego wydziału)opiekuna klas politechnicznych- dr hab.inż- Piotra Biczela, Ks. Kanonika Janusza Rumińskiego i ks. kanonika Edmunda Makowskiego, w imieniu dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej – p.Wandę Bieniek i p.Bogumiłę  Dołkowską , a także przedstawicielkę  Rady Rodziców – p. Elżbietę Adamską-Śmigrodzką, nauczycieli, nauczycieli-emerytów, rodziców i uczniów klas I.

Dyrektor LO podkreślała, jak ważne w wychowaniu młodzieży jest m.in. przywiązanie do tradycji i dbanie o pamięć historyczną, korzystając z okazji podziękowała fundatorom  gablot w których wyeksponowano historyczne i obecny sztandar szkoły. 

Następnie nastąpił najbardziej podniosły element uroczystości – ślubowanie klas pierwszych. Na pamiątkę ślubowania uczniowie otrzymali, ufundowane przez Radę Rodziców, tarcze szkolne – symbole przynależności do społeczności I LO im. H. Sienkiewicza. Swoich młodszych kolegów oficjalnie przywitała Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Karolina Kostun, życząc im, aby czas spędzony w I LO  był dla nich ważny, owocny i przyjemny.

Życzenia dla uczniów klas pierwszych i całej szkolnej społeczności składali też zaproszeni goście, po czym  dyrektor wręczyła nagrody zwycięzcom corocznego Konkursu Sienkiewiczowskiego na najlepszą prezentację lub najlepszą fraszkę dotyczącą życia i twórczości Patrona Szkoły.

Wyniki konkursu:

Kategoria: fraszka

  1. miejsce: klasa 1NB – Anna Marek
  2. miejsce: klasa 1NA3 – Bernard Biliński                                                      
  3. miejsce: klasa 1NB – Ewa Chodkowska                                                     

Kategoria: prezentacja multimedialna

  1. miejsce: klasa 1B – Agata Karwosińska, Wiktoria Kostrzewa, Barbara Laszuk, Kacper Wasiak
  2. miejsce: klasa 1A1 – Julia Babiżewska, Zuzanna Wąsiewska
  3. miejsce: klasa 1A2 – Paweł Łączyński, Tomasz Siedlecki                               

Ostatnim punktem programu był występ gościa specjalnego –  Macieja Cybulskiego, dyrektora muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej, który godnie zastąpił niezapomnianą śp. Barbarę Wachowicz w roli gawędziarza o życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza. Młodzież w skupieniu i zainteresowaniem wysłuchała jego obrazowego, pełnego humoru i  ciekawostek wykładu o Patronie Szkoły.

Info. I LO Płońsk

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe