Marsz Milczenia przeszedł ulicami Płońska

  • 23.10.2019, 17:51 (aktualizacja 07.11.2019, 19:31)
Marsz Milczenia przeszedł ulicami Płońska Fot. Katarzyna Rólka
W środę. 23 października ulicami Płońska przeszedł XII Marsz Milczenia, upamiętniający likwidację płońskiego getta, organizowany pod honorowym patronatem Ambasady Izraela w Polsce.

23 października to dzień szczególny, kiedy uczestnicy marszu zebrali się na płońskim rynku, aby po raz kolejny  upamiętnić tragedię wielu tysięcy Żydów z Płońska i powiatu płońskiego, którzy w 1942 roku zostali spędzeni przez hitlerowców na płoński dworzec kolejowy i wywiezieni do obozów koncentracyjnych.

Wszyscy zgromadzeni wyruszyli z Pl. 15 Sierpnia i przeszli ulicami: Płocką, 1 Maja, Towarową na dworzec PKP gdzie odegrano hymn Polski i Izraela. Uczestników  XII Marszu Milczenia powitała dyrektor płońskiego Miejskiego Centrum Kultury – Marzena Kunicka.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. Ambasador Izraela –  Aleksander Ben Zvi, Rabin Oriel Zaretsky  oraz Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska, Komendant PSP w Płońsku – Dariusz Brzeziński, Andrzej Stolpa (reprezentujący Wójta Gminy Płońsk).

Burmistrz Andrzej Pietrasik w swoim przemówieniu mówił m.in.- ,,Panie Ambasadorze, Pani Starosto, Panie Rabinie, Czcigodni Księża, Szanowni Państwo, niemiecki filozof Teodor Adorno mawiał „że to, co zrobili naziści Żydom jest nie do wypowiedzenia”. To prawda. Trudno bowiem opisać w jakikolwiek sposób Holokaust. Trudno znaleźć odpowiedni język, by mówić o największej w dziejach świata zagładzie. Trudno wreszcie, nie narażając się na zarzuty braku wrażliwości, relacjonować jej przebieg, wymieniać z zimną krwią liczbę ofiar, obozów koncentracyjnych czy pozostałych setek miejsc kaźni narodu żydowskiego.                                                             

,,Minęło już wiele lat. Nie brak spraw teraźniejszych, palących Trudno jest słuchać o owych okropnych dziejach. Powracać do nich, opowiadać i  przypominać. Jednak czuję, że musimy. Dla siebie – i dla tych, których tam zabili!”

 

Zgadzając się z cytowanymi przed chwilą słowami poetki i świadka Holokaustu – Haliny Birenbaum, od 12 lat organizujemy w naszym mieście „Marsz Milczenia”. Czcimy w ten sposób pamięć o 12-tysięcznej społeczności żydowskiej Płońska i ziemi płońskiej, która w końcu 1942 roku została wywieziona z lokalnego getta do obozu śmierci. Obecnością w tym miejscu dajemy dowód naszej wspólnej, trwającej kilkaset lat historii dwóch narodów – polskiego i żydowskiego. Idąc w milczeniu – Polacy i Żydzi – pokazujemy, że nie ma naszej zgody na przejawy jakiejkolwiek nietolerancji i antysemityzmu w Płońsku, Polsce, Europie i na całym świecie. Nie zgadzamy się na podziały na tle religijnym, rasowym i światopoglądowym. Milcząc, pokazujemy, jak groźne mogą być słowa i jak niewiele dzieli je od czynów "- można było usłyszeć.

Następnie z przemówieniem wystąpił Ambasador Izraela –  Aleksander Ben Zvi, a po nim odprawiona została także modlitwa ekumeniczna przez Rabina Oriela Zaretskego oraz księdza kanonika z parafii św. Michała Archanioła – Janusza Rumińskiego.

Fragmenty wspomnień płońszczan dotyczących likwidacji płońskiego getta  pod kierunkiem Marty Domańskiej przedstawili uczniowie z I LO im. H.Sienkiewicza: Patrycja Kopeć, Maria Maraszek, Aleks Iwanow i Karol Skręciak.

Po uroczystości Burmistrz Płońska oraz Ambasador Izraela  złożyli kwiaty w miejscach  pamięci żydowskiej przy ,,Drzewku Pamięci".  

 

KATARZYNA RÓLKA

FOT. KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe