III Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona

  • 21.10.2019, 10:03 (aktualizacja 21.10.2019, 10:07)
III Festiwal Kultury Żydowskiej w mieście Ben Guriona Fot. Katarzyna Rólka
W dniach 19 - 23 października jest organizowany w ramach projektu „Razem o przeszłości, razem dla przyszłości” III Festiwal Kultury Żydowskiej w Płońsku.

Festiwal poświęcony będzie różnym aspektom kultury żydowskiej, wspólnej historii naszych narodów, sztuki, muzyki, filmu, a nawet kuchni.
W sobotnim programie znalazł się m.in.
wykład Michała Sobelmana , rzecznika prasowego Ambasady Izraela w Polsce, historyka, publicysty  dla słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku  nt. ,,Między Płonką a Jordanem – Płońszczanie w Izraelu” .

Tego samego dnia , o godz. 18.00 w sali widowiskowo-kinowej płońskiego MCK- u  odbyła się inauguracja III Festiwalu Kultury Żydowskiej, a uroczystego otwarcia dokonali : burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik i dyrektor Miejskiego Centrum Kultury – Marzena Kunicka. Na otwarciu podobnie jak na UTW gościła delegacja z zaprzyjaźnionego Ramat Negev (przyp.  To właśnie tam przez ostatnie 20 lat swojego życia mieszkał Dawid Ben Gurion – pierwszy premier Izraela, który urodził się w Płońsku).

Ponadto odbył się koncert Orkiestry Klezmerskiej Teatru Sejneńskiego  oraz  pokaz filmu poświęconego Irenie Sendlerowej.

Natomiast w niedzielę, 20 października odbyły się  pokazy filmowe o tematyce żydowskiej ,,Bliskość” i ,,Pięć godzin z Paryża”.

Również  bogato przewidziany jest program na następne dni festiwalu, który zakończy się w środę  o godz. 12.00 - XII Marszem Milczenia – upamiętniającym  likwidację płońskiego getta, a organizowanym pod honorowym patronatem Ambasady Izraela w Polsce.

Od początku trwania Festiwalu Kultury Żydowskiej, aż do  31 października br. w sali wystawienniczej w Miejskiego  Centrum Kultury w Płońsku będzie prezentowana wystawa Fundacji Nobiscun nt. ,,Żydowski Hrabia – Rzecz o Stanisławie Posnerze” . Wystawa planszowa stanowi próbę przybliżenia tej ważnej i ciekawej postaci.

Organizatorem III Festiwalu  Kultury Żydowskiej jest Urząd Miejski w Płońsku i Miejskie Centrum Kultury w Płońsku przy współpracy I Liceum Ogólnokształcącego w Płońsku i Państwowej Szkoły Muzycznej w Płońsku.

 

KATARZYNA  RÓLKA

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe