Sezon grzybobrania rozpoczęty

  • 08.10.2019, 11:06
Sezon grzybobrania rozpoczęty Fot. Katarzyna Rólka
Grzyby w Polsce cieszą się ogromną popularnością. Lubimy zbierać grzyby, ale czy wiemy jak zbierać prawidłowo grzyby? Wybierając się na grzybobranie, powinniśmy mieć wiedzę jak rozpoznać grzyby jadalne od trujących.

Nie da się zaprzeczyć temu, że jesień 2019 przyniosła grzybiarzom radość, bo w lasach jest pełno grzybów, wystarczy krótki spacer, aby wrócić do domu z torbą pełną grzybów. Kiedy rosną grzyby, my już jesteśmy gotowi do ich zbierania, a największe sukcesy odnoszą ci najlepiej przygotowani, wiedzący gdzie są grzyby i gotowi do porannych pobudek, by być w lesie przed innymi. Kiedy wybieramy się do lasu na grzyby, zwykle mamy nadzieję, że nasze zbiory będą obfite.  

Grzyby uwielbiają wilgoć, czyli deszczowe pory. W tej chwili można liczyć przede wszystkim na zbiory prawdziwków, podgrzybków czy maślaków. Pod sosnami, świerkami, dębami znajdują się borowiki, w lasach liściastych i mieszanych – koźlarze i podgrzybki, a w iglastych – maślaki.

Gdy już zbieramy te dary lasu, pamiętajmy by umieszczać je w przewiewnych koszykach, bo przechowywanie ich w foliowych reklamówkach powoduje zaparzanie i przyspiesza psucie grzybów. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Potraw z grzybów czy świeżych okazów  też  nie należy przechowywać zbyt długo.

Najwięcej problemów początkującym grzybiarzom sprawia odróżnienie, które grzyby są trujące, a które jadalne. Zawsze więc warto zweryfikować nasze zbiory w oparciu o atlas grzybów. Wybierając się na grzybobranie najlepiej zbierać tylko te okazy, co do których nie mamy wątpliwości.

Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo w ich przypadku trudniej określić gatunek. Ale też zbyt starych, które mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy znaleziony grzyb jest przydatny do spożycia, lepiej pozostawić go w lesie.

Jesienny masowy wysyp grzybów zaczyna się w połowie lub w końcu września i trwa do pierwszych przymrozków. Nawet krótka wizyta w lesie wystarczy, aby wyjść z pełnymi koszami grzybów. Grzybobranie to nie tylko pasja, ale i świetna forma spędzania wolnego czasu.

 

OPRACOWANIE  KATARZYNA  RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe