Płońskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej

  • 02.09.2019, 06:05 (aktualizacja 02.09.2019, 07:01)
Płońskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej Fot. Katarzyna Rólka
Jak co roku, wrzesień skłania głęboko do refleksji. Jest to czas upamiętnienia wybuchu II wojny światowej. Płońszczanie uczcili pamięć poległych żołnierzy.

80 lat temu wojska niemieckie przekroczyły granice Polski, rozpoczynając II wojnę światową.  Była  ona największym i najtragiczniejszym konfliktem zbrojnym w dziejach. Przyniosła  tragiczne skutki. Jednak pamięć o tym pozostała, przekazywana z pokolenia na pokolenie i co roku w każdej miejscowości upamiętnia się 1 września 1939 rok.

Płońskie obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej odbyły się w niedzielę, 1 września i rozpoczęły się uroczystą mszą świętą  o godz. 10.00 w kościele św. Maksymiliana Kolbe. Następnie odbył się przemarsz wszystkich uczestników na cmentarz parafialny na którym wspólnie odmówiono modlitwę.

W obchodach wzięli udział m.in. Burmistrz Płońska – Andrzej Pietrasik, Robert Kołakowski – poseł na Sejm RP, Starosta Powiatu Płońskiego – Elżbieta Wiśniewska, Ewa Sokólska (reprezentująca posła Macieja Wąsika), Wójt Gminy Płońsk – Aleksander Jarosławski, Wójt Gminy Załuski – Kamil Koprowski,  kombatanci,  Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk, harcerze, przedstawiciele służb mundurowych. Oprawę zgodną z ceremoniałem wojskowym  zapewniła  5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

Nie zabrakło wystąpień okolicznościowych.  W swojej przemowie burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik powiedział m.in. - ,,Szanowni Państwo, dziś mija 80 rocznica wybuchu najstraszniejszej wojny  w dziejach świata. Trwający prawie 6 lat konflikt zbrojny objął niemal całą kulę ziemską. Zginęło w nim 72 milionów ludzi, w tym 47 milionów cywilów. Straty po stronie Polski  to ponad 400 tys. zabitych żołnierzy i cywilów oraz 3 miliony Żydów zamordowanych  w niemieckich obozach koncentracyjnych na terenie naszego kraju (…) Nawet najmniejsze miejscowości naznaczone zostały wojennym piętnem. Te jak np. Płońsk, w których znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi, stały się świadkiem  tragedii Holokaustu. Inne , świadkiem masowych egzekucji, łapanek czy pacyfikacji. Budowane zaledwie przez 20 lat wolne państwo przegrało wyścig z czasem, historią i silnymi przeciwnikami - hitlerowskimi Niemcami i radziecką Rosją. Nie zmienia to jednak faktu, że we wrześniu 1939 roku polscy żołnierze i wszyscy obywatele II Rzeczypospolitej byli gotowi zapłacić najwyższą cenę w obronie ojczyzny” – można było usłyszeć.

Podczas wystąpienia radna miejska  Ewa Sokólska także nawiązała do rysu historycznego mówiąc: - ,,Minęło 80 lat, ale wciąż w naszych wspomnieniach przewracają się karty tej mrocznej kroniki bólu i destrukcji. Wciąż nie możemy pogodzić się z tym ogromem strat, których nikt i nic nie może wyrównać. Wciąż opłakujemy wiele milionów naszych obywateli poległych w walce, zamordowanych przez niemieckich i rosyjskich najeźdźców. Właśnie dlatego, znając te tragiczne doświadczenia naszej historii, czując je tak dotkliwie, znamy wartość polskości i tożsamości narodowej ’’.

W trakcie niedzielnej uroczystości nie zabrakło apelu poległych wraz z salwą honorową. Następnie poszczególne delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na grobie żołnierzy poległych w 1939 roku.

 

 TEKST I FOT.  KATARZYNA RÓLKA

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe