Wywiad z Komendantem Powiatowym Policji w Płońsku - inspektorem Jarosławem Brzozowskim

  • 20.08.2019, 09:07 (aktualizacja 02.09.2019, 06:34)
Wywiad z Komendantem Powiatowym Policji w Płońsku - inspektorem Jarosławem Brzozowskim Fot. Zbiory rozmówcy J.Brzozowskiego
Policja to umundurowana i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do bezpieczeństwa. Jest pewnego rodzaju misją, dbaniem o sprawiedliwość. O wielu ważnych kwestiach związanych z funkcjonowaniem płońskiej Policji Powiatowej rozmawiamy z Komendantem Powiatowym Policji w Płońsku – insp. Jarosławem Brzozowskim.

 

Extra Płońsk: Minęło prawie 4 lata, od kiedy objął Pan stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Płońsku. Jak w Pana ocenie przebiegał ten czas i co było największym zawodowym wyzwaniem?

 Jarosław Brzozowski: Nie ma co ukrywać, był to ciężki czas dla mnie. Jednym z głównych problemów, z którymi musiałem się zderzyć od samego początku, to braki kadrowe, brak chętnych z powiatu płońskiego do pracy w Policji i liczne odejścia policjantów, w głównej mierze do Komendy Stołecznej Policji w Warszawie. Powód tych masowych odejść - to zarobki, stołeczna policja płaci dodatek każdemu policjantowi w kwocie około 480 zł. Okres masowych zwolnień w listopadzie ubiegłego roku był również nie lada wyzwaniem dla tutejszej jednostki. Podwyżki przyznane od 1 stycznia tego roku diametralnie zmieniły sytuację i od maja br. mamy 100% zatrudnienia, co prawda tych kilkunastu policjantów nowo zatrudnionych jeszcze nie ma w służbie, ale po powrocie ze szkoleń, myślę, że pod koniec roku ustabilizuje politykę kadrową w tutejszej jednostce – W KOŃCU. 

Sen z powiek spędzały mi również sprawy związane z remontem budynków. Dopiero w tym roku po 2 latach zabiegań udało się wyłonić wykonawcę na generalny remont Posterunku Policji w Nowym Mieście, który jest w opłakanym stanie, remont ruszył. W głównej siedzibie Policji w Płońsku pod koniec 2017 roku wymieniliśmy wszystkie okna, w tym samym czasie wykonany został generalny remont dachu. W 2017 roku wyremontowany został również Posterunek Policji w Załuskach i można powiedzieć, że sytuacja w chwili obecnej ustabilizowała się. Policjanci mają dobre warunki pracy, oczywiście chcę jeszcze przeprowadzić drobne remonty pomieszczeń oraz naprawę placu wewnętrznego komendy. Staram się również o to, by dokonano termomodernizacji głównego budynku. Już po wymianie okien dało się odczuć oszczędności w  energii cieplnej.

Poważnym wyzwaniem dla mnie to też zmiany kadrowe na kluczowych stanowiskach. Przez ten okres trochę się działo. Jest to komenda, która liczy 163 etaty policyjne i 30 pracowników cywilnych. Zmiany kadrowe podyktowane były w głównej mierze odejściami na emeryturę. Dla mnie osobiście decyzje kadrowe są jednymi z najtrudniejszych. W ciągu tych niespełna 4 lat, zmieniło się kierownictwo wydziału prewencji, czyli naczelnik i jego zastępca, kierownik rewiru dzielnicowych, kierownik ogniwa patrolowo – interwencyjnego, zmieniło się w całości kierownictwo wydziału ruchu drogowego, czyli naczelnik i jego zastępca, jeden z kierowników posterunku policji oraz zastępca naczelnika wydziału kryminalnego. Zmiany  nastąpiły również na stanowiskach służby cywilnej.

 

Extra Płońsk:  Jak Pan ocenia poziom bezpieczeństwa na drogach powiatu płońskiego ?

Jarosław Brzozowski: Powiat płoński z uwagi na gęstą sieć ważnych dróg oraz bliskość Warszawy jest powiatem trudnym w utrzymaniu właściwego bezpieczeństwa na drogach, stąd też nasza komenda ma jeden z największych wydziałów ruchu drogowego wśród jednostek powiatowych. Mamy 5 dróg krajowych oraz 5 dróg wojewódzkich, co przekłada się na liczbę zdarzeń. Ubiegły rok pokazał, że jest jeszcze dużo do zrobienia. Uzupełnienie stanów etatowych każdej z komórek organizacyjnych, w tym również ruchu drogowego przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa, chociażby poprzez to, że będziemy mogli pozwolić sobie na skierowanie większej liczby patroli na drogę.

W tym roku mogę powiedzieć, że sytuacja pod względem bezpieczeństwa na drogach powiatu płońskiego jest lepsza niż w podobnym okresie ubiegłego roku. Mamy spadek wypadków drogowych z 22 do 16. Najważniejsze, że odnotowaliśmy spadek liczby ofiar śmiertelnych, w ubiegłym roku w ciągu półrocza na drogach powiatu płońskiego zginęło 8 osób, w tym 4. Spadła liczba osób rannych z 24 do 18. Oczywiście chciałbym, aby taka sytuacja utrzymała się do końca roku i robimy wszystko aby tak było. Ponieważ najczęstszą przyczyną wypadków drogowych to prędkość, kierownictwo komendy wojewódzkiej policji z siedzibą w Radomiu powołało w garnizonie mazowieckim grupę policjantów pod nazwą „SPEED”, której zadaniem jest walka z piratami drogowymi. W tej grupie jest 4 naszych policjantów z wydziału ruchu drogowego, którzy wspólnie z policjantami z sąsiednich powiatów prowadzą działania na drogach na których istnieje największe zagrożenie. Policjanci ci będą pełnić służbę nie tylko na terenie swojego powiatu, ale również na terenie sąsiedniego. Do tej służby w głównej mierze mają być wykorzystywane wideorejestratory, w tym nasze nieoznakowane BMW.

Niepokojących sygnałem jest wzrost liczby ujawnionych nietrzeźwych kierujących z 99 do 124 w tym półroczu, co świadczy o tym, że musimy skierować nasze działania na jeszcze bardziej intensywną pracę dotyczącą badania stanu trzeźwości kierujących oraz uświadamiania naszych mieszkańców o grożących konsekwencjach za kierowanie na tzw. „podwójnym gazie”.

 

Extra Płońsk: Jak obecnie przedstawiają się statystyki związane z przestępczością na terenie Płońska i powiatu płońskiego.

Jarosław Brzozowski: Z uwagi na dużą liczbę postępowań dotyczących niealimentacji, w tym półroczu odnotowaliśmy wzrost liczby postępowań w stosunku do roku poprzedniego z 1037 do 1135 wszczętych postępowań przygotowawczych. Niepokojącym jest wzrost liczby przestępstw z 7 kategorii, czyli tych najbardziej uciążliwych dla naszych mieszkańców z 167 w ciągu I półrocza 2018 roku do 194 w analogicznym okresie bieżącego roku. Ważne, że utrzymaliśmy poziom wykrywalności tych przestępstw, który wynosi dokładnie 60%, w ubiegłym roku było 59,7%. Największy wzrost w 7 kategoriach odnotowaliśmy w uszkodzeniach mienia, z 26 do 38 przestępstw oraz kradzieżach mienia z 67 do 84. Spadła natomiast liczba kradzieży samochodów z 10 do 6 oraz liczba uszkodzeń ciała z 18 do 13.

Pozytywnym elementem naszej pracy to wzrost liczby postępowań dotyczących przestępstw narkotykowych z 15 do 19 oraz wzrost liczby ujawnionych czynów z 36 do 71 i zabezpieczonych prawie 9 kg narkotyków.

 

Extra Płońsk: Z jakimi najtrudniejszymi sytuacjami policja płońska miała dotychczas do czynienia ?

Jarosław Brzozowski: Funkcjonariusze KPP w Płońsku bez względu na specyfikę pracy są bardzo dobrze przygotowani do wykonywania swoich obowiązków. Problemem nie są dla nas sprawy lecz ich ogrom, a co za tym idzie obciążenie pracą. Płońscy dochodzeniowcy zaliczają się do najbardziej obciążonych funkcjonariuszy w garnizonie mazowieckim. Podyktowane jest to głównie wzrostem liczby postępowań dotyczących niealimentacji. Trzeba wspomnieć, że przez ostatnie lata borykaliśmy się z dużą ilością wakatów, jednak na chwilę obecną sytuacja etatowa poprawia się i wierzę w to, że będzie coraz lepiej. Przez okres ostatnich dwóch lat starałem się pozyskać dodatkowe etaty do naszej jednostki i dosłownie 2 tygodnie temu otrzymałem z Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu informację o przydzieleniu do Płońska 2 dodatkowych etatów. Jeden z nich trafi do Zespołu Kryminalnego w Komisariacie Policji w  Raciążu, a drugi do Wydziału Kryminalnego. W 2016 roku otrzymaliśmy 3 etaty, które zasiliły ogniwo patrolowo – interwencyjne i wydział ruchu drogowego. Tak więc w ciągu ostatnich 3 lat stan etatowy Policji Płońskiej wzrósł z 160 do 165 etatów. Teraz trzeba je tylko uzupełnić i wszystko będzie zmierzało w dobrym kierunku. 

 

Extra Płońsk: Jakimi osiągnięciami może pochwalić się KPP w Płońsku ?

Jarosław Brzozowski: Pragnę zaznaczyć, że z każdym rokiem zmienia się specyfika przestępstw. Analizy wskazują, że coraz bardziej widoczna jest ona w Internecie. W ubiegłym roku pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Płońsku, funkcjonariusze Wydziału Kryminalnego prowadzili postępowanie w sprawie  dotyczącej  zorganizowanej grupy przestępczej, której celem było popełnienie przestępstw polegających na wykorzystaniu fikcyjnych sklepów internetowych w doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem znacznej wartości wielu osób fizycznych oraz praniu pieniędzy pochodzących z przestępczego procederu. Efektem finalnym sprawy było zatrzymanie na terenie Warszawy członka zorganizowanej grupy przestępczej działającej na terenie całego kraju. W wyniku działalności grupa, wykorzystując w celach przestępczych 7 fikcyjnych sklepów internetowych doprowadziła do niekorzystnego rozporządzenia mieniem około 400 osób z terenu całego kraju, na łączną kwotę nie mniejszą niż 400 000 zł. W tym zakresie współpracowaliśmy między innymi z Biurem dw. z Cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji. Pragnę dodać, że podlegli mi funkcjonariusze zostali za tą sprawę nagrodzeni przez Komendanta Głównego Policji.

 

Extra Płońsk: Jak obecnie wygląda kwestia wyposażenia płońskiej policji w nowoczesny sprzęt? Czy jest wystarczająca liczba radiowozów oraz sprzętu specjalistycznego ?

Jarosław Brzozowski: W przeciągu ostatniego roku z centralnych zakupów otrzymaliśmy z Komendy Głównej Policji 4 radiowozy, w tym 2 oznakowane osobowe i nieoznakowany wideorejestrator m-ki BMW, wszystkie te radiowozy trafiły do wydziału ruchu drogowego, a także przed miesiącem otrzymaliśmy oznakowany radiowóz m-ki VW Transporter, który trafił do Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego. Jeszcze w tym roku zrealizujemy zakupy dzięki wsparciu ze strony samorządów. I tak, ze środków przekazanych przez Burmistrza Miasta Raciąż i Wójta Gminy Raciąż zakupiony zostanie oznakowany radiowóz typu SUV, który trafi do Komisariatu Policji w Raciążu. Z przekazanych pozostałych środków przez Starostę Płońskiego, Burmistrza Miasta Płońsk, Gminę Płońsk, Sochocin, Baboszewo i Dzierzążnia zakupiony zostanie oznakowany osobowy radiowóz, który trafi do wydziału prewencji. Z przekazanych środków przez Wójta Gminy Załuski zostanie zakupiony oznakowany osobowy radiowóz, który będzie na wyposażeniu Posterunku Policji w Załuskach.

W ubiegłym roku dzięki przekazanym środkom finansowym przez wójta gminy Czerwińsk zakupiliśmy oznakowany osobowy radiowóz, który trafił do Posterunku Policji w Czerwińsku, a z pozostałych środków przekazanych przez Starostwo Powiatowe, Miasto Płońsk, Gminę Płońsk, Gminę Sochocin oraz Gminę Dzierzążnia zakupiliśmy oznakowany radiowóz typu SUV, który trafił do Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego.

Oprócz radiowozów otrzymaliśmy w tym roku z zakupów centralnych laptopy, drukarki, mierniki prędkości z możliwością rejestrowania obrazu. Można powiedzieć, że jest coraz lepiej i jestem przekonany, że taka sytuacja będzie również w najbliższym czasie.

 

Extra Płońsk: Jakie cechy, Pana zdaniem powinienem posiadać współczesny policjant. Czym się wyróżniać, gdyż bycie policjantem jest pewnego rodzaju misją.

Jarosław Brzozowski: Policjant powinien przede wszystkim dochować tych elementów o których ślubuje przed przyjęciem do służby według roty ślubowania, tj.: „służyć wiernie Narodowi, chronić ustanowiony Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej porządek prawny, strzec bezpieczeństwa Państwa i jego obywateli, nawet z narażeniem życia, pilnie przestrzegać prawa, dochować wierności konstytucyjnym organom Rzeczypospolitej Polskiej, przestrzegać dyscypliny służbowej oraz wykonywać rozkazy i polecenia przełożonych, strzec tajemnic związanych ze służbą, honoru, godności i dobrego imienia służby oraz przestrzegać zasad etyki zawodowej”. Policjant ma przez cały czas pamiętać, że jego podstawowym zadaniem jest pomoc i służba społeczeństwu - naszym mieszkańcom.

 

Extra Płońsk: W lipcu br. policja obchodziła setną rocznicę powstania Policji Państwowej. Czym dla Pana jest to święto ?

Jarosław Brzozowski: Jest to czas, kiedy niektórzy policjanci otrzymują odznaczenia, medale czy awanse na wyższe stopnie służbowe. Odbywają się uroczystości z okazji Święta Policji, mamy możliwość pokazania się w umundurowaniu galowym, w ciągu roku nie często zdarza się taka okazja dla większości policjantów. W tym roku obchodzimy setną rocznicę powstania Policji Państwowej, a więc uczestniczymy w historycznej chwili i jest to dla mnie wielkie wyróżnienie, że mogłem przygotować Święto Policji w Płońsku jako Komendant, że mogłem wręczyć akty mianowania na wyższe stopnie służbowe, myślę, że większość z nas zapamięta tę chwilę na zawsze.

Ten jubileuszowy rok obfitował w wiele uroczystości w innych komendach powiatowych w garnizonie mazowieckim, w których brałem udział. W dniu 9 lipca nadany został sztandar Komendzie Powiatowej Policji w Kozienicach, a w dniu 12 lipca Komendzie Powiatowej w Grójcu. Nasze Płońskie Święto Policji odbyło się w dniu 16 lipca, a w dniu 18 lipca uczestniczyliśmy w obchodach święta Policji w Radomiu, wraz z naszym Płońskim sztandarem. Jest to więc czas nie tylko świętowania, ale dla niektórych również czas jeszcze bardziej wytężonej pracy. Przygotowanie takich uroczystości zajmuje dużo czasu i kosztuje wiele wysiłku.

 

Extra Płońsk: Czego można życzyć w tym roku jubileuszowym Panu i płońskim policjantom ?

Jarosław Brzozowski: Poprosimy o życzenia zdrowia, szczęścia i pomyślności zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Poprosimy o życzenia spokojnej służby, satysfakcji z tej służby. Poprosimy o życzenia abyśmy cali i zdrowi wracali po służbie do domu. Przydadzą się również życzenia akceptacji i szacunku społecznego.

Korzystając z okazji jeszcze raz dziękuję podległym mi policjantom i pracownikom cywilnym za ich trud i poczucie obowiązku. To dla mnie wielki zaszczyt, że przyszło mi stać na czele tak profesjonalnych policjantów i pracowników.

 

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA  KATARZYNA  RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe