Piknik historyczny już za nami !

  • 04.08.2019, 20:34 (aktualizacja 07.08.2019, 13:52)
Piknik historyczny już za nami ! Fot. Katarzyna Rólka
W niedzielę, 4 sierpnia 2019 w Płońsku odbył się piknik z okazji 75- rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął burmistrz Płońska Andrzej Pietrasik. Na ten dzień zaplanowano wiele atrakcji w celu upamiętnienia rocznicy.

Sięgając na karty historii Powstanie Warszawskie jest uznawane za jedno z  najważniejszych. To był największy zryw militarny w okupowanej przez Niemców Warszawie. Oddziały partyzanckie wyszły z podziemia by odzyskać stolicę. Oni walczyli o takie wartości jako wolność, niepodległość czy godność.  Nierówna walka trwała 63 dni  i przyniosła zagładę Warszawie oraz śmierć ponad 150 tys. osób. W tym roku mija już 75 – rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego, odkąd warszawiacy chwycili za broń 1 sierpnia 1944 roku. Ale pamięć o tym co było przetrwała do dziś, dla przyszłych  pokoleń.

W minioną niedzielę obył się w Płońsku Piknik historyczny. Celem przedsięwzięcia było przypomnienie płońszczanom wydarzeń z 1944 roku oraz zintegrowanie lokalnej społeczności. Tego dnia licznie  przybyły całe rodziny oraz można było dostrzec burmistrza Płońska Andrzeja Pietrasika.

W programie przewidziano grę terenową dla dzieci, poczęstunek, pocztę polową, loterię fantową, wystawę historyczną oraz występ płońskiego zespołu ,,Wiecznie Młodzi” pod kierownictwem Zygmunta Malewicza z piosenkami Powstania Warszawskiego. Lokalny zespół zaprezentował takie piosenki jak: ,,Warszawianka”, ,,Warszawskie dzieci”, ,,Hej chłopcy bagnet na broń”, ,,Marsz Mokotowa”, ,,Hymn Szarych Szeregów”, ,,Pałacyk Michla”, ,,Płonąca Warszawa” – (autorstwa Z. Malewicza), ,,Deszcz, jesienny deszcz”, ,,Chłopcy silni jak stal”, ,,O chłopakach z AK”.  

Organizatorem płońskiego Pikniku historycznego była Jednostka Strzelecka 1006 Płońsk przy współpracy Urzędu Miasta w Płońsku.

 

 

TEKST  I  FOT. KATARZYNA RÓLKA

  

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe