Nabór do szkół średnich - informacja o wynikach

  • 17.07.2019, 10:03 (aktualizacja 25.07.2019, 20:07)
Nabór do szkół średnich - informacja o wynikach Fot. zbiory Starostwa Powiatowego w Płońsku
We wtorek, 16 lipca uczniowie poznali wyniki naboru do szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych na rok szkolny 2019/2020.

SZKOŁY PONADGIMNAZJALNE

Do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych aplikowało 932 kandydatów, spośród których kopie dokumentów złożyło w szkołach 914.                                                   

W pierwszym etapie rekrutacji na listach zakwalifikowanych znalazło się 794 kandydatów, którzy uzyskali miejsca w 25 oddziałach  w  Zespołach Szkół nr 1 i  nr 2 w  Płońsku, Zespole Szkół w Raciążu, Zespole Szkół w Czerwińsku nad Wisłą oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Płońsku. Rozkład zakwalifikowanych kandydatów: 359 do liceów ogólnokształcących, 246 do techników, 189 do szkół branżowych I stopnia.120 kandydatów, nie znalazło się na listach zakwalifikowanych do szkół powiatowych.                                 

W szkołach prowadzonych przez Powiat Płoński wciąż pozostaje 129 wolnych miejsc, z czego większość w szkołach w Raciążu i w Czerwińsku nad Wisłą.

SZKOŁY PONADPODSTAWOWE

Do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych aplikowało 907 kandydatów, spośród których kopie dokumentów złożyło w szkołach 878.                      

W pierwszym etapie rekrutacji na listach zakwalifikowanych znalazło się 804 kandydatów, którzy znaleźli miejsca w 27 oddziałach  w  Zespołach Szkół nr 1 i  nr 2 w  Płońsku, Zespole Szkół w Raciążu, Zespole Szkół w Czerwińsku nad Wisłą oraz w I Liceum Ogólnokształcącym w Płońsku. Rozkład zakwalifikowanych kandydatów: 374 do liceów ogólnokształcących, 237 do techników, 195 do szkół branżowych I stopnia.70 kandydatów, nie znalazło się na listach zakwalifikowanych do naszych szkół.                                                                                 

W szkołach prowadzonych przez Powiat Płoński wciąż pozostaje ok. 200 wolnych miejsc, głównie w szkołach w Raciążu i w Czerwińsku nad Wisłą.

Przyczyny niezakwalifikowania się kandydatów są związane:                                          

1) ze złożeniem podań ze wskazaniem tylko jednej preferencji (jednego oddziału w jednej szkole) – w takim przypadku, gdy kandydat miał zbyt małą liczbę punktów, znalazł się poza listami przyjętych,                                                          

2) z relatywnie dużą liczbą podań złożonych do szkół w Płońsku, a znacznie mniejszą do szkół w ZS Raciąż i ZS Czerwińsk, co zwiększyło konkurencję o miejsca w Płońsku i spowodowało brak przyjęcia części kandydatów,           

3) z małym zainteresowaniem kandydatów niektórymi, z oferowanych, kierunkami kształcenia zawodowego w technikach i branżowych szkołach I stopnia, wobec czego kilka klas nie zostanie utworzonych z dniem 1 września 2019r.

- „Kandydaci, którzy nie znaleźli się na listach wciąż mogą wybrać naukę w liceum ogólnokształcącym, w technikum  na kierunkach takich jak technik żywienia i usług gastronomicznych, technik informatyk i technik handlowiec lub w branżowej szkole I stopnia w zawodach  kucharz, ślusarz w Zespole Szkół w Raciążu. Dla  osób z innych miejscowości, szkoła ta oferuje możliwość zamieszkania w internacie, będzie również możliwość dojazdu do niej komunikacją publiczną (w tym z Płońska). W Zespole Szkół Czerwińsku nad Wisłą nadal można złożyć podanie do technikum w kierunkach technik logistyk, technik agrobiznesu i technik ekonomista oraz do klasy wielozawodowej (wymagana umowa młodocianego pracownika z pracodawcą) w branżowej szkole I stopnia.”- informuje Paweł Dychto - Naczelnik Wydziału Zdrowia, Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych w Starostwie Powiatowym w Płońsku.

- „Jako powiat jesteśmy otwarci na różne możliwości w trakcie rekrutacji uzupełniającej, w tym utworzenie dodatkowych oddziałów w szkołach, w przypadku odpowiedniej liczby kandydatów. Zaznaczyć jednak trzeba, że w przypadku liceów ogólnokształcących i techników, znaczenie mieć będzie liczba punktów kandydata uzyskana według zasad rekrutacji oraz możliwości szkól w zakresie infrastruktury i dostępu do nauczycieli. Dzięki powiatowemu transportowi publicznemu, Płońsk będzie skomunikowany z Raciążem i Czerwińskiem, aby młodzież, która chce kontynuować naukę miała możliwość dojazdu.” –podsumowuje starosta płoński Elżbieta Wiśniewska

Wyniki rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadgimnazjalnych i szkół ponadpodstawowych będą przedmiotem obrad Zarządu Powiatu.

Publikacja list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych stanowi zakończenie I etapu rekrutacji.

Aktualnie kandydaci zakwalifikowani w terminie od  16 lipca 2019 roku od godz. 12.00 do 24 lipca 2019 roku do godz. 10.00 maja obowiązek potwierdzenia woli przyjęcia do danej szkoły  w postaci przedłożenia oryginału świadectwa ukończenia, odpowiednio- szkoły podstawowej lub gimnazjum i oryginału zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty lub zaświadczenia o wynikach egzaminu gimnazjalnego.

Dodatkowo kandydaci do szkół zawodowych mają obowiązek przedłożyć zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu – skierowanie na badania lekarskie otrzymają w szkole, do której zostali zakwalifikowani.

W dniu 25 lipca 2019 roku  o godz. 12.00 szkoły opublikują listy kandydatów przyjętych do klas pierwszych na rok szkolny 2019/2020.

 

Info. Starostwo Powiatowe w Płońsku

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe