Płońska młodzież z ,,Chrobrego" z wizytą w Tarnopolu

  • 30.05.2019, 14:29
Płońska młodzież z ,,Chrobrego" z wizytą w Tarnopolu Fot. zbiory SP1 Płońsk
W ramach wymiany młodzieży uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Płońsku w dniach 13 - 19 maja 2019 uczestniczyli w wyjeździe do Tarnopola na Ukrainie.

Grupa 10 osób pod opieką dyrektora szkoły - Joanny Szczepańskiej oraz nauczycieli -  Anny Stawickiej i Patryka Fidelskiego miała okazję poznać codzienne życie ukraińskich rówieśników w szkole i w domu. Pierwszego dnia zwiedziliśmy piękny Lwów. Przez kolejne - uczestniczyliśmy w lekcjach, zawodach, imprezach szkolnych. Poznaliśmy miasto i okolice szukając śladów polskości i Polaków. Podczas pobytu widzieliśmy wiele pięknych cerkwi, zabytków historycznych i sakralnych, teatr w Tarnopolu, nowoczesną telewizję. Odwiedziliśmy znane miejsce kultu religijnego Ukrainy, duchowe centrum kościoła grekokatolickiego w Zarwanicy.

Poznaliśmy ukraińską kuchnię. Przełamywaliśmy bariery językowe i kulturowe. Nawiązywaliśmy i zacieśnialiśmy wiele przyjaźni. Było inspirująco, wesoło, ciekawie …… . Wypracowaliśmy plany dalszej współpracy między szkołami.

Tematem przewodnim dotychczasowej współpracy były tradycje szkolne. Godnym podkreślenia jest fakt, że zaprezentowana przez nas impreza charytatywna zorganizowana dla nauczyciela naszej szkoły w listopadzie 2018 r. została przeniesiona na grunt szkoły ukraińskiej. Wzorując się na naszych, prowadzonych już od wielu lat działaniach charytatywnych, Szkoła Podstawowa nr 28 w Tarnopolu zorganizowała piknik zbierając środki na pomoc dla bezdomnych zwierząt. To przedsięwzięcie było wielkim wydarzeniem dla szkoły i lokalnej społeczności, pierwszym tego typu działaniem w szkole, jak i liczącym 225 tys. mieszkańców mieście. Znalazło już kolejnych naśladowców w Tarnopolu.

 Nasza współpraca z ukraińską młodzieżą jest możliwa dzięki działaniom Urzędu Miasta Płońsk w ramach współpracy miast partnerskich.

Info. SP1 Płońsk

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe