Rozmowa z Alicją Chyczewską - przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Mieście

  • 20.05.2019, 17:44 (aktualizacja 20.05.2019, 18:08)
Rozmowa z Alicją Chyczewską - przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Mieście Fot. Katarzyna Rólka
Krzewienie i popularyzacja regionalizmu to prąd kulturalny, który spotykany jest w każdej miejscowości oraz gminie. Regionalizm jest bowiem gwarantem zachowania kultury. Bo ruch regionalny tworzą ludzie zafascynowani swoją ,,małą ojczyzną”, którzy dbają o to by cenne wartości kultury i tradycje nie zostały zapomniane. O regionalizmie rozmawiamy z Alicją Chyczewską – przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Mieście.

Extra Płońsk: Nowomiejskie KGW istnieje już bardzo wiele lat. Kiedy powstało i kto był inicjatorem powstania waszego Koła ?

Alicja Chyczewska: Koło GW w Nowym Mieście istnieje od 48 lat, powstało w 1971  ,za 2 lata obchodzimy huczną ,,50". Myślę, że inicjatorkami powstania były światłe kobiety, które chciały przekazać swoją wiedzę i zachować lokalne tradycje. Koło założyła p.Halina Chińska, a przewodniczącą była p.Anna Kraszewska, ostatnią - (przez 12 lat) p.Maria Grzywińska, która zmarła 2 tygodnie temu.

Extra Płońsk: Pani Alicjo, jest Pani niezwykle otwartą, a przede wszystkim operatywną osobą. Cechy te pomagają Pani w pełnieniu funkcji  przewodniczącej KGW w Nowym Mieście. Od kiedy jest pani przewodniczącą Koła i może nam Pani więcej opowiedzieć o swoich obowiązkach ?

Alicja Chyczewska: Mój staż jest króciutki.... Stowarzyszenie Koła Gospodyń w nowej formule i pod moim przewodnictwem istnieje dopiero od stycznia 2019r. Te niespełna 5 miesięcy jakie poświęciłam na pracę społeczną, jest zbyt krótki, żebym mogła zrealizować wszystkie plany i marzenia, choć z dumą muszę podkreślić ,że 8 maja odbyło się już 10 spotkanie Stowarzyszenia KGW w tym roku. Uwielbiam pracować na rzecz innych. Realizujemy się nie tylko ,,kulinarnie", ale dbamy o coś dla ciała ( spotkanie z firmą kosmetyczną) coś dla ducha...pierwszy wyjazd jaki zorganizowałam była wycieczka do kina. Ale dopiero się rozkręcamy...wycieczki, kursy, szkolenia, spotkania z ciekawymi ludźmi - przed nami...

Moją dumą jest fakt , że przybywa nam ciągle nowych członkiń. Bierzemy czynny udział w życiu kulturalnym naszej Gminy. Nie zrobiłabym tyle w tak krótkim czasie gdyby nie pomoc członkiń Stowarzyszenia, w szczególności mojej vice-Jadzi Tralewicz, która jest naszą podporą i mentorką kulinarną.

Extra Płońsk: Czy Koło ma jakieś szczególne osiągnięcia, którymi może się pochwalić ?

Alicja Chyczewska: Sądzę, że utrzymanie tego koła przez blisko 50 lat, to już ogromne osiągnięcie i zasługa członkiń, którym przyszło pracować w różnych opcjach: politycznych i społecznych. Musiały same zdobywać środki na utrzymanie, robiły wiele dla społeczności lokalnej. Nam bardzo pomogło dofinansowanie z Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju dla nowych Stowarzyszeń, które zdobyłam dzięki pomocy i współpracy z ARiMR w Płońsku. Inwestujemy w swój rozwój i działalność społeczną. Plany najbliższe to : 5-dniowe przedsięwzięcie artystyczne w czerwcu z udziałem artystów malarzy i dzieci ze Szkoły Podstawowej w Nowym Mieście, zakończone wernisażem we wrześniu i wydaniem kalendarza.

Weźmiemy udział w corocznym Jarmarku Nowomiejskim, który odbędzie się 23 czerwca nad Zalewem w Nowym Mieście, na który serdecznie zapraszamy - będą pyszności i piękne ozdoby szydełkowe Basi Makowskiej, której pasją jest haftowanie obrazów.

Extra Płońsk: Czy Pani zdaniem, tradycja i regionalizm jest istotną rzeczą w dzisiejszych czasach ?

Alicja Chyczewska: Myślę ,że powrót do tradycji stał się ostatnio bardzo modny i mnie to cieszy...W chaosie medialnym w jaki żyjemy, natłoku informacji i zamykaniu się szczególnie młodych ludzi w wirtualnym świecie ....Nasza rola, osób starszych, rodziny- jest ogromna. Powrót do korzeni, tradycje przodków , historie regionalne- to nasze małe dziedzictwo kulturowe, które powinniśmy kultywować i chronić.

Nareszcie doceniamy piękno naszej przyrody, umiemy o nią walczyć. Cenimy dobra kulturalne, wracamy do starych przepisów, pieczemy w domu chleb, odszukujemy naszych przodków...i to jest piękne. Nareszcie zaczynamy być z tego dumni...

Extra Płońsk: Czy na terenie Gminy Nowe Miasto, widać  zainteresowanie młodych ludzi  regionalizmem, kulturą, tradycją ?

Alicja Chyczewska: Musimy wszyscy pracować nad tym, aby młodemu społeczeństwu wirtualny świat nie przesłonił najważniejszych idei-że jesteśmy cząstką społeczeństwa i w nim i dla niego żyjemy.

Myślę, że w każdej miejscowości, gminie jest młodzież mocno związana ze swoim regionem i kultywująca jej tradycje.

Nowe Miasto ma to szczęście, my mamy swoją perełkę - jest nią Paweł Słupski. Ten młody człowiek napisał książkę (ponad 500-stronicową) pt, ,,Historia Gminy Nowe Miasto - Czas mija pamięć pozostaje". Pan Paweł wykonał benedyktyńską pracę nad dokumentacją historyczną zbieraną przez wiele lat, drobiazgowo studiował stare księgi parafialne, zbierał zdjęcia i pamiątki, odwiedził każdą wieś w naszej gminie, zebrał setki wywiadów z naocznymi świadkami.

Mówię o tym z wielką dumą, bo 10 maja br. uczestniczyłam w pięknej uroczystości w Ciechanowie w Powiatowej Bibliotece Publicznej, gdzie Pan Paweł Słupski otrzymał nagrodę : statuetkę Liber Mazovia za mazowiecką książkę roku 2018. Kapituła przyznała ten tytuł już po raz 9. Zachęcam Państwa do sięgnięcia po tę książkę ciekawą z pięknymi starymi zdjęciami, kawał historii naszego regionu.

Pan Paweł na konferencji zadeklarował wydanie drugiego tomu , który już powstaje...I proszę .....jaką zdolną mamy młodzież w Nowym Mieście. Cała gmina jest dumna z p. Pawła Słupskiego i myślę, że znajdziemy jeszcze ukryte talenty....trzeba tylko poszukać i pomóc.

Extra Płońsk: Czy ma Pani jakieś nowe pomysły w zaangażowanie się w rozwój regionalizmu ?

Alicja Chyczewska: Pomysłów mam mnóstwo, tylko żeby starczyło mi wytrwałości i czasu. Wieś polska bardzo się zmieniła przez ostatnie lata, mieszkam tu od niedawna, ale z dumą obserwuję, jak mieszkańcy angażują się w pracę na rzecz swoich miejscowości, jak chcą współdecydować o lokalnych inwestycjach i działaniach. Jak chętnie uczestniczą w działaniach kulturalnych, edukacyjnych, które oferuje gmina ( kursy komputerowe, nauka języków obcych), sportowych. Chciałabym aby Stowarzyszenia działające na terenie naszej gminy, bardziej angażowały się w integrowanie naszej społeczności na płaszczyźnie kulturalnej.

Pomysłów na zaangażowanie się w rozwój regionalny mam wiele... ale w jednym bym chciała uczestniczyć- powstanie Muzeum Regionalnego w Nowym Mieście ( sama mam wiele pamiątek) .

Jest to właściwie inicjatywa wójta Gminy p. Sławomira Zalewskiego - który jest historykiem i wielkim animatorem dziedzictwa kulturowego naszej gminy. Okazało się, podczas jednej z naszych pierwszych rozmów, że p.Wójt od lat zabiega o utworzenie Izby Pamięci, mini muzeum, ale szuka lokalu i jak znam życie musi pokonać setki problemów....

Mam nadzieję, że wójtowi Zalewskiemu uda się zrealizować jego marzenia, a członkinie KGW chętnie włączy się w gromadzenie pamiątek.

Dziękuję za rozmowę

ROZMAWIAŁA KATARZYNA RÓLKA

 

 

 

__1

Podziel się:

Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe